Vyšší ceny softwaru po vstupu do EU: jen malý bubák

Tak už je to jisté, nižší DPH od května bude, ministru Svobodovi se podařilo stisknout hlasovací tlačítko. Nižší koncové ceny ale v řadě případů budou kompenzovat zvýšené ceny kvůli vstupu do Evropské unie. Naštěstí přechod na vyšší ceny se dotkne jen několika výrobců a v případě českých verzí nebude tak razantní.

Naším vstupem do Evropské unie se stanem součástí velkého prostoru, kde platí tzv. římská smlouva odstraňující bariéry volného pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu. Jednou takovou bariérou jsou také rozdílné ceny stejného zboží v různých regionech a to tak musí přestat. Budou se srovnávat ceny.

Paradoxně nejvíce bity tak budou ty firmy, které úspěšně lobovaly za české zákazníky u svých mateřských firem a vyjednaly si úlevy pro rozvíjející se východoevropský trh. Ceny řady programů tak jsou přepočtově výhodnější než za západními hranicemi. Řadě firem se to nepodařilo, nebo ceny bez velkého povyku daly na evropskou úroveň už dříve a tak nabízí své ceny za ty evropské již dnes.

Český softwarový trh si už prožil letos velký cenový nárůst, když byl software přeřazen z 5 procentní do 22procentní sazby DPH. Vstup do EU už další podobný cenový šok znamenat nebude, bude omezen jen na jednotlivé firmy. Na druhou stranu se ale zdražení po vstupu do EU dotkne i firem, které jinak nějaké změny v DPH moc trápit nemusí.

Pokud máme být konkrétní, nejvíce zdraží anglické verze krabicových programů firem Adobe a Microsoft. České verze budou zdražovat méně (časem se ale na stejnou cenovou úroveň dostanou), OEM verzí programů se zdražování netýká. Ty zůstanou stejné.

Ostatně i tady na Živě jste si nemohli nevšimnout reklamy Adobe na ještě nízké dubnové ceny. Adobe bude zdražovat ryze anglické verze o 30 až 35 procent, Central European (CE) verze, které mají podporu našeho jazyka, ale mohou být v angličtině, pak o 12 až 15 procent. Ryze anglické verze nicméně nejsou u nás preferovány, i kdyby stály méně než CE verze. Podpora českých písem a některých drobností jsou dostatečnou motivací využívat CE verze. Pochopitelně je také důraz na české verze aplikací, i když v případě profesionálních aplikací Adobe má angličtina smysl.

Další velkou rybou, která bude zdražovat, je Microsoft. Zde se zvednou ceny do češtiny nelokalizovaných programů o 35 procent, české verze porostou postupně v jednotkách procent a na evropské ceny by se měly dostat do dvou let. U Microsoftu je ale důležitou informací, že se ceny OEM produktů měnit nebudou. Kdo si koupí počítač s předinstalovaným systémem a dalším programovým vybavením, zaplatí stejnou cenu, sníženou případně jen o 3 procenta na nižším DPH.

Od ostatních firem nejsou žádné informace o chystaném zdražování, některé, jako třeba Corel, srovnaly ceny s EU již dříve a teď se budou jen těšit na nižší DPH. Nebudou se měnit ani například ceny počítačových her, které jsou také již na evropských cenových úrovních.

Pro koncového zákazníka, který nakupuje především české verze programů a pokud to jde, koupí si raději OEM varianty programů, je tak vstup do EU ohledně softwaru malým cenovým strašákem. Jistě se budou ozývat hlasy, že podobné zdražení jen nahraje větší míře počítačového pirátství, nedával bych ale tomuto zdražení takový význam. V České republice je již citelný posun ve vnímání počítačového pirátství jako něčeho neetického, alternativy s nulovou cenou jsou dobře dostupné a zdražení po vstupu do EU se dotkne jen vybraných položek. Zdražení vybraných u nás nejčastěji používaných produktů navíc nebude tak dramatické, aby většině změnilo názor na koupit/nekoupit.

Pro softwarové firmy je to jistě nepříjemné, protože zdražovat musí, i když třeba kvůli konkurenčním tlakům chtějí držet cenu níže. Proto se snaží na poslední chvíli motivovat lidi k poslední šanci pro výhodný nákup za nižší ceny.

Pokud se něco zdražuje, je to pochopitelně vždy nevítané, zdražení některých programů po vstupu do EU ale nebude působit ve světle jiných cen tak dramaticky. Jen taková myšlenka na závěr pro ty, kdo doufají, že pokles z 22% na 19% znamená nějaké terno – přece v obchodech vidíte, že ceny s DPH končí vždy často devítkou, vážně si myslíte, že to, co dnes stojí krásných baťovských 99 Kč, bude při nižším DPH stát 96,50 Kč?

Diskuze (27) Další článek: Kreditní karta ovládaná hlasem

Témata článku: Microsoft, Evropská unie, Cena, Vstup, Velká motivace, Citelný posun, Poslední šance, Evropská úroveň, Konkurenční tlak, Zdražení, Malý, Podobný tlak, Velký posun, Česká cena, Nízký tlak, Dostatečná úroveň, Výhodný nákup, Západní hranice, Stejné zboží


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 42

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu