Technologie | Web | The Pirate Bay | P2P

Vývojář spustil exotické zrcadlo Pirátské zátoky. Na nezničitelném protokolu IPFS

Pirátská zátoka, která se i nadále potýká s provozními problémy a pro část návštěvníků je nedostupná, má další zrcadlo – Torrent Paradise. Toto se však oproti ostatním přece jen vymyká, vedle kopie odkazované výše, která běží na standardním webu, je totiž k dispozici i na protokolu IPFS.

InterPlanetary File System je jeden z mnoha dalších P2P protokolů, který však na rozdíl třeba od BitTorrentu slouží k tvorbě decentralizovanému World Wide Webu. Požadovaná webová stránka se v takovém případě nestáhne z předem stanoveného serveru, jak jsme na to zvyklí, ale od jakéhokoliv uzlu sítě, který ji zrovna má – podle unikátního identifikátoru dat, hashe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zrcadlo Pirátské zátoky Torrent Paradise načtené z alternativního webu IPFS

Díky tomu, že v rámci IPFS funguje i systém překladu domén na tyto hashe, do klientu stačí zadat třeba lidsky stravitelnou adresu /ipns/ipfs.io/media/ a systém ji přeloží na /ipfs/QmYNQJoKGNHTpPxCBPh9KkDpaExgd2duMa3aF6ytMpHdao/media, kde je již tučně zvýrazněný hash a z distribuované sítě se poté stáhnou data s tímto identifikátorem – od kohokoliv, kdo je má.

Přesně tak funguje i kopie The Pirate Bay v IPFS. Uživatel má pocit, že se nachází na běžné stránce, ve skutečnosti se však HTML kód nestahuje z webového serveru, ale z P2P sítě principiálně podobné BitTorrentu. Celý systém je proto zcela imunní proti blokaci, cenzuře atp.

Klepněte pro větší obrázek
Punkový protokol podporují i velké ryby internetového byznysu. Třeba Cloudflare, který provozuje bránu WWW → IPFS.

IPFS zatím nedisponuje vlastním prohlížečem, respektive upravenou verzí některého z těch velkých, jak je tomu třeba v případě Tor Browseru. Namísto toho musíte v terminálu spustit proxy, jehož adresu poté načtete v prohlížeči a teprve doplníte adresu pro konkrétní web v rámci IPFS.

V případě Torrent Paradise by tedy jeho afdresa mohla vypadat třeba takto: http://localhost:8080/ipns/torrent-paradise.ml/.

Stránky ze světa IPFS jsou dostupné i na klasickém webu skrze některou z bran. Jednu z nich provozuje třeba Cloudflare, díky kterému je Torrent Paradise dostupný také na standardní adrese https://cloudflare-ipfs.com/ipns/torrent-paradise.ml/.

Diskuze (9) Další článek: Udělejte si jasno v počítačových konektorech. Tady jsou všechny na jedné hromadě

Témata článku: Technologie, Web, Internet, Torrent, Pirátství, Warez, The Pirate Bay, BitTorrent, P2P, Internetový byznys, Fil Systém, Celý systém, Běžná stránka, Vývojář, Pirátská zátoka, Standardní web, Provozní problém, World Wide Web, Unikátní identifikátor, Adresa, Protokol, Webový server, Identifikátor, Velká ryba, Tor Browser


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 39

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

** Vydatná snídaně patří přinejmenším půlstoletí k pilířům zdravé výživy ** Jenže lidé po celá tisíciletí nezačínali den tím, že si nacpali břicha a vyrazili za obživou ** Současné výzkumy nedokazují, že by vydatná snídaně pomáhala hubnout

Jaroslav Petr | 44