Windows | Windows 10 | Hewlett Packard (HP)

Vývojář zkouší rozběhat Windows 10 na kalkulačce. Zatím zobrazuje úvodní logo

Nejrůznější nadšenci se často pokoušejí spustit operační systém nebo jiné softwarové produkty na zařízeních, která k tomu nejsou primárně určena. Zatím posledním pokusem je snaha vývojáře Bena, který zkouší rozběhat Windows 10 na grafickém kalkulátoru HP Prime s dotykovou obrazovkou s rozlišením 320 × 240 obrazových bodů.

Samozřejmě se nejedná o běžně používaný systém, nýbrž o „odlehčenou“ edici IoT (Internet of Things), určenou pro chytrá zařízení. Tato verze operačního systému umožňuje spouštět procesy na pozadí univerzálních aplikací UWP a nemá plnohodnotné grafické rozhraní. Vývojář se svými pokusy pochlubil na Twitteru.

Windows 10 na kalkulačce

Nadšenci se povedlo získat přístup k Windows Boot Manageru (správce spouštění systému) a zobrazit grafické uživatelské rozhraní pro načtení operačního systému. Zatím se však nepodařilo plně zavést celý operační systém.

První pokus o spuštění selhal s chybou, jejíž kód však kvůli malé obrazovce nebylo možné přečíst. Další experimenty však přinesly kýžený výsledek v podobě tradiční modro-černé zaváděcí animace s logem Windows 10.

Vývojář hodlá ve svém úsilí dále pokračovat, nicméně není jisté, zda se mu povede dotáhnout celou snahu do úspěšného konce. Zatím prozradil jen to, že přístroj „hacknul“ tak, aby se mu podařilo zavést jádro systému.

Příliš mnoho otázek

Není zcela jasné, jak se povedlo nainstalovat Windows 10 na grafickou kalkulačku, která má pouze 256 MB operační paměti. Možná se později dočkáme zveřejnění dalších podrobností, zejména pokud se povede Windows 10 na tomto zařízení spustit.

Stojí za zmínku, že v minulosti se stejnému experimentátorovi podařilo úspěšně nainstalovat a zprovoznit systém Windows 10 na chytrém telefonu se systémem Windows Phone a také na čínském smartphonu OnePlus 6, který je původně určen pro provoz s Androidem.

Diskuze (5) Další článek: Microsoft jako první nabízí 64jádrové čipy AMD Epyc Rome v cloudu Azure

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Android, Operační systémy, IoT, Hewlett Packard (HP), Windows Phone, Nadšenec, Rozhraní, Systém, Ben, Operační systém, Logo, Vývojář, Internet of Things, Kalkulačka


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky