Vyvíjejte pro IA-64 a Itanium třeba na 486ce

Firma SuSE GmbH připravila pro vývojáře prostředí pro tvorbu IA-64 aplikací, které nepotřebuje IA-64 počítač.
Firma SuSE GmbH připravila ve spolupráci s firmou Intel pro vývojáře programů testovací prostředí s názvem IA64-Compilefarm. Samozřejmě se jedná o podporu vývojářů pro platformu IA-64 a prostředí SuSE Linux.

Systém je určen především pro převod stávajících aplikací pro IA-32 (dnešní procesory x86 neboli všechna Pentia, Celerony, Xeony, Athlony, Durony atd.) na platformu IA-64 a procesor Itanium.

Jak to celé funguje?

Vše je pojato formou terminálového přístupu. Teoreticky tudíž jedno, z jakého počítače vývoj probíhá (dokonce to teoreticky nemusí být ani PC, ale třeba iMac). Prakticky je používán SSH klient, připojený k IA64-Compilefarm prostřednictvím internetu. Počítač musí mít příslušně dimenzovaný, ale měl by stačit stroj výkonu Intel Celeron / AMD Duron s pamětí 32 nebo 64 MB. Protože se však jedná o velmi jednoduchý a nenáročný přenos, teoreticky by stačil i počítač s procesorem 486. Asi není nutné připomínat, že operační systém má být samozřejmě Linux (nejlépe SuSE).

Co nutí vývojáře používat tento způsob vývoje?

Snad každý vývojář chce mít náskok před svou konkurencí, tudíž chce vyvíjet vždy co nejdříve. Čím dříve začne vyvíjet, tím dříve budou k dispozici verze bez dětských nemocí. Kromě toho může takový vývojář (či spíše vývojářská firma) využít stav i obchodně (například „První české účetnictví přímo pro IA-64“). Pro firmy to rozhodně není málo.

Jak se připojit a vyvíjet?

Na adrese http://www.suse.de/cgi-bin/ia64.pl se nachází dotazník a přesné podmínky připojení ke kompilační farmě IA-64 strojů. Plná testovací verze SuSE Linuxu 7.0 pro IA-64 se nachází například zde nebo na serveru VypalCD.cz Ta není zapotřebí k vlastnímu vývoji, je určena skutečně až pro počítače IA-64 a procesory Intel Itanium.

Vlastní centrum IA64-Compilefarm se fyzicky nachází v Německu ve městě Norinberk. Je složeno ze šesti pracovních stanic firmy Intel, přičemž každá obsahuje dva procesory Itanium.

Pro koho je systém určen především?

Největší potřebu tohoto způsobu výroby programů pro IA-64 mají především ty softwarové firmy, které nejsou tak velké a hlavně vlivné a významné, aby počítač IA-64 s Itaniem měly. Systém rozhodně není určen začátečníkům, kteří neznají specifikace programování pro Linux. Poskytnutý výkon je dostatečný, ale zkoušením a učením se by se jistě zahltil. Toto nebezpečí je eliminováno nutností vyplnit dotazník včetně stručného zdůvodnění žádosti o přístup na IA64-Compilefarm. Právě podle zdůvodnění se bude ve firmě SuSE rozhodovat, jestli ta která žádost bude podpořena či nikoli.

Živě komentuje: Terminálový přístup mi připomíná vyvíjení na sálových počítačích. Ovšem využití je velmi současné a podle mě i velmi perspektivní. Mě jako vývojáři je vlastně jedno, jestli vše provádí v počítači, u kterého sedím nebo na úplně jiném na druhém konci světa. Jedinou podmínkou je, že to mě jako vývojáře nesmí zdržovat.

Jsem zvědav, jak se k situaci postaví firma AMD se svou 64bitovou platformou x86-64. Tam se jedná o naprosto stejný problém – je nutné navnadit vývojáře a s jejich pomocí připravit pro zatím na trhu neexistující procesor množství aplikačních programů.

Další obrovskou výhodou pro programátory (a hlavně jejich kapsy) je fakt, že za nemusí investovat do svého počítače ani korunu a přesto mohou disponovat nejmodernější technikou. To je obrovská příležitost pro malé ambiciózní firmy, které mají nápady a programátory, ale chybí jim finance na počítače tohoto ražení (ovšem pokud vůbec jdou koupit).

Když nad tím tak přemýšlím – je to vlastně jediná 64bitová platforma, pro kterou mohou vývojáři s x86 procesory vyvíjet.

Diskuze (13) Další článek: Olympus C-3030Z - Technické parametry

Témata článku: Linux, Dostatečný náskok, Vývojář, IT, Vývojářská firma, Testovací program, Dětská nemoc, Itanium, Jediný způsob


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny