Vývojáři, o víkendu si dejte pohov!

Podle průzkumu firmy Attenda připadá největší počet výpadků webů na pondělky. Důvod? Zbytečně aktivní vývojáři.
Anglická firma Attenda specializující se na webové a podnikové aplikace zveřejnila výsledky zajímavého výzkumu mezi anglickými firmami, který se zaměřil na výpadky firemních serverů v průběhu devíti týdnů od ledna do března letošního roku.

Ukázalo se, že dnem s nejčastějšími výpadky webových serverů bylo pondělí a vliv hackerů či virů na tyto výpadky byl minimální. Hlavním viníkem byla dle analýzy víkendová inspirace programátorů, které během víkendu napadla různá vylepšení a úpravy jejich kódu a v pondělí po příchodu do práce se nadšeně pustili do aplikace svých nápadů. Výsledkem je ale nikoli zlepšení, ale spíše chaos a problémy.

Snaho by přitom nemělo být zakazování používání mozku o víkendech, ale spíše lépe propracovat postupy implementace nových vylepšení tak, aby se případné selhání nepromítlo na produkčním webu. Je tedy nutné vypracovat více úrovňovou strukturu umožňující i návrat k předchozím verzím.

Kuriózní je i situace okolo Vánoc, které patří z hlediska webových serverů pro spotřebitele k náročným obdobím. Právě v tomto období je totiž poměrně málo selhání webových serverů, které se ale projeví nejvíce kdy? Ano na začátku roku, když přijdou vývojáři zpět do práce.

Bočním poznatkem z tohoto průzkumu může ale také být, že vývojáři nejvíce vymýšlejí o víkendech a v pracovní dny je jejich inovativnost již malá. Ideální by tedy zřejmě bylo dva dny volna a jeden den práce doplněný o ochranné systémy proti zavlečení chyb na produkční servery. Na druhou stranu nejjednodušší je o víkendu prostě nepracovat a nechat si to na pracovní dny.

Diskuze (19) Další článek: MS sníží ceny aby porazil Linux

Témata článku: Pracovní den, Hlavní viník, Dej, Vývojář, Případné selhání, Chaos, Vývoj, Minimální úprava, Náročné používání


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru