Vývojáři Microsoftu rozmotávají Usenet

I když je Usenet stranou komerčního zájmu, vývojáři Microsoftu pracují na software, který umožní analýzu jednotlivých diskusních skupin a jejich uspořádání podle relevance, aktivity a zároveň umožní vyřadit spam. Vyvinuté technologie chce Microsoft nasadit i pro správu emailů v MS Outlook.
Výzkumné centrum společnosti Microsoft pracuje na projektu Community.net Server, který má přinést nový přístup do zpracování a přístupu k diskusním skupinám služby Usenet. Podle autorů je projekt zaměřen na Usenet, ale lze jej rozšířit i na standardní elektronickou poštu.

Usenet slouží jako komunikační médium pro velké množství diskusních skupin „newsgroups.“ K obsahu jednotlivých diskusních skupin lze přistupovat pomocí speciálních programů nebo přes webové rozhraní. Diskusní skupiny jsou řazeny podle svých názvů, které se skládají z jednotlivých částí podobně jako URL. Běžné programy pro správu Newsgroups umožňují abecední řazení skupin, řazení podle data odeslání či počtu příspěvků.

Počty diskuzních skupin ale dosahují enormních rozměrů a chybí nástroje pro lepší využití potenciálu online komunit. Pro analýzu užitečnosti dané diskusní skupiny jsou dle výzkumníků Microsoftu potřeba data podobná citačním rejstříkům zavedeným ve vědecké praxi či při vyhodnocování relevance dotazu na www.google.com. Jde o údaje, kolik různých lidí do diskusní skupiny přispívá, kolik jich skupinu opakovaně čte a podobně.

V Microsoftu se podobná data snaží získávat a analyzovat prostřednictvím SQL Serveru. Uživatelé mohou v databázi vyhledávat podle klíčových slov v názvu diskusních skupin a získat přístup ke grafům aktivity ve skupině, počtu odpovědí, které vzkazy ve skupině vyvolávají a podobně. Pokud tedy máte problém s chlazením svého jaguáru Sovereign, zkusíte vyhledat diskusní skupinu, která se věnuje této značce automobilů a kde zároveň někdo na položené dotazy opravdu odpovídá. První prototyp svého systému nabízí Microsoft pod názvem Netscan. Projekt však pravděpodobně není příliš prioritní nebo je po zveřejnění jeho existence přetížen server, na kterém běží, protože vyhledávání trvá poměrně dlouho.

Zajímavým detailem je, že při vyhledání diskusní skupiny nabízí Microsoft i odkaz na archiv diskusních skupin na groups.google.com. Netscan nabízí i další funkce jako je vyhledání profilu jednotlivých účastníků diskusí podle emailové adresy nebo sledování vybraných diskusních skupin.

I přesto, že aplikace Netscan poskytuje zajímavé informace a opravdu usnadňuje orientaci v džungli Usenetu, začlenění do produktů Microsoftu se asi jen tak nedočká. Výzkumníci totiž bude muset přesvědčit týmy pracující na vývoji důležitých služeb či aplikací Microsoftu o užitečnosti svých výzkumů. Nicméně někteří pracovníci Microsoftu již Netscan využívají a jistý zájem projevily i týmy pracující na Exchange, Outlooku nebo MSN Search.

Diskuze (3) Další článek: Ani Google nemůže najít zbraně hromadného ničení

Témata článku: Software, Microsoft, Usenet, Relevance, Enormní množství, Podobný projekt, Vývoj, Newsgroups, Zajímavý detail, Vývojář


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů