Troufám si tvrdit, že tento produkt společnosti Macromedia jménem Authorware je jedním z nejkomplexnějších autorských systémů pro tvorbu interaktivních multimediálních systémů, jako jsou např. interaktivní katalogy a publikace, vzdělávací kurzy, digitální „kiosky“ a nejrůznější druhy „simulací“.
Asi nejsilnější zbraní Authorwaru je zcela revoluční způsob tvorby aplikací, protože samotná struktura budoucího programu se vytváří pouze „přetahováním“ ikon na jakousi časovou osu. Plnou kontrolu nad chováním programu a nad složitějšími činnostmi zaručuje několik stovek vestavěných funkcí a různých proměnných. Díky technologii známé jako Shockwave je možné zde vytvořenou aplikaci snadno přenést na Internet a prohlédnout si ji ve webovém prohlížeči. Samozřejmě že výsledné aplikace lze použít nejen v Internetu, ale i v malých sítích, kde je třeba správci intranetových sítí mohou použít pro tvorbu grafického prostředí spojeného např. s firemními databázemi, získáváním a zpracováním informací od současných či budoucích zákazníků nebo třeba pro budování interních informačních systémů, jakými jsou např. databanky zaměstnanců či telefonní adresář. Podle mne jde o nástroj určený jak pro tvorbu rozsáhlých projektů, tak ale i pro tzv. prototyping (rychlý návrh aplikací).
Tyto operace mohou zvládnout i neprogramátoři, a to díky jednoduchému a zcela intuitivnímu ovládání programu. Programování se děje pomocí ikon ze „Scénáře aplikace“, které se umísťují na časovou osu. Těchto ikon je celkem třináct, dostatečně však postačují pro vytvoření základní programové struktury a jejich pomocí lze vytvořit opravdu rozsáhlé aplikace. Po vytvoření jakési základní kostry programu se doplňuje samotný obsah, kterým mohou být např. text, obrázky, digitální filmy nebo různé modely. Tzv. knihovny a modely značně usnadňují práci s aplikací a s dalším vývojem. Knihovny programu slouží k ukládání nejčastěji používaných mediálních prvků (zvuků,…). Modely jsou sekvence často používaných interakcí a programových struktur. Každý model lze uložit a následně ho v případě potřeby kdykoliv vložit do rozpracovaného projektu a doplnit požadovaný obsah.
Každá aplikace vytvořená v Authorwaru může využívat zabudované hypermediální prvky, které mohou dost ovlivnit a zjednodušit navigaci a orientaci v aplikaci. Patří sem zejména tvorba hypertextových odkazů a full-textové vyhledávání a třídění.
Jak jsme se již zmínili, program se neomezuje pouze na práci s ikonami, ale obsahuje několik stovek dalších funkcí a proměnných. Vestavěné proměnné značně rozšiřují možnosti v oblasti sběru, ukládání, analýzy a zobrazování dat. Authorware automaticky sleduje informace o aktuálním čase, akce uživatele nebo např. počet správných odpovědí. Tyto sebrané informace ukládá do databáze podporující ODBC a kdykoliv je samozřejmě dokáže opětovně použít. Kromě toho má uživatel možnost tvorby svých vlastních nástrojů a proměnných.
Authorware dokáže také do libovolné aplikace integrovat text, 2D a 3D grafiku, video i zvuk. Všechny tyto prvky jsou uloženy jako externí soubory, což umožňuje jejich úpravu bez nutnosti zásahu do aplikace. Pro plynulejší přehrávání po Internetu je podporován streaming.
Co se mě týká, řekl bych, že se opravdu jedná o komplexní nástroj pro tvorbu takovýchto aplikací a pro jejich vývojáře je to určitě dobrá volba. Z stránek Macromedia samozřejmě můžete stáhnout zkušební verzi, nebo si ji nechat poslat na CD.