Vývoj cen hardwaru - rok 2004 v grafech

Připravili jsme pro vás několik zajímavých grafů, které vám ukáží rok 2004 v jiném světle. Podíváme se na vybrané kategorie a ukážeme si celkové trendy trhu.

První týden nového roku vás ještě nezahrneme podrobnými tabulkami, přece jen situace v internetových obchodech je spíše ve znamení počítání výsledků a rozdýchávání vánočního frmolu. Minule se vám tabulky s vývojem cen za rok líbily, tak se pojďme podívat na pár obrázků.

Klepněte pro větší obrázek

První graf dobře ukazuje, jak AMD mění cenovou politiku u procesorů Athlon XP a tlačí hlavně Athlon 64. Zhruba od půlky roku jsou ceny Athlonů XP zvyšovány, zatímco u ostatních tlačeny dolů. Výrazný skok na grafu Athlonu 64 má na svědomí uvedení drahých rychlých verzí, i s nimi se pak ale křivka zase rychle vrátila dolů. Při průměru mezi jednotlivými procesory to není tak patrné, ale Athlony XP jsou dnes již dražší než stejně výkonnově cejchované Athlony 64.

Klepněte pro větší obrázek

U Intelu je křivka dramatičtější u Pentia 4, Celerony i přes nové verze se téměř nehýbají. U Pentia 4 jsem označil místa, kdy přibyl nějaký nový procesor a tak se průměr začal počítat mezi jinými procesory. Při srovnání dvou těchto grafů vidíte, že Celerony a Semprony se věrně doplňují, byť u jednoho se jedná o výkonnové body a u druhého o frekvenci.

Klepněte pro větší obrázek

Paměti zažily kolem května dramatický nárůst, ale od té doby už jen samá pozitiva, klesají a klesají a jak vidno, konec roku je zahnal hodně hluboko. Že by předzvěst dalšího prudkého obratu vzhůru?

Klepněte pro větší obrázek

V tomto grafu dobře vidíte, jak se měnila výhodnost jednotlivých kapacit. Počátkem roku 2004 nejdražší 250 GB disky se vtěsnaly na třetí příčku. První dvě pozice jsou velmi vyrovnané a 160GB se přetahují s 200GB disky. 

Klepněte pro větší obrázek

Tady vidíte vliv uvedení karet X800 na dřívějšího krále Radeon 9800. Ač se karty nedostaly na trh a byly jen ohlášeny, stihly stlačit nejvýrazněji ceny těch předchozích hitů. Po reálném uvedení na trh již nebyl vliv na ceny tak výrazný. V poslední době již klesají X800 karty výrazněji, než ostatní produkce.

Klepněte pro větší obrázek

u nVidie byl vliv GeForce 6800 na výkonnostní špičku zdrcující, karty s GeForce 5900 případně GeForce 5950 již v nabídkách nenajdete. Drží se střední GeForce 5700, která také více klesala po oznámení GeForce 6800 a po samotném uvedení to už takové skoky nebyly. GeForce 5200 je pak typický držák, ceny se změnily minimálně. 

Váš názor Další článek: Ředitel a manažerka Cleverlance nezvěstní po řádění živlů v Asii

Témata článku: Křivka, Graf, Drahá verze, Cena, První uvedení, Pár obrázků, Vývoj

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost