Samsung | Monitory

Vysoké frekvence a plně nastavitelný stojan, to jsou taháky nových herních monitorů od Samsungu

Korejská společnost dnes uvedla čtyři herní monitory řady Odyssey G3, G5 a G7. Všechny mají plochou obrazovku, vysoké frekvence a nízkou dobu odezvy, navzájem se ale dost liší.

Odyssey G3 jako jediný dorazí ve dvou velikostech, konkrétně 24" a 27". Oba používají panel typu VA s rozlišením 1920 × 1080 px, frekvencí 144 Hz a cejchem AMD FreeSync Premium.

Na IPS panel, rozlišení 2560 × 1440 px, frekvenci 165 Hz a úhlopříčku 27" vsadil model Odyssey G5. Oproti nižší řadě má i oficiální certifikace Nvidia G-Sync Compatible. Jako jediný z představených nabízí 10bitovou barevnou hloubku a má také nejvyšší trvalý jas (350 nitů).

Nejvyšší model Odyssey G7 disponuje úhlopříčkou 28" a vykresluje na ní mřížku 3840 × 2160 px. Láká na 144Hz frekvenci a lepší HDR, které umí ze základních 300 nitů ve špičkách rozzářit až na 400 nitů. Vzhledem k rozlišení a počtu hertzů nepřekvapí, že jako jediný nabízí DisplayPort 1.4 a potěší i dvěma HDMI 2.1 vhodnými pro herní konzole. Obsahuje také dvouportový USB rozbočovač a funkci pro automatické přepínání obrazových vstupů.

Specifikace nových monitorů Samsungu
  G30A G27AG50 G28AG70
úhlopříčky 24/27" 27" 28"
panel VA, plochý IPS, plochý IPS, plochý
rozlišení 1920 × 1080 px 2560 × 1440 px 3840 × 2160 px
frekvence 144 Hz, FreeSync Premium 165 Hz, FreeSync Premium, G-Sync Compatible 144 Hz, FreeSync Premium Pro, G-Sync Compatible
barvy 8b 10b 8b
HDR - HDR10 DisplayHDR 400
jas 250 nitů 350 nitů 300 nitů
kontrast 3000:1 1000:1 1000:1
odezva 1 ms (MPRT) 1 ms (GTG) 1 ms (GTG)
vstupy DP 1.2, HDMI 1.4 DP 1.2, HDMI 2.0 DP 1.4, 2× HDMI 2.1, 2× USB 3.0
Ethernet ne ano ano

Společným jmenovatelem novinek je neblikající podsvícení a variabilní stojan, který umožňuje monitor zvedat, naklánět i otočit na výšku. Modely G5 a G7 mají navíc zadní nasvícení CoreSync Lightning, které podobně jako Ambilight u Philipsu pomůže opticky zvětšit obraz tím, že bude svítit na stěnu dominantní barvou aktuálního obrazu.

Všechny nové monitory slibují jen 1ms odezvu, avšak jen monitory G3 to uvádějí jako hodnotu MPRT (Moving Picture Response Time), tedy dobu, za jak dlouho se pixel opravdu překreslí. Vyšší monitory uvádějí hodnotu GTG (Grey To Grey), tedy pouze dobu změny barvy pixelu. MPRT je lepší metrikou a dá se od ní usuzovat tzv. ghosting, tedy nežádoucí pohybové rozostření.

Cenu ani přesnou dostupnost novinek zatím neznáme.

Na vrcholu potravinového řetězce je loňský model Odyssey G9:

Váš názor Další článek: Recyklaci baterií do elektromobilů by mohly usnadnit bakterie

Témata článku: Samsung, Monitory, G-Sync, HDMI, FreeSync, Philips, MPRT, Rozlišení, Nvidia G-Sync Compatible, Stojan, Monitor, GTG, Ambilight, Nit, AMD FreeSync Premium, G-Sync Compatible, Frekvence, Vysoká frekvencePřed 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

** Bluetooth se mělo stát univerzálním rádiovým protokolem ** Univerzalita mu zůstala, v rychlosti jej ale překonalo Wi-Fi ** Jeho symbol a název sahá až do 10. století

Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
Google přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

Google přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

** Asistent Google může nahrávat zvuk i když není aktivován pokynem ** Zaměstnanci Googlu poslouchají některé nahrávky konverzací ** Vyplývá to z informací člena indického parlamentního výboru

Karel Kilián
Google AsistentIndieSoukromí
Tohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft
Apple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek
Filip KůželMartin Miksa
Apple keynoteWWDC
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View