Software | E-booky

Vyšlo Calibre 6.0. Nejlepší nástroj pro e-knihy umí prohledávat všechny texty a číst nahlas

Kovid Goyal, člověk s nejnešťastnějším jménem na světě, včera vydal Calibre 6.0. Pokročilý bezplatný nástroj pro správu e-knih, jejich úpravu i čtení vyvíjí již 16 let a teprve až aktuální verze obdržela funkci, po které uživatelé dlouho volali. Konečně dorazilo fulltextové vyhledávání.

V programu vedle vyhledávacího pole přibylo tlačítko FT. Když na něj kliknete, můžete spustit indexování, které podle velikosti knihovny potrvá pár minut. Jakmile operace skončí, pak už tlačítko FT spustí nový vyhledávač, který bude procházet i obsah uložených elektronických knih.

To se bude hodit hlavně pro vědecké bádání, ale třeba také při procházení beletrie, když si nevzpomenete, jestli se postava XYZ objevila už v prvním díle série, nebo až pokračováních. (Standardní vyhledávací pole nadále prochází jen metadata.)

Druhou novinkou je čtení nahlas. Otevřenou e-knihu si můžete nechat předčítat hlasovým syntezátorem integrovaným v systému. V macOS úspěšně funguje i česká verze s hlasem Zuzany. Ve Windows se ale nabízí jen angličtina, byť v systému a některých aplikacích je i český hlas Vlasta. Linuxovou verzi jsme nezkoušeli.

Calibre 6.0 pak nově umí pracovat s odkazy formátu calibre://, pomocí nichž půjde i z jiných programů linkovat na konkrétní knihy či jejich úseky.

Drobnou novinkou je možnost nechat volbu tmavého či světlého motivu aplikace na systémovém nastavení. Vedle toho jsou nově i sady ikon rozdělené podle toho, jestli se hodí k tmavému/světlému pozadí.

Velká změna se odehrála na pozadí. Calibre 6.0 přešlo na framework Qt 6.0, který zaříznul podporu 32bitových procesorů. Program již tedy vyžaduje 64bitový hardware i operační systém. Díky nové technologii ale nativně podporuje Macy s čipy Apple M1 a M2 a též armové procesory v prostředí Linuxu.


Nejoblíbenější čtečky e-knih

Amazon Kindle Paperwhite 5 Amazon Kindle Paperwhite 5
nabízí 62 obchodů za ceny od 3 375 Kč
Porovnat ceny
PocketBook 632 Touch HD 3 PocketBook 632 Touch HD 3
nabízí 67 obchodů za ceny od 3 689 Kč
Porovnat ceny
PocketBook 628 Touch Lux 5 PocketBook 628 Touch Lux 5
nabízí 66 obchodů za ceny od 2 789 Kč
Porovnat ceny
Amazon Kindle 2022 Amazon Kindle 2022
nabízí 42 obchodů za ceny od 2 790 Kč
Porovnat ceny
Amazon Kindle Paperwhite 4 Amazon Kindle Paperwhite 4
nabízí 11 obchodů za ceny od 2 390 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené čtečky e-knih


Diskuze (8) Další článek: Koronavirus způsobující covid dál mutuje. Objevily se nové subvarianty omikronu BA.2.75 a BA.5.2.1

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Software, Windows, Linux, E-booky, Kindle, Vyhledávač, E-kniha, Nástroj, Čtení, Tlačítko, Pro, Mac, Nejlepší nástroj, Zuzana, Knihovna, Vlasta, Elektronická kniha, Software na Heureka.cz