Vysokokapacitní Internet ukázal, co dovede, ale ještě je daleko

Teprve za tři roky má mít v USA třetina uživatelů k dispozici vysokokapacitní Internet – a co u nás?
Nekonečné jsou debaty o tom, co má, může být či bude onou „příští velkou věcí“ na Internetu. Z pohledu konektivity je současný stav nevyjasněný, velmi mírně řečeno: stávající běžná konektivita je na limitu, bezdrátové připojení je drahé stejně jako natahování optiky do domů, Internet po kabelu se šíří, ale naráží na hodně překážek a jde to ztuha. Přitom většina firem tvrdí, že „opravdový Internet“ může přijít až s masovým zaváděním vysokokapacitního Internetu (tzv. „bandwidth Internet“ či „high-speed Internet“, což je ovšem technicky nepřesné označení; obecně jde o linky s řádově megabitovými kapacitami, umožňujícími bezproblémové přenosy kvalitních audio- a videoproudů, provozování aplikací přes Internet atd.).

Podle IDC ale vysokokapacitní Internet není zrovna na dosah, maximálně tak na dohled. Až za tři roky má jen třetina amerických domácností mít k dispozici tento druh připojení – přitom Amerika je o několik let před okolním světem. Hlavní problém je samozřejmě ve vybudování vysokorychlostních páteří – dnešní technologie to samozřejmě umožňují, ale vše je ještě nesmírně drahé, podobně jako první pármegabitové páteře kladené po Americe a po dnech oceánů před deseti lety. Firmy se trošku obávají být v tomto průkopníkem: utratit pár miliard dolarů a překonat přitom spousty pracných překážek, a pak se dívat, jak konkurent provede totéž za čtvrtinových nákladů – to chce málokdo zažít, osud satelitní sítě Iridium je dostatečným varováním.

Velkou otázkou jsou příjmy. Bere se za samozřejmost, že za Internet se bude platit stále méně, pokud možno časem vůbec nic – že se to „nějak zaplatí“, z reklamy, provizí z obchodů atd. Jenomže vysokorychlostní připojení bude muset být placené a to poměrně značně, i když ceny časem poklesnou a v delším výhledu mohou padnout až na pár paušálních dolarů. Většina uživatelů je nyní s tradičním, 56kps Internetem celkem spokojena, jistě také proto, že je zadarmo – vždyť na webu ani není tolik služeb, pro které by byl nutný megabit (žertem se říká, že megabitové připojení je „nutné“ pouze pro úspěšné warezení).

Otazník je i v technologii. Až zhruba do poloviny loňského roku byly jasným favoritem kabelové modemy, na kterých staví například i jednička ve vysokorychlostním Internetu, firma Excite@Home. Jenomže dopředu se silně dere DSL, zejména proto, že jej mohou snadno nabízet telekomunikační společnosti (lokální americké telekomy); ty jsou pružnější než společnosti provozující kabelovou televizi, dobře to dosvědčují i evropské či přímo i české příklady.

Zdá se ale, že by tentokrát Evropa nemusela být o tolik pozadu. Její zaostávání za USA je zapříčiněno především tím, že zatímco v USA se už v letech 95-96 Internet považoval za obrovský, v budoucnu možná rozhodující jev pro světovou ekonomiku, pro obchod, služby i média, Evropa spala hlubokým spánkem. Nyní je probuzená, Internetu věří a hledá, jak by mohla ztrátu (která se promítá i do ztráty finanční či mocenské) za USA dohnala. A protože je kontinent jednak hustě zabydlený, telefonními sítěmi velmi slušně obsazený a probíhající liberalizace telekomunikací vyvolá velké boje mezi konkurujícími si telekomy, můžeme se dočkat jejich překvapivě rychlých aktivit a velkých investicí do zavádění vysokorychlostního Internetu i třeba v našich zemích.

Diskuze (3) Další článek: GemTeku TV-Live a Radio 21: rádio i televize u vás

Témata článku: Internet, Drahý dům, Satelitní televize, Dale, Satelitní internet, DAL, Překážka, Obrovský příjem, Televize doma, Iridium, Opravdový konkurent, BandwidthNejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy