Výuka angličtiny s Mean City

Zajímavé a prozatím celkem originální řešení výuky angličtiny představuje Mean City. Společně ho lokalizovaly firmy Dr. Lang group a BSP Multimedia.
David Kolaja: Zajímavé a prozatím celkem originální řešení výuky angličtiny představuje Mean City. Společně ho lokalizovaly firmy Dr. Lang group a BSP Multimedia. Pochází z osvědčené dílny anglické firmy Dorling Kindersley, která je na našem trhu známa právě svým výukovým softwarem.

Na nudu si uživatel při této výuce rozhodně nemůže stěžovat. Na každém kroku mu jde doslova o život, vyplatí se proto dávat dobrý pozor. Úkolem je zachránit televizního reportéra ze spárů únosců. Situace jsou velmi reálné, každá postava, kterou ve hře potkáte, testuje vaše jazykové dovednosti. Hra není pro vyložené začátečníky, neboť základním jazykem je hovorová angličtina. Součástí je ale i slovníček, který umožní poměrně rychle najít neznámé výrazy a nabízí přepisy jednotlivých dialogů. K cédéčku je přiložen i pracovní sešitek, kde je možné slovní zásobu procvičit předem, dialogy totiž mohou být pro začátečníka rychlé.

Rovnýma nohama do angličtiny
Scény hrané živými herci nabízejí něco zcela jiného než texty v učebnicích. Například dialog s taxikářem nebo s lehce agresivním recepčním v hotelu nepostrádá napětí, které zná každý, kdo jazykem plně nevládne. Na rozdíl od živého dialogu je možné si každou situaci několikrát přehrát, dokonce se lze vrátit zpět a vyzkoušet různé odpovědi. Na výběr máte několik možností a dál vede často několik cest. Hráč si musí všímat i zdánlivých detailů v rozhovorech, věcí, které jsou v hotelovém pokoji, televizních zpráv a novin, neboť mohou být klíčem k dalšímu pokračování. Je třeba vnímat logiku příběhu, hledat další cesty. Základní účel – výuka jazyka – zůstává v pozadí, což je i smyslem programu.

Bez splnění obtížnějších úkolů se hráč dál nedostane. Tak se naučí, jak správně psát i složité číslovky, používat předložky a jiné. Málokdo zvládne projít příběhem za večer, záleží samozřejmě na znalostech. Dobré je po každém dialogu hru uložit.

Problém může nastat při instalaci. Její součástí je sice Quick Time 2, Mean City však nedopatřením vyžaduje některé knihovny verze 3, která je sice na cédéčku, ale musíte ji „ručně“ doinstalovat. Na tento problém výrobce české verze upozorňuje přiloženým letáčkem.

Drobné chyby se vyskytují i v českém překladu. V situaci, kdy se mluví o „číslech sledovanosti“ TV Mean City, je slovo figures omylem přeloženo jako osoby. Charge je v televizním komentáři přeloženo jako služba, což se v kontextu nezdá moc logické. Myslím si, že nápověda mohla být propracovanější, některé úkoly by mohly být více komentovány. Nejvíce jsem to postrádal u cvičení s předložkami.

Mean City výborně využívá možností standardního počítačového vybavení, je živé a lehce s humorem vás seznámí s běžnou angličtinou.

multimediální software Mean City
Zapůjčil: Dr. Lang group, Praha
Telefon: (02) 44 46 08 07
Cena: 1 485 Kč vč. DPH
Minimální konfigurace: Pentium 75 MHz, 16 MB RAM, 4× CD-ROM, 8bitová zvuková karta, SVGA (256 barev) v rozlišení 640×480, Windows 95/98/NT
Uživatel: od 8 let, v angličtině mírně pokročilý
Váš názor Další článek: Sony G200: plochá si razí cestu

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Výuka, Dobrá cesta, Cit, Příběh, Figures, Zdánlivý detail, Živí herci, Dialog, Kinder, Minimální konfigurace, City, Reálná osoba


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5