Koronavirus | YouTube | Twitch

Výuka v éře koronaviru: Hodinu zeměpisu může živě vysílat YouTube i herní Twitch

  • Školáci jsou doma se svými úkoly
  • Školní hodinu ale můžete vést i na dálku
  • Zdarma pomůže YouTube a Twitch, přičemž se může dívat celá třída

Školákům začalo nečekané volno, rodičům trápení, kdo se o ně bude starat, no a učitelé budou muset v následujících hodinách a dnech vyřešit způsob alternativní výuky.

Podle posledních zpráv by se mohly bezprecedentní koronavirové prázdniny protáhnout i na měsíc, ohrozit přijímačky a dokonce i maturity. Můžeme jen doufat, že to nakonec tak zlé nebude.

Výuka přes živý YouTube

Naštěstí žijeme v roce 2020, a tak máme nejen velmi pokročilou zdravotní péči, ale také internet a desítky aplikací, které jsou přímo určené k elektronické výuce přes internet, nebo je k tomu můžeme alespoň přiohnout. Poměrně rozsáhlý výčet několika desítek z nich připravil magazín o vzdělávání Perpetuum.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spuštění živého vysílání na YouTube

Jednou z možností dálkové výuky je živý telemost – hodina přenášená skrze některou ze streamovacích služeb. Třeba skrze YouTube, který znají učitelé, rodiče i žáci a je plně přeložený do češtiny. Video z prázdné třídy, ve které bude na tabuli namířená kamera laptopu, by tedy zvládl každý pedagog.

Klepněte pro větší obrázek
Živé vysílání z webové kamery na laptopu z pohledu hypotetického učitele

Streamování z YouTube je lehce omezené. Z webové/USB kamery na počítači mohou vysílat všichni (i s čerstvě založeným účtem), z mobilní aplikace YouTube ale jen ti, kteří na YouTube tvoří dlouhodobě obsah a mají dostatek odběratelů (více než 1000). To nám ale nebrání, použijeme notebook s webkamerou. 

Klepněte pro větší obrázek
Živý přenos z pohledu hypotetického školáka

Výhodou YouTube je soukromí, živý přenos totiž nemusíte vysílat veřejně, ale jen pro vybrané uživatele, respektive ty, kterým pošlete odkaz. Hotové video můžete dodatečně upravit a trvale vystavit na svém profilu.

Hodina zeměpisu přes Skype? Spíše ne

Dále máme na výběr z mnoha služeb pro telekonference skrze web. Za zmínku stojí Cisco WebEx, komunikační služby Hangouts/Meet, podnikový i soukromý Skype od Microsoftu a samozřejmě Facebook Messenger a WhatsApp, většinou jsou ovšem opravdu optimalizované pro skupinový chat a telehovor, a nikoliv pro živý přenos školní hodiny s desítkami diváků.

Zmíněné služby zpravidla vyžadují registraci a mnozí rodiče by potřebovali školení, jak se s podobným nástrojem pracuje. O lektorech nemluvě. Ne každý je geek.

Potřebujeme něco jednoduššího.

Hodina zeměpisu přes Twitch

Potřebujeme prostě něco, čemu děti rozumí – něco, kde se cítí jako ryby ve vodě. Vedle YouTubu to může být i herní Twitch!  Populární portál, na kterém tisíce hráčů dlouhé hodiny vysílají prakticky vše od stavby kostičkového Minecraftu po akční misi kdesi v Iráku, je ve skutečnosti otevřený naprosto všem a všemu.

Klepněte pro větší obrázek
Twitch jako e-learningová platforma? Děláte si legraci? Neděláme, jde to!

To znamená, že v něm můžete vysílat také záběr z mobilu namířeného na třídní tabuli nebo třeba dění na svém počítači, kde budete žákům ukazovat prezentaci v PowerPointu, dokument z Wordu, galerii obrázků nebo prostě cokoliv jiného.

Skoro jako na YouTube

Ostatní pak budou moci váš živý přenos sledovat anonymně a bez instalace jakéhokoliv desktopového softwaru přímo na Twitchi, anebo si z mobilních storů nainstalují appku, kterou už beztak mají, a hodinu zeměpisu, dějepisu, fyziky a dalších předmětů budou moci komentovat i v integrovaném chatu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pedagog si může upravit svůj kanál na Twitchi tak, aby bylo jasné, že dnes nebude vysílat Call of Duty nebo nový Doom, ale hospodářství a podnebí USA pro svoji třídu

Kanál/profil učitele bude dostupný na jeho unikátní a snadno zapamatovatelné adrese třeba v podobě https://twitch.tv/ucitelzemepisu. Studenti zde podobně jako na YouTube najdou okno přehrávače živého přenosu, i seznam nahraných videí, které ale budou v základní verzi Twitche dostupné jen několik dnů. Cílem je opravdu živý přenos a nikoliv archív.

Vysíláme přes mobil

Zatímco pro školáky, především pro kluky, nebude Twitch asi ničím novým, pedagog se může trošku zapotit. Pomůže mu ale téměř plná lokalizace do češtiny. Po vytvoření účtu a nastavení profilu, se už musí jen rozhodnout, z jakého zařízení bude probíhat samotné vysílání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodina zeměpisu v ZŚ Kozojedy právě začala. Dnes si probereme podnebí USA přes Twitch

Nejsnazším způsobem je samozřejmě mobilní aplikace pro Android a iOS. V takovém případě stačí pojmenovat nový živý pořad, třeba „Hospodářství USA,“ pokud by se opravdu jednalo o kanál učitele zeměpisu, umístit telefon ideálně na malý stativ a spustit vysílat.

Lektor může během vysílání přepínat mez čelní a zadní kamerou a na displeji telefonu zároveň uvidí diskuzi diváků a základní statistiku, která však u malého počtu sledujících není vždy úplně přesná.

Klepněte pro větší obrázek
Učitel vysílá z mobilu, v prohlížeči na velkém počítači ale může ve správci vysílání snadno odpovídat na dotazy žáků

Stejně tak si může otevřít svůj profil na velkém počítači, aby mohl na případné dotazy odpovídat o něco komfortnějším způsobem ve webovém prohlížeči.

Obraz sám o sobě by měl být docela slušný i na pomalejší internetové přípojce, jak už jsem ale napsal výše, domácí filmař musí počítat s tím, že bude zpožděný dle aktuálních podmínek o jednotky až desítky sekund.

Vysíláme jako herní profíci v OBS

Vysílání na Twitchi skrze mobilní telefon je snadné a zvládne jej prakticky každý, ale je to pouze základní minimum. Síla služby spočívá v hromadě nástrojů, jak dostat na obrazovku diváka dění na jeho velkém herním počítači.

K tomu už je třeba speciální vysílací program a Twitch jich má v nabídce hned několik. K těm nejpopulárnějším patří Open Broadcaster Software – OBS, který je k dispozici pro Windows, macOS a Linux.

Klepněte pro větší obrázek
OBS je univerzální software, vedle Twitche tedy podporuje i další streamovací služby. V prvním kroku budeme muset propojit účet, aby OBS vysílal do našeho kanálu Twitch.

OBS je tak trochu kanón na vrabce – neuvěřitelně mocný nástroj, ve kterém si můžete vytvořit hromadu scén a přepínat jimi, přičemž každá z nich může mít hromadu dalších vrstev. Dokáže tedy nečekané kousky, stejně tak ale bude pro většinu učitelek přírodopisu a bez hlubšího proškolení dost možná nepřekonatelnou překážkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vytvořil jsem si v programu tři scény, mezi kterými mohu přepínat jako režisér. První obsahuje mapy USA, druhá zaznamenává dění na pracovní ploše a ve třetí je kamera.

V jedné scéně můžete mít přichystané třeba fotografie a mapy, ve druhé obraz z kamery namířené na sebe nebo na školní tabuli, ve třetí se může zaznamenávat dění na vašem monitoru, no a ve čtvrtém může být zachycené konkrétní okno – třeba webový prohlížeč.

Stručně řečeno, Open Broadcaster Software z vás udělá nejen pedagoga na dálku, ale i režiséra, který se nemusí ve vysílání omezovat jen na jeden fixní záběr, ale může si připravit poměrně bohatou multimediální hodinu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo přenos hodiny zeměpisu ve webovém prohlížeči na počítači žáka. Vpravo správa přenosu včetně chatu v OBS na straně učitele.

Platforma, kterou školáci znají

Twitch není telekonferenční služba. Neslouží k tomu, abyste skrze něj žáky zkoušeli, nebo abyste společně s celou třídou vedli soukromou diskuzi. Od tohoto tu jsou jiné nástroje a v malé skupině toto mnohem lépe odvede WhatsApp, který děcka povětšinou také mají, Hangouts, Skype a další obvyklé komunikátory.

Na stranu druhou, pokud budete chtít bez vyrušování vést celou školní hodinu a ukazovat veřejně či soukromě dění na tabuli nebo u sebe v počítači, YouTube a Twitch jsou platformy, které svým žákům zpravidla nebudete muset vysvětlovat. Znají je totiž často lépe než vy, učitel informatiky a ředitel dohromady.

Koronavirus online

Diskuze (14) Další článek: Koronavirus není chřipka: Rozdílů je víc, než byste si možná mysleli

Témata článku: Koronavirus, Microsoft, Windows, Internet, Linux, YouTube, Facebook Messenger, Android, USA, iOS, WhatsApp, Minecraft, PowerPoint, Twitch, Skype, Doom, Výuka, Škola, Vzdělávání, Cisco WebEx, Živý přenos, Uzavření, Telekonference, Call of Duty, Učitel

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X