Výsledky ankety: Který antivir používáte?

V čele AVG, následované F-Protem a Awastem.
Aby byla antivirová ochrana opravdu účinná, není třeba používat antivir s celosvětově největší virovou databází. Stačí "jen", aby antivir bez problémů zvládal odhalování a pokud možno i léčení virů, které se objeví ve světě. To je také jeden z důvodů, proč naprosto s přehledem zvítězil program AVG brněnského Grisoftu. S menším odstupem je následován Virus-Scannem společnosti McAfee. Jeho předností je především volná dostupnost. Mnoho správců sítí jej používá pro virovou ochranu síťových disků (Novell).

Na třetí příčce skončil Avast pražské společnosti Alwil Software, jejíž program je podle testů nejlepší v počtu detekovaných virů podle přesných virových sekvencí. Věčným rivalem Alwilu je Grisoft, velký zastánce heuristické detekce nových virů. Podle Grisoftu je pro uživatele výhodná možnost detekce byť nového, tedy ještě neprozkoumaného viru na základě důkladné analýzy programu. Podle Alwilu je to zbytečné, protože doba mezi jednotlivými aktualizacemi je dostatečně krátká, obvykle jeden měsíc.

Podle pravidla, že k téměř dokonalé virové ochraně stačí používat domácí a zahraniční antivir, skončil s bramborovou medailí F-Prot, skvělý to program v celosvětovém měřítku. Velmi překvapili pouze dva uživatelé velmi kvalitního ThunderByte antiviru, který je zřejmě hlavním konkurentem F-Protu, uvažujete-li o zahraničním antiviru. Pokud ovšem nezvolíte Antivirus Toolkit od Dr. Solomona nebo Norton Antivirus, oba dva jsou ve světě velmi populární, u nás však to s počtem uživatelů už není taková sláva. Své uživatele si našla i jednoduchá utilita brněnské firmy AEC s příznačným názvem AEC Clean, zaměřená na detekci a odstranění sice několika málo virů, jde však viry u nás rozšířené a mnohdy i nebezpečné (např. one-half).

Počty ostatních používaných antivirů jsou zanedbatelné - i když jsou v naší anketě velmi nízké, jasně potvrzují poměry rozšíření jednotlivý antivirových programů u nás. Překvapilo byť nejnižší možné zastoupení ruského antiviru Dr. Web, který je mezi odbornou veřejností znám solidní detekcí virů. A když si uvědomíte, že je k dispozici volně ke stažení z FTP serveru např. z ftp.elf.stuba.sk/pub/pc/avir, který má mimochodem i několik zahraničních mirrorů. V archivu najdete i mnoho dalších antivirů - např. F-Prot, TBAV.

Bez zajímavostí není naprostá absence jednoho z nejlepších antivirových programů - ruského AVP.

Váš názor Další článek: Gigabajtový SparQ pro všechny

Témata článku: Ankety, Clean, Antivir, ANT +, Antiviry, Antivirový program, Skvělý přehled, Naprostý základ, Věčný problém, Mirror, Nejlepší program, Nejlepší antivirus, Populární test, Nejlepší zastoupení


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu