Technologie | Web | The Pirate Bay | P2P

Vývojář spustil exotické zrcadlo Pirátské zátoky. Na nezničitelném protokolu IPFS

Pirátská zátoka, která se i nadále potýká s provozními problémy a pro část návštěvníků je nedostupná, má další zrcadlo – Torrent Paradise. Toto se však oproti ostatním přece jen vymyká, vedle kopie odkazované výše, která běží na standardním webu, je totiž k dispozici i na protokolu IPFS.

InterPlanetary File System je jeden z mnoha dalších P2P protokolů, který však na rozdíl třeba od BitTorrentu slouží k tvorbě decentralizovanému World Wide Webu. Požadovaná webová stránka se v takovém případě nestáhne z předem stanoveného serveru, jak jsme na to zvyklí, ale od jakéhokoliv uzlu sítě, který ji zrovna má – podle unikátního identifikátoru dat, hashe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zrcadlo Pirátské zátoky Torrent Paradise načtené z alternativního webu IPFS

Díky tomu, že v rámci IPFS funguje i systém překladu domén na tyto hashe, do klientu stačí zadat třeba lidsky stravitelnou adresu /ipns/ipfs.io/media/ a systém ji přeloží na /ipfs/QmYNQJoKGNHTpPxCBPh9KkDpaExgd2duMa3aF6ytMpHdao/media, kde je již tučně zvýrazněný hash a z distribuované sítě se poté stáhnou data s tímto identifikátorem – od kohokoliv, kdo je má.

Přesně tak funguje i kopie The Pirate Bay v IPFS. Uživatel má pocit, že se nachází na běžné stránce, ve skutečnosti se však HTML kód nestahuje z webového serveru, ale z P2P sítě principiálně podobné BitTorrentu. Celý systém je proto zcela imunní proti blokaci, cenzuře atp.

Klepněte pro větší obrázek
Punkový protokol podporují i velké ryby internetového byznysu. Třeba Cloudflare, který provozuje bránu WWW → IPFS.

IPFS zatím nedisponuje vlastním prohlížečem, respektive upravenou verzí některého z těch velkých, jak je tomu třeba v případě Tor Browseru. Namísto toho musíte v terminálu spustit proxy, jehož adresu poté načtete v prohlížeči a teprve doplníte adresu pro konkrétní web v rámci IPFS.

V případě Torrent Paradise by tedy jeho afdresa mohla vypadat třeba takto: http://localhost:8080/ipns/torrent-paradise.ml/.

Stránky ze světa IPFS jsou dostupné i na klasickém webu skrze některou z bran. Jednu z nich provozuje třeba Cloudflare, díky kterému je Torrent Paradise dostupný také na standardní adrese https://cloudflare-ipfs.com/ipns/torrent-paradise.ml/.

Diskuze (9) Další článek: Udělejte si jasno v počítačových konektorech. Tady jsou všechny na jedné hromadě

Témata článku: Technologie, Internet, Web, Torrent, BitTorrent, Pirátství, Warez, The Pirate Bay, P2P, Velká ryba, Webový server, Identifikátor, Adresa, Standardní adresa, Pirátská zátoka, Vývojář, Tor Browser, Zrcadlo, Internetový byznys, Distribuovaná síť, Fil Systém, Cloudflare, Protokol, Provozní problém, Standardní web


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu