Vývojář zkouší rozběhat Windows 10 na kalkulačce. Zatím zobrazuje úvodní logo

Nejrůznější nadšenci se často pokoušejí spustit operační systém nebo jiné softwarové produkty na zařízeních, která k tomu nejsou primárně určena. Zatím posledním pokusem je snaha vývojáře Bena, který zkouší rozběhat Windows 10 na grafickém kalkulátoru HP Prime s dotykovou obrazovkou s rozlišením 320 × 240 obrazových bodů.

Samozřejmě se nejedná o běžně používaný systém, nýbrž o „odlehčenou“ edici IoT (Internet of Things), určenou pro chytrá zařízení. Tato verze operačního systému umožňuje spouštět procesy na pozadí univerzálních aplikací UWP a nemá plnohodnotné grafické rozhraní. Vývojář se svými pokusy pochlubil na Twitteru.

Windows 10 na kalkulačce

Nadšenci se povedlo získat přístup k Windows Boot Manageru (správce spouštění systému) a zobrazit grafické uživatelské rozhraní pro načtení operačního systému. Zatím se však nepodařilo plně zavést celý operační systém.

První pokus o spuštění selhal s chybou, jejíž kód však kvůli malé obrazovce nebylo možné přečíst. Další experimenty však přinesly kýžený výsledek v podobě tradiční modro-černé zaváděcí animace s logem Windows 10.

Vývojář hodlá ve svém úsilí dále pokračovat, nicméně není jisté, zda se mu povede dotáhnout celou snahu do úspěšného konce. Zatím prozradil jen to, že přístroj „hacknul“ tak, aby se mu podařilo zavést jádro systému.

Příliš mnoho otázek

Není zcela jasné, jak se povedlo nainstalovat Windows 10 na grafickou kalkulačku, která má pouze 256 MB operační paměti. Možná se později dočkáme zveřejnění dalších podrobností, zejména pokud se povede Windows 10 na tomto zařízení spustit.

Stojí za zmínku, že v minulosti se stejnému experimentátorovi podařilo úspěšně nainstalovat a zprovoznit systém Windows 10 na chytrém telefonu se systémem Windows Phone a také na čínském smartphonu OnePlus 6, který je původně určen pro provoz s Androidem.

Diskuze (8) Další článek: Microsoft jako první nabízí 64jádrové čipy AMD Epyc Rome v cloudu Azure

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Android, Operační systémy, IoT, Hewlett Packard (HP), Windows Phone, OnePlus, Windows +, Win +, Logo, BENA, Rozhraní, Ben, Systém, Internet of Things, Operační systém, Vývojář, Nadšenec, Kalkulačka


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety