Vývoj cen hardwaru - rok 2004 v grafech

Připravili jsme pro vás několik zajímavých grafů, které vám ukáží rok 2004 v jiném světle. Podíváme se na vybrané kategorie a ukážeme si celkové trendy trhu.

První týden nového roku vás ještě nezahrneme podrobnými tabulkami, přece jen situace v internetových obchodech je spíše ve znamení počítání výsledků a rozdýchávání vánočního frmolu. Minule se vám tabulky s vývojem cen za rok líbily, tak se pojďme podívat na pár obrázků.

Klepněte pro větší obrázek

První graf dobře ukazuje, jak AMD mění cenovou politiku u procesorů Athlon XP a tlačí hlavně Athlon 64. Zhruba od půlky roku jsou ceny Athlonů XP zvyšovány, zatímco u ostatních tlačeny dolů. Výrazný skok na grafu Athlonu 64 má na svědomí uvedení drahých rychlých verzí, i s nimi se pak ale křivka zase rychle vrátila dolů. Při průměru mezi jednotlivými procesory to není tak patrné, ale Athlony XP jsou dnes již dražší než stejně výkonnově cejchované Athlony 64.

Klepněte pro větší obrázek

U Intelu je křivka dramatičtější u Pentia 4, Celerony i přes nové verze se téměř nehýbají. U Pentia 4 jsem označil místa, kdy přibyl nějaký nový procesor a tak se průměr začal počítat mezi jinými procesory. Při srovnání dvou těchto grafů vidíte, že Celerony a Semprony se věrně doplňují, byť u jednoho se jedná o výkonnové body a u druhého o frekvenci.

Klepněte pro větší obrázek

Paměti zažily kolem května dramatický nárůst, ale od té doby už jen samá pozitiva, klesají a klesají a jak vidno, konec roku je zahnal hodně hluboko. Že by předzvěst dalšího prudkého obratu vzhůru?

Klepněte pro větší obrázek

V tomto grafu dobře vidíte, jak se měnila výhodnost jednotlivých kapacit. Počátkem roku 2004 nejdražší 250 GB disky se vtěsnaly na třetí příčku. První dvě pozice jsou velmi vyrovnané a 160GB se přetahují s 200GB disky. 

Klepněte pro větší obrázek

Tady vidíte vliv uvedení karet X800 na dřívějšího krále Radeon 9800. Ač se karty nedostaly na trh a byly jen ohlášeny, stihly stlačit nejvýrazněji ceny těch předchozích hitů. Po reálném uvedení na trh již nebyl vliv na ceny tak výrazný. V poslední době již klesají X800 karty výrazněji, než ostatní produkce.

Klepněte pro větší obrázek

u nVidie byl vliv GeForce 6800 na výkonnostní špičku zdrcující, karty s GeForce 5900 případně GeForce 5950 již v nabídkách nenajdete. Drží se střední GeForce 5700, která také více klesala po oznámení GeForce 6800 a po samotném uvedení to už takové skoky nebyly. GeForce 5200 je pak typický držák, ceny se změnily minimálně. 

Témata článku: Drahá verze, Vývoj, První uvedení, Cena, Křivka, Graf, Pár obrázků

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji