Technologie | Web | The Pirate Bay | P2P

Vývojář spustil exotické zrcadlo Pirátské zátoky. Na nezničitelném protokolu IPFS

Pirátská zátoka, která se i nadále potýká s provozními problémy a pro část návštěvníků je nedostupná, má další zrcadlo – Torrent Paradise. Toto se však oproti ostatním přece jen vymyká, vedle kopie odkazované výše, která běží na standardním webu, je totiž k dispozici i na protokolu IPFS.

InterPlanetary File System je jeden z mnoha dalších P2P protokolů, který však na rozdíl třeba od BitTorrentu slouží k tvorbě decentralizovanému World Wide Webu. Požadovaná webová stránka se v takovém případě nestáhne z předem stanoveného serveru, jak jsme na to zvyklí, ale od jakéhokoliv uzlu sítě, který ji zrovna má – podle unikátního identifikátoru dat, hashe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zrcadlo Pirátské zátoky Torrent Paradise načtené z alternativního webu IPFS

Díky tomu, že v rámci IPFS funguje i systém překladu domén na tyto hashe, do klientu stačí zadat třeba lidsky stravitelnou adresu /ipns/ipfs.io/media/ a systém ji přeloží na /ipfs/QmYNQJoKGNHTpPxCBPh9KkDpaExgd2duMa3aF6ytMpHdao/media, kde je již tučně zvýrazněný hash a z distribuované sítě se poté stáhnou data s tímto identifikátorem – od kohokoliv, kdo je má.

Přesně tak funguje i kopie The Pirate Bay v IPFS. Uživatel má pocit, že se nachází na běžné stránce, ve skutečnosti se však HTML kód nestahuje z webového serveru, ale z P2P sítě principiálně podobné BitTorrentu. Celý systém je proto zcela imunní proti blokaci, cenzuře atp.

Klepněte pro větší obrázek
Punkový protokol podporují i velké ryby internetového byznysu. Třeba Cloudflare, který provozuje bránu WWW → IPFS.

IPFS zatím nedisponuje vlastním prohlížečem, respektive upravenou verzí některého z těch velkých, jak je tomu třeba v případě Tor Browseru. Namísto toho musíte v terminálu spustit proxy, jehož adresu poté načtete v prohlížeči a teprve doplníte adresu pro konkrétní web v rámci IPFS.

V případě Torrent Paradise by tedy jeho afdresa mohla vypadat třeba takto: http://localhost:8080/ipns/torrent-paradise.ml/.

Stránky ze světa IPFS jsou dostupné i na klasickém webu skrze některou z bran. Jednu z nich provozuje třeba Cloudflare, díky kterému je Torrent Paradise dostupný také na standardní adrese https://cloudflare-ipfs.com/ipns/torrent-paradise.ml/.

Diskuze (9) Další článek: Udělejte si jasno v počítačových konektorech. Tady jsou všechny na jedné hromadě

Témata článku: Technologie, Internet, Web, Torrent, Warez, The Pirate Bay, BitTorrent, Pirátství, P2P, Unikátní identifikátor, Webový server, Standardní adresa, Tor Browser, Zrcadlo, Adresa, Fil Systém, Distribuovaná síť, Provozní problém, Celý systém, Velká ryba, Internetový byznys, Pirátská zátoka, Vývojář, Běžná stránka, Identifikátor


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5