Windows | Windows 10 | Hewlett Packard (HP)

Vývojář zkouší rozběhat Windows 10 na kalkulačce. Zatím zobrazuje úvodní logo

Nejrůznější nadšenci se často pokoušejí spustit operační systém nebo jiné softwarové produkty na zařízeních, která k tomu nejsou primárně určena. Zatím posledním pokusem je snaha vývojáře Bena, který zkouší rozběhat Windows 10 na grafickém kalkulátoru HP Prime s dotykovou obrazovkou s rozlišením 320 × 240 obrazových bodů.

Samozřejmě se nejedná o běžně používaný systém, nýbrž o „odlehčenou“ edici IoT (Internet of Things), určenou pro chytrá zařízení. Tato verze operačního systému umožňuje spouštět procesy na pozadí univerzálních aplikací UWP a nemá plnohodnotné grafické rozhraní. Vývojář se svými pokusy pochlubil na Twitteru.

Windows 10 na kalkulačce

Nadšenci se povedlo získat přístup k Windows Boot Manageru (správce spouštění systému) a zobrazit grafické uživatelské rozhraní pro načtení operačního systému. Zatím se však nepodařilo plně zavést celý operační systém.

První pokus o spuštění selhal s chybou, jejíž kód však kvůli malé obrazovce nebylo možné přečíst. Další experimenty však přinesly kýžený výsledek v podobě tradiční modro-černé zaváděcí animace s logem Windows 10.

Vývojář hodlá ve svém úsilí dále pokračovat, nicméně není jisté, zda se mu povede dotáhnout celou snahu do úspěšného konce. Zatím prozradil jen to, že přístroj „hacknul“ tak, aby se mu podařilo zavést jádro systému.

Příliš mnoho otázek

Není zcela jasné, jak se povedlo nainstalovat Windows 10 na grafickou kalkulačku, která má pouze 256 MB operační paměti. Možná se později dočkáme zveřejnění dalších podrobností, zejména pokud se povede Windows 10 na tomto zařízení spustit.

Stojí za zmínku, že v minulosti se stejnému experimentátorovi podařilo úspěšně nainstalovat a zprovoznit systém Windows 10 na chytrém telefonu se systémem Windows Phone a také na čínském smartphonu OnePlus 6, který je původně určen pro provoz s Androidem.

Diskuze (8) Další článek: Microsoft jako první nabízí 64jádrové čipy AMD Epyc Rome v cloudu Azure

Témata článku: Microsoft, Windows, Operační systémy, Android, Windows 10, IoT, Hewlett Packard (HP), Windows Phone, OnePlus, Logo, Kalkulačka, Ben, Operační systém, Internet of Things, Vývojář, Nadšenec, Systém, Rozhraní


Určitě si přečtěte

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 22

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky