Windows | Operační systémy

Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95

Není lepší doba na hledání easter eggů, tedy skrytých vtípků v softwaru než o Velikonocích. Pořádný objev se těsně před svátky podařil vývojáři a hackerovi vystupujícím pod jménem Albacore, ve stařičkém Windows 95 narazil na easter egg, který zůstal ukrytý dlouhých 25 let. Respektive nikde o něm dosud neexistovala zmínka, takže se považuje za nový.

Easter egg, který Albacore objevil, se nachází v e-mailovém klientu Windows 95. Je možné skrze něj otevřít „tajné“ okno s video seznamem vývojářů, kteří na programu pracovali.

Přístup je jednoduchý, stačí v operačním systému otevřít Internet Mail (předchůdce Outlooku Express), následně si zobrazit jeho nápovědu Help a kliknout na About. Poté se zobrazí okno, kde je třeba kliknout na soubor comctl32.dll, označit jej a na klávesnici napsat MORTIMER. Zobrazí se další okno, kde bude zmíněné video.

Albacore celý postup popsal na Twitteru, vše i natočil, protože Windows 95 dnes už tolik lidí po ruce nemá.

Podobných skrytých vzkazů se v operačním systému nachází více, řada jich je dlouhodobě známých. Vývojář také připomněl ester egg, skrze který lze narazit na kompletní seznam autorů Windows 95 a Windows NT, ale ten už je trochu složitější, vyžaduje vytvoření prázdné složky pojmenované „and now, the moment you’ve all been waiting for,” pak je nutné ji přejmenovat na “we proudly present for your viewing pleasure” a ještě jednou změnit název na “The Microsoft Windows 95 Product Team!” Poté se rovněž zobrazí video.

Easter eggy jsou relativně častá praktika, není neobvyklé, že si vývojáři do svých programů nenápadně vloží nějaký vzkaz, skrytou funkci nebo i malou hru. Z jejich hledání se stala volnočasová aktivita, kterou se zabývá spousta lidí.

Diskuze (7) Další článek: Jižní Korea chce do roku 2030 přistát na Měsíci. Doufá v partnerství se SpaceX

Témata článku: Software, Windows, Internet, Operační systémy, Twitter, Outlook, Okno, Objev, Vývojář, Easter, Albacore, Windows NT, Operační systém, Egg, SvátekPřehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2021 ** Článek postupně aktualizujeme ** Pokud sami nějaký objevíte, podělte se v komentářích

Lukáš Václavík
AprílBulvár a vtípky
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb