Vytáčený internet 2. - Dial-Up pod Windows

V tomto díle se zaměříme na základní softwarovou instalaci a konfiguraci modemu a operačního systému tak, abychom byli schopni připojit PC k Internetu pomocí "běžné" tel. linky. Pokud jste zkušení matadoři analogového "telefonního" internetu, nesdělíme Vám jistě nic nového - někomu, kdo se připojuje z práce a uvažuje o domácím "browsení", můžou přijít tyto informace vhod.

Pro vytáčené Internetové spojení (připojení digitální linkou ISDN je obdobné, vyžaduje však mírně složitější konfiguraci modemu) budeme potřebovat nainstalovat a nastavit:

  • modem, který se v systému objeví jako "telefonní adaptér"
  • internetový síťový protokol (soubor komunikačních zásad) TCP/IP

Tyto kroky vytvoří technické předpoklady připojení k Internetu. Posléze si však budeme muset:

  • zřídit připojovací "účet" u některého poskytovatele připojení k Internetu u tzv. ISP (Internet Service Provider) - tento účet může být buď placený (ten má zpravidla vyšší reálnou přenosovou rychlost a dostupnost), nebo zdarma (kde o přenosové pásmo a rychlost "bojujete" s větším počtem domácích "Internautů")

Většina modemů je samodetekovatelných podle specifikace PnP (Plug and Play). Některé běžné modemy se po namontování a po prvotní detekci nainstalují "samy", budeme jen muset vložit CD s instalačními soubory Windows, některé typy však vyžadují nastavení "cesty" ke svým ovladačům (vyzvou vás ke specifikování místa, kde se tyto ovládače nacházejí) - nejjednodušší je, jsou-li tyto ovládače na disketě. Tip: Pokud jste žádané ovládače neměli připravené a prošvihli jste prvotní instalaci, sežeňte si ovládače pro váš operační systém (např. pro Win98), zkopírujte je na disketu (nejspíše bude zde bude celá řada souborů s příponou inf a vxd) a spusťte PC bez modemu - po restartu a jeho následném vložení, proběhne autodetekce znovu.

Poznámka: Pojmy spojené touto šipkou "->" značí postupný pohyb po menu a otevírání oken a jednotlivých položek v pořadí "od obecného k podrobnostem".

Telefonní adaptér přidáme takto: Ovládací panely -> Přidat nebo ubrat programy -> záložka Systém -> část Komunikace a v detailech zaškrtneme Telefonické připojení sítě. Při problémech Telefonické připojení sítě odebereme a přidáme znovu.

Správnou funkci modemu si ověříme jeho vlastní diagnostikou: Ovládací panely -> Modemy, označíme modem a v záložce Diagnostika stisknem tlačítko Další informace. Má-li modem odezvu mělo by být nainstalování ovladačů modemu v pořádku, jinak je jej třeba reinstalovat. Dále nastavíme způsob vytáčení čísel (tónovou volbu pro digitální ústřednu a pulsní pro analogovou ústřednu).

Pro připojení k internetu budeme potřebovat protokol TCP/IP, ten přidáme takto: Ovládací panely -> Síť, po tlačítku Přidat zvolíme protokol a znovu tlačítko Přidat, volíme Microsoft a TCP/IP. Případné další součásti odebereme a ponecháme pouze Telefonní adaptér a TCP/IP (koexistenci se sítovou kartou probereme později). Nakonec potvrdíme tlačítkem OK a hlášku, že sít není kompletní ignorujeme, skutečně nic víc potřebovat nebudeme (obzvlášť pro modem).

U modemu je potřeba nastavit odlišnost tuzemské telefonní sítě, rozdílný oznamovací tón po zvednutí sluchátka (v opačném případě modem čeká na "americký" oznamovací tón a neprovede vytočení čísla). Ovládací panely -> Systém vybereme modem a po stisku tlačítka Vlastnosti:

Zřízení a nastavení připojení

K připojení budeme potřebovat telefonní číslo ISP, uživatelské jméno a heslo. To vše získáme u některého placeného ISP nebo u poskytovatele "zdarma" - viz. dále. Můžete volit mezi celorepublikovými ISP nebo zvolit regionálního ISP. Volte podle zkušeností přátel ve svém regionu. Mě se nejvíce líbila registrace u Contactelu, byl vygenerován instalační soubor, který zajistil všechna nastavení.

ISP

web

tel. číslo I2001

Kiwwi www.kiwwi.cz

0971 11 59 11

Quick www.quick.cz

0971 10 33 33

Raz Dva
(reg.: uživatel: raz, heslo: dva)
www.redbox.cz

0971 10 12 11

Volný www.volny.cz

0971 20 01 11

World Online www.worldonline.cz

0971 10 08 11

regionální    

Nastavení tel. připojení: Tento počítač -> Telefonické připojení sítě -> Vytvořit nové připojení, vyplníte telefonní číslo. Potom ukážete pravým myšidlem na vytvořené připojení a Vlastnosti, vypnete používání směrových čísel UTO (výše uvedená čísla jsou celostátní - nepoužívá se lokální předčíslí).

Dále nastavíte-zaškrtnete jen protokol TCP/IP a zapnutí softwarové komprese.

A nyní se můžeme připojit, poklepáním na ikonu nastaveného připojení.

Po navázaném připojení již browsíme, mailujeme. Odpojení provedeme tlačítkem Odpojit na minimalizovaném formuláři připojení (indikátor modemu vpravo dole u systémových hodin času).

Pomalejší protokol a dodatečná nastavení

Při problémech s připojením můžete modemu nastavit dodatečná nastavení v Ovládací panely -> Modemy vyberete modem a tlačítko Vlastnosti, záložka Připojení a tlačítko Upřesnit. Do políčka Zvláštní nastavení můžete vložit dodatečná nastavení a to buď nastavení nižšího protokolu nebo nastavení registrů modemu.

V příručce modemu najdete přehled nastavení (v maličkostech se liší modem od modemu). Obrázek ukazuje nejjednodušší nastavení protokolu V34 např. pro analogovou linku bez dodatečných nastavení. U analogové linky nezapomínejte na nastavení pulsního vytáčení čísla.

Vypnutí výchozího připojení

Pokud nejste připojeni, a obtěžuje vás vyskakující nabídka s připojením můžete ji deaktivovat v nastavení prohlížeči (v Internet Expolreru): Menu -> Nástroje -> Možnosti sítě internet záložka Připojení nastavením Nikdy nevytáčet připojení. Připojení pak budete provádět "ručně" z Tento počítač -> Telefonické připojení sítě.

Rychlost stahování obrázků modemem není vysoká. Pro informaci, kde se nějaký obrázek má zobrazit je vhodné zapnout zobrazování zástupného symbolu: Menu -> Nástroje -> Možnosti sítě internet záložka Upřesnit. Vypnutí přehrávání animací (animované gify) je užitečné pro snížení zátěže počítače a příjemnější na pohled u agresivních reklamních bannerů.

Joro: tyto tipy doporučují jen velmi zkušeným - pro začátečníky je orientace ve www stránkách bez grafiky značně obtížná.

Oddělení uživatelů v Outlooku

Není novinkou, že vytvářet pod W9x uživatelská konta s částečně individuálními nastaveními je nesmysl, značně nefunkční a nepraktické řešení. Přesto potřebujeme oddělit uživatele (členy rodiny) alespoň v užívaní poštu (poštovního klienta).

V případě použití Outlook Express je nejefektivnějším způsobem vytvořit v menu programu -> Soubor -> Identity identitu pro každého uživatele (individuální nastavení programu) plus jednu identitu např. "nikdo", kterou nastavíme jako výchozí s nějakým stupidním heslem, třeba také "nikdo". Proč to vše? Toto nastavení zajistí při spuštění Outlooku otevření následujícího okna (viz obrázek) a tím volbu uživatele pošty.

Závěr

Teď si řeknete nic nového nebo to mi mnoho nepomohlo. Je to tak. Modemy nepatří právě mezi ta nejspolehlivější a bezproblémová zařízení, a zlaté připojení LAN sítí. Osobně by mne zajímalo jak se domáhat alespoň kvalitní telefonní linky.

Zdroje

Články na podobné téma:

M. Zeman

Diskuze (25) Další článek: Následník Windows XP Blackcomb odložen

Témata článku: Windows, Internet, Nastavení, Telefonní číslo, Vyskakující okno, Window, DDC, Ovládací panel, Zlatý důl, Nepraktické řešení, Modemy, Telefonní linka, Modem, Směrová šipka, Up, Nejefektivnější způsob


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky