Vývoj interaktivních multimediálních systémů snadno a rychle….

Troufám si tvrdit, že tento produkt společnosti Macromedia jménem Authorware je jedním z nejkomplexnějších autorských systémů pro tvorbu interaktivních multimediálních systémů, jako jsou např. interaktivní katalogy a publikace, vzdělávací kurzy, digitální „kiosky“ a nejrůznější druhy „simulací“.
Asi nejsilnější zbraní Authorwaru je zcela revoluční způsob tvorby aplikací, protože samotná struktura budoucího programu se vytváří pouze „přetahováním“ ikon na jakousi časovou osu. Plnou kontrolu nad chováním programu a nad složitějšími činnostmi zaručuje několik stovek vestavěných funkcí a různých proměnných. Díky technologii známé jako Shockwave je možné zde vytvořenou aplikaci snadno přenést na Internet a prohlédnout si ji ve webovém prohlížeči. Samozřejmě že výsledné aplikace lze použít nejen v Internetu, ale i v malých sítích, kde je třeba správci intranetových sítí mohou použít pro tvorbu grafického prostředí spojeného např. s firemními databázemi, získáváním a zpracováním informací od současných či budoucích zákazníků nebo třeba pro budování interních informačních systémů, jakými jsou např. databanky zaměstnanců či telefonní adresář. Podle mne jde o nástroj určený jak pro tvorbu rozsáhlých projektů, tak ale i pro tzv. prototyping (rychlý návrh aplikací).

Tyto operace mohou zvládnout i neprogramátoři, a to díky jednoduchému a zcela intuitivnímu ovládání programu. Programování se děje pomocí ikon ze „Scénáře aplikace“, které se umísťují na časovou osu. Těchto ikon je celkem třináct, dostatečně však postačují pro vytvoření základní programové struktury a jejich pomocí lze vytvořit opravdu rozsáhlé aplikace. Po vytvoření jakési základní kostry programu se doplňuje samotný obsah, kterým mohou být např. text, obrázky, digitální filmy nebo různé modely. Tzv. knihovny a modely značně usnadňují práci s aplikací a s dalším vývojem. Knihovny programu slouží k ukládání nejčastěji používaných mediálních prvků (zvuků,…). Modely jsou sekvence často používaných interakcí a programových struktur. Každý model lze uložit a následně ho v případě potřeby kdykoliv vložit do rozpracovaného projektu a doplnit požadovaný obsah.

Každá aplikace vytvořená v Authorwaru může využívat zabudované hypermediální prvky, které mohou dost ovlivnit a zjednodušit navigaci a orientaci v aplikaci. Patří sem zejména tvorba hypertextových odkazů a full-textové vyhledávání a třídění.

Jak jsme se již zmínili, program se neomezuje pouze na práci s ikonami, ale obsahuje několik stovek dalších funkcí a proměnných. Vestavěné proměnné značně rozšiřují možnosti v oblasti sběru, ukládání, analýzy a zobrazování dat. Authorware automaticky sleduje informace o aktuálním čase, akce uživatele nebo např. počet správných odpovědí. Tyto sebrané informace ukládá do databáze podporující ODBC a kdykoliv je samozřejmě dokáže opětovně použít. Kromě toho má uživatel možnost tvorby svých vlastních nástrojů a proměnných.

Authorware dokáže také do libovolné aplikace integrovat text, 2D a 3D grafiku, video i zvuk. Všechny tyto prvky jsou uloženy jako externí soubory, což umožňuje jejich úpravu bez nutnosti zásahu do aplikace. Pro plynulejší přehrávání po Internetu je podporován streaming.

Co se mě týká, řekl bych, že se opravdu jedná o komplexní nástroj pro tvorbu takovýchto aplikací a pro jejich vývojáře je to určitě dobrá volba. Z stránek Macromedia samozřejmě můžete stáhnout zkušební verzi, nebo si ji nechat poslat na CD.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft daroval 10 milionů dolarů

Témata článku: Video, Programování, Multimédia, Struktura, Základní struktura, Interaktivní, M/s, Shockwave, Základní prvek, Časová osa, Multimediální, Vývoj, Multimediální systém, Základní nástroj, Revoluční způsob, Budoucí zaměstnanec


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5