Vyvíjejte pro IA-64 a Itanium třeba na 486ce

Firma SuSE GmbH připravila pro vývojáře prostředí pro tvorbu IA-64 aplikací, které nepotřebuje IA-64 počítač.
Firma SuSE GmbH připravila ve spolupráci s firmou Intel pro vývojáře programů testovací prostředí s názvem IA64-Compilefarm. Samozřejmě se jedná o podporu vývojářů pro platformu IA-64 a prostředí SuSE Linux.

Systém je určen především pro převod stávajících aplikací pro IA-32 (dnešní procesory x86 neboli všechna Pentia, Celerony, Xeony, Athlony, Durony atd.) na platformu IA-64 a procesor Itanium.

Jak to celé funguje?

Vše je pojato formou terminálového přístupu. Teoreticky tudíž jedno, z jakého počítače vývoj probíhá (dokonce to teoreticky nemusí být ani PC, ale třeba iMac). Prakticky je používán SSH klient, připojený k IA64-Compilefarm prostřednictvím internetu. Počítač musí mít příslušně dimenzovaný, ale měl by stačit stroj výkonu Intel Celeron / AMD Duron s pamětí 32 nebo 64 MB. Protože se však jedná o velmi jednoduchý a nenáročný přenos, teoreticky by stačil i počítač s procesorem 486. Asi není nutné připomínat, že operační systém má být samozřejmě Linux (nejlépe SuSE).

Co nutí vývojáře používat tento způsob vývoje?

Snad každý vývojář chce mít náskok před svou konkurencí, tudíž chce vyvíjet vždy co nejdříve. Čím dříve začne vyvíjet, tím dříve budou k dispozici verze bez dětských nemocí. Kromě toho může takový vývojář (či spíše vývojářská firma) využít stav i obchodně (například „První české účetnictví přímo pro IA-64“). Pro firmy to rozhodně není málo.

Jak se připojit a vyvíjet?

Na adrese http://www.suse.de/cgi-bin/ia64.pl se nachází dotazník a přesné podmínky připojení ke kompilační farmě IA-64 strojů. Plná testovací verze SuSE Linuxu 7.0 pro IA-64 se nachází například zde nebo na serveru VypalCD.cz Ta není zapotřebí k vlastnímu vývoji, je určena skutečně až pro počítače IA-64 a procesory Intel Itanium.

Vlastní centrum IA64-Compilefarm se fyzicky nachází v Německu ve městě Norinberk. Je složeno ze šesti pracovních stanic firmy Intel, přičemž každá obsahuje dva procesory Itanium.

Pro koho je systém určen především?

Největší potřebu tohoto způsobu výroby programů pro IA-64 mají především ty softwarové firmy, které nejsou tak velké a hlavně vlivné a významné, aby počítač IA-64 s Itaniem měly. Systém rozhodně není určen začátečníkům, kteří neznají specifikace programování pro Linux. Poskytnutý výkon je dostatečný, ale zkoušením a učením se by se jistě zahltil. Toto nebezpečí je eliminováno nutností vyplnit dotazník včetně stručného zdůvodnění žádosti o přístup na IA64-Compilefarm. Právě podle zdůvodnění se bude ve firmě SuSE rozhodovat, jestli ta která žádost bude podpořena či nikoli.

Živě komentuje: Terminálový přístup mi připomíná vyvíjení na sálových počítačích. Ovšem využití je velmi současné a podle mě i velmi perspektivní. Mě jako vývojáři je vlastně jedno, jestli vše provádí v počítači, u kterého sedím nebo na úplně jiném na druhém konci světa. Jedinou podmínkou je, že to mě jako vývojáře nesmí zdržovat.

Jsem zvědav, jak se k situaci postaví firma AMD se svou 64bitovou platformou x86-64. Tam se jedná o naprosto stejný problém – je nutné navnadit vývojáře a s jejich pomocí připravit pro zatím na trhu neexistující procesor množství aplikačních programů.

Další obrovskou výhodou pro programátory (a hlavně jejich kapsy) je fakt, že za nemusí investovat do svého počítače ani korunu a přesto mohou disponovat nejmodernější technikou. To je obrovská příležitost pro malé ambiciózní firmy, které mají nápady a programátory, ale chybí jim finance na počítače tohoto ražení (ovšem pokud vůbec jdou koupit).

Když nad tím tak přemýšlím – je to vlastně jediná 64bitová platforma, pro kterou mohou vývojáři s x86 procesory vyvíjet.

Diskuze (13) Další článek: Olympus C-3030Z - Technické parametry

Témata článku: Linux, Vývojářská firma, IT, Itanium, Jediný způsob, Vývojář, Dětská nemoc, Testovací program, Dostatečný náskok


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí