Vývoj Winampu nejspíš končí

Společnost America OnLine v rámci úsporných opatření a po několika konfliktech "odešla" většinu týmu Nullsoft, jehož hlavním produktem je multimediální přehrávač Winamp. I přestože několik zaměstnanců kdysi malé nezávislé firmy v hierarchii AOL zůstává, s novými verzemi Winampu je nejspíš konec.

Související odkazy

Slovník
AOL
komprese
MP3
online
server
shareware
streaming
update

Databáze znalostí
Zlepšení zvuku ve Winampu

Poslední člen původního týmu, který pracoval na multimediálním přehrávači Winamp, projektový manažer Steve Gedikian, rezignoval na svou pozici a opustil společnost America Online. Tato skutečnost neznamená okamžité ukončení existence Winampu (jeho odstranění z oficiálního webu společnosti AOL, smazání diskusních fór a podobně), s největší pravděpodobností ale dojde k naprostému utlumení vývoje nových funkcí a vylepšení prohlížeče, i když v následujících týdnech ještě vyjde další verze opravující několik drobných chyb.

Jak to začalo

Když pomineme Velký třesk a evoluční proces, začala historie Winampu narozením jeho autora Justina Frankela v roce 1978, který už na střední škole vyvinul několik aplikací včetně poštovního klienta pro studenty a aplikace pro sledování stisků kláves. Už tehdy začal používat označení Nullsoft v popisu aplikací. Po střední škole se Frankel pokusil studovat počítačovou vědu na Utažské univerzitě, kterou ale po půlroce opustil. V červnu 1997 vydal pod hlavičkou nově založené společnosti Nullsoft první verzi Winampu, který patřil mezi první aplikace schopné přehrávat tehdy nový a málo rozšířený formát MP3.

Druhou verzi Winampu vydaného společností Nullsoft si v roce 1998 stáhlo už 15 milionů lidí, z nichž podstatná část zaplatila autorovi 10 dolarů, které stála plná licence k aplikaci, která byla šířena jako shareware, ovšem bez zásadních omezení uživatelského komfortu. Spolu s Tomem Pepperem, který se podílel už na vývoji a distribuci Winampu, potom Frankel vyvinul systém online distribuce multimédií Shoutcast, který používá pro přenos online rádií nejen Winamp, ale také XMMS (X MultiMedia System, funguje všude, kde běží X-server) nebo iTunes od Apple. Další "in-house" vyvinutou aplikací bylo Advanced Visualisation Studio, které umožňuje uživatelům Winampu tvořit vlastní vizuální efekty zobrazované při poslechu hudby.

Úspěšný projekt přilákal zraky lovců malých společností, kteří chtěli vytěžit, co se dá z překotného rozvoje internetu a multimédií, i když tento rozvoj byl z velké části zapříčiněn nástupem výměnných sítí. Ten umožnilo rozšíření kompresních formátů, hlavně MP3, díky kterým se i po tehdejších pomalých linkách daly sdílet hudební skladby. V roce 1999 se tak společnost Nullsoft za přibližně 100 milionů dolarů stala součástí koncernu America Online.

Rebelové v AOL

Přechod malé, mladé a nekonformní společnosti do prostředí AOL neproběhlo zdaleka hladce, respektive zaměstnanci Nullsoftu nikdy nepřistoupili na firemní kulturu nového vlastníka společnosti. Pomáhalo jim v tom i fyzické oddělení kanceláří. Jen díky nedostatku kontroly ze strany AOL došlo k několika událostem, které v podstatě Nullsoft jako takový z pohledu AOL odepsaly. První takovou událostí bylo vydání Gnutelly – výměnné sítě, která svým systémem připomínala původní Napster, další ikonu úsvitu počítačových multimédií. Narozdíl od Napsteru ale Gnutella umožňovala sdílení i jiných typů souborů než jen MP3 a nepracovala s centralizovanými servery, které je snadné odpojit a celou síť tak vyřadit z provozu.

V tomtéž období ale probíhaly nakonec úspěšné námluvy mezi AOL a společností Time Warner. Kvůli vztahu AOL k problémům porušování autorských práv společnost přikázala odstranění Gnutelly ze serverů Nullsoftu a zakázala další práce na tomto software. Zdrojový kód vydaný pod licencí GPL ale už byl mezi lidmi a Gnutella dodnes patří mezi nejoblíbenější výměnné sítě (používá klienty Morpheus, LimeWire, BearShare a další).

Nullsoft se po tomto pro AOL nepříjemném překvapení ocitl pod přísným dohledem a došlo k zastavení několika projektů včetně vyhledávače MP3 souborů nebo modifikace kecálka AOL IM, která z něj odstraňovala reklamu. Společnost se v tomto období soustředila na vývoj nové generace Winampu založeného na vlastní otevřené infrastruktuře Wasabi, která umožňovala pod jedním grafickým rozhraním sjednotit řadu aplikací.

Za všechno může ODPAD

Winamp 3 vydaný v srpnu 2002 situaci příliš nevylepšil. I když nabízel přepracovaný kód a podporu přehrávání videa včetně streamovaných videozáznamů, nebyl zdaleka tak úspěšný jako Winamp 2, zejména díky vyšším hardwarovým nárokům a horší stabilitě. Další veřejný konflikt se odehrál 2. června 2003, kdy Frankel pohrozil odchodem z firmy poté, co AOL stáhlo z webu Nullsoftu další aplikaci. Tentokrát šlo o WASTE, software pro tvorbu privátních šifrovaných výměnných sítí.

Nakonec Justin Frankel opustil AOL 22. ledna 2004. K odchodu se odhodlával už dlouho, ale nejprve chtěl ještě dohlédnout na vydání Winampu 5, který se vrátil ke kořenům Winampu 1 a 2 a dokázal této aplikaci vrátit přízeň uživatelů díky stabilitě, široké podpoře formátů včetně podpory online médií a novému vzhledu (s možností zachovat vzhled Winampu 2). Winamp 5.0 final vyšel 14. prosince 2003, jen několik dní poté, co AOL zavřelo kanceláře Nullsoftu v San Franciscu a zbavilo se několika set zaměstnanců. 22. ledna 2004 Justin oznámil svou rezignaci. Šéfa potom v následujících měsících následovaly i další mozky, které stály za Winampem, prozatím poslední verze 5.05 vyšla 26. srpna 2004.

Co bude dál?

Winamp pro společnost America Online není finančně zajímavý. Společnost promeškala svou šanci na návratnost investice už před několika lety. Dnešní skutečnost ukazuje, že multimediální přehrávač má pro komerční firmu smysl pouze ve dvou případech. Pokud je spojen s hudebním obchodem jako iTunes nebo Windows Media Player nebo pokud je přibalován k hudebním přehrávačům jako je třeba MusicMatch, který nedávno odkoupilo Yahoo!

V nejbližší době bude AOL pravděpodobně vydávat bezpečnostní updaty pro Winamp, pokud to bude situace vyžadovat, těžko se ale dočkáme nové verze doplněné o nové zajímavé vlastnosti či technologie. Vývoj přehrávače může pokračovat například prostřednictvím zásuvných modulů od dobrovolníků, ale to není to pravé ořechové. Na druhou stranu je obtížné vymyslet funkci, která by uživatelům Winampu 5 v tuto chvíli chyběla natolik, aby tuto aplikaci nemohli ještě pár let spokojeně používat. A určitě se najdou i noví uživatelé, kteří po prvním spuštění aplikace uslyší slavnou větu: "Winamp, it really whips the llama`s ass".

Diskuze (104) Další článek: První středoevropská laboratoř na testování software od Sun Microsystems otevřena v Praze

Témata článku: Software, Winamp, Justin, Výměnná síť, Okamžitý odkup, Rebel, Původní klient, Třesk, Shoutcast, Nová modifikace, Původní zaměstnanec, Wasabi, Nový mozek, America Online, Přísný dohled, Vývoj, Apple software update, Centralizovaný server, Lovec


Určitě si přečtěte

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Svobodný RISC-V: Možná za deset let po ARMu neštěkne ani pes. Google a armáda dalších vyvíjejí konkurenční procesor

Svobodný RISC-V: Možná za deset let po ARMu neštěkne ani pes. Google a armáda dalších vyvíjejí konkurenční procesor

**Architektuře RISC už desetiletí vládne britský ARM ** Procesory jeho návrhu najdete v pračce, v routeru i v mobilu ** Ale pozor, o slovo se hlásí svobodný RISC-V

Jakub Čížek | 33

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 27

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

** Vyzkoušeli jsme špičkovou poloprofesionální meteostanici ** Má skvělou venkovní sondu a Wi-Fi ** Data posílá na Weather Underground

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny