Vývoj trhu s hardwarem v České republice za rok 2002

Společnost IDC Cema včera prezentovala výsledky svých výzkumů zaměřených na vývoj trhu s hardwarem v České republice za loňský rok. Čeští výrobci dali zahraničním firmám řádně zabrat.
Vývoj trhu s hardwarem v České republice za rok 2002

Celkový pohled

Stejně jako v roce 2001, i loni byl zaznamenán růst v rozmezí 12-13 %. Česká republika je přitom považována za již rozvinutější trh s větším podílem výdajů na software a IT služby. Celková hodnota trhu v roce 2002 byla zhruba 2,2 mld. dolarů. Pro letošní rok se počítá s nižším růstem okolo 7 %.

Nejvíce investic do IT bylo v loňském roce zaznamenáno v sektoru bankovnictví/finance a strojírenství.

Trh s PC

V loňském roce došlo k 12% růstu v prodeji PC segmentů (desktopy, notebooky i serverová PC). Celkem se prodalo 395 tisíc PC, z čehož převážnou část tvořily desktopy, ale výrazně rostla i oblast notebooků. Velkých projektů (nákupy desítek tisíc PC) bylo loni poskrovnu, nejvýznamnější akcí byl projekt Internet do škol. Pro letošní rok se v oblasti PC počítá pouze s 5% růstem. Hlavním důvodem je absence velkých projektů, podobně jako loni byl právě Internet do škol, který tak do určité míry ovlivnil celkové výsledky.

Zajímavé jsou i dvě následující informace: 1) rostoucí podíl lokálních asemblerů na trhu; 2) Windows XP s přehledem dominovaly trhu operačních systémů.

Nejdynamičtěji rostoucí odvětvím byl loni prodej serverů, kde byl zaznamenán 28% růst. Podobně dobře rostl i trh s notebooky, který poskočil o 20 %. U klasických desktopů se jednalo o 10% růst.

Kdo byl lídrem na trhu?

16% podílu se podařilo dosáhnout společnosti Hewlett-Packard (bez započítaných výsledků prodejů Compaqu za 1. čtvrtletí), 12 % dosáhl Autocont, 10 % Dell a po 8 % mají společnosti Acer a Proca. Zbývajících 46 % se dělí mezi další výrobce.

V peněžním vyjádření zaznamenal český trh nižší, pouze 5% růst. Hodnota českého PC trhu představuje 9 % z celkové hodnoty PC trhů regionu střední a východní Evropy.

Povodně měly kupodivu jen minimální dopad na prodeje IT firem.

Prodejní kanály

Počítače (notebooky a servery) se v loňském roce nejvíce prodávaly prostřednictvím klasických obchodníků, dealerů, resellerů a obdobných prodejních kanálů, které většinou přímo navazují na výrobce počítačů. Touto cestou se v loňském roce prodalo okolo 60 % všech PC. 21 % PC se prodalo prostřednictvím přímých prodejů, které praktikuje např. společnost Dell, ale i jiné. Relativně málo, pouhých 5 % PC se prodalo prostřednictvím hypermarketů (Datart, Electro City, Hypernova, Tesco a další). Přestože tento podíl není nijak značný, do budoucna se s ním počítá jako s nejdynamičtěji rostoucím.

Jak si stojíme v regionu

V porovnání se zeměmi v našem regionu si nestojíme nejhůře. S 12,4% ročního růstu jsme na celkovém 8. místě v žebříčku, kde první pozici zaujímá Ukrajina s téměř 35% růstem. Ve srovnání s podobně „IT rozvinutými“ zeměmi je na tom lépe pouze Slovensko.

V porovnání se zeměmi západní Evropy jsme na tom relativně dobře, protože tamní trhy zaznamenávají většinou mírný propad a pouze tři země (Švédsko, Španělsko a Velká Británie) dosáhly v loňském roce růstu. Prodeje na tamních trzích tak sice strmě nestoupají, ale stále si drží obrovský odstup ve srovnání s absolutními čísly prodejů u nás.

Notebooky

Zajímavý je i pohled čistě na segment notebooků. Loni se u nás prodalo cca 74 tisíc notebooků, nejprodávanější značkou byl Acer, který dosáhl 37% podílu na trhu. Zajímavé jsou i následující údaje: prvních pět výrobců zabralo téměř 80 % trhu. 60 % všech prodaných notebooků bylo v cenové kategorii do 50 000 Kč včetně DPH.

Po odečtení PC prodaných v rámci projektu Internet do škol vychází, že každé 5. prodané PC u nás byl v loňském roce notebook. Předpokládá se, že letošní rok už tak úspěšný nebude a počítá se s pouze 10% růstem (loni 20 %, v roce 2001 to bylo 50 %). V dalších letech by růst měl být opět výraznější.

Servery

V loňském roce se u nás prodalo 14,2 tisíc kusů serverů (hodnota 152 milionů dolarů). To je 23% nárůst oproti předchozímu roku. V hodnotovém vyjádření se však jedná o pokles o 6 %.

Podle firem bylo rozdělení trhu se servery následující: Hewlett-Packard (bez Compaqu za 1. čtvrtletí) 46 %, Dell 16 %, IBM 13 %, 4 % Sun, 17 % ostatní. V hodnotovém vyjádření je zajímavý zhruba 3x nárůst podílu IBM (33 %) a Sunu (13 %) na úkor všech ostatních výrobců, zejména HP.

Kapesní počítače

Údaje za rok 2002 ještě nejsou kompletní, ale je očekáván drobný pokles. V roce 2001 se prodalo 22 702 kapesních počítačů v celkové hodnotě přes 13,5 milionu dolarů. Důvodem pro tento stav je pravděpodobně cena kapesních počítačů - vážní zájemci už svá PDA mají, pro ostatní je jejich cena ještě stále příliš vysoká. 75 % prodaných handheldů je ovládaných perem, 25 % připadlo na modely s klávesnicí. V hodnotovém vyjádření byl podíl handheldů s klávesnicí ještě o něco nižší. Snižování podílu klávesnicových handheldů je dlouhodobý trend. Na poli operačních systémů pro PDA s přehledem vede Windows CE / Pocket PC (46% podíl). Výsledky nezahrnují tzv. "smart phones".

Top 3 značky: Compaq (37 %), Palm (27 %), Psion (13 %).

Trh s tiskárnami

V zastoupení tiskáren na trhu podle techniky tisku jasně vedou tiskárny na inkoustové bázi (75 %), podíl laserových tiskáren je cca 21 % a jehličkových 4,6 %. Celý loňský rok byl ve znamení růstu (352 tisíc prodaných kusů, meziročně o 13 %). V hodnotovém vyjádření byl obrat trhu 75 milionů dolarů, růst o 5 %.

Nejvyšší růst prodejů zaznamenávají barevné laserové tiskárny (54 %) a inkoustové (cca 20 %).

Podíl podle výrobců tiskáren

S velkým náskokem vede společnost Hewlett-Packard s cca 55 % podílem na trhu. Druhé místo zaujímá Epson s 11%, na třetím místě se nově umístila společnost Lexmark, která díky své agresivní cenové politice zaznamenala výrazný růst. Dolů šla naopak značka Canon. Mimo znovuobjevení Lexmarku je také zajímavá zpráva o rozšiřujícím se prodeji tiskáren + nějaký výrobek v rámci jednoho balíku za zvýhodněnou cenu. Hypermarkety a obdobné prodejní kanály budou stále důležitějším distribučním kanálem. I pro příští roky je předpokládán růst prodeje.

Odkazy

Diskuze (7) Další článek: Smrtelný virus SARS zasahuje i do světa IT

Témata článku: Hardware, Notebooky, Vývoj, Prodej, Tiskárny k počítači, Trh, Loňský rok, Electro, Podíl, Lexmark, Nejvyšší růst, Mírný propad, Ostatní výrobci, Rostoucí odvětví, Prodejní výsledek, Vývoj trhu, Následující rok, Zajímavý trh, Český trh, Celková hodnota, Zajímavé místo, Inkoustové tiskárny canon, Růst, Česká klávesnice, Drobný pokles


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku