Vysílání TV přes internet: víte na co koukat?

S výrazným růstem počtu PC a s rychlým připojením k internetu přibývá i televizních společností, které šíří své vysílání nejen vzduchem, po kabelu nebo přes satelit, ale nově i přes internet. Také v naší zemi se během května a června zrodila tři taková vysílání. Pojďme se tedy podívat, jaké jsou možnosti sledování televize přes internet.
Vysílání TV přes internet: víte na co koukat?

Jako u všech novinek spojených s internetem musíme nejdříve zabrousit do zahraničí. V internetově vyspělých zemích už pár let není taková potíž s rychlostí připojení k internetu jako u nás. Toho začaly využívat i některé televizní stanice a obohatily své webové prezentace o televizní vysílání. Ať už se jedná o vysílání živé, nebo alespoň možnost sledovat vybrané pořady ze záznamu, pomalu se k nim připojují i provozovatelé českých televizí.

Co budeme ke sledování potřebovat?

Protože objem přenášených dat je vysoký (minimálně 100 kb/s, ale častěji kolem 300 kb/s a více), dochází k přenosu pomocí tzv. streamingu. Ten spočívá v postupném načítání datového toku, kdy v počítači diváka je jen omezené množství dat, která se načítají až chvíli před zobrazením. Divák tak nemusí čekat, až se mu načte celé video ze záznamu (živé vysílání se bez streamingu neobejde už vůbec).

Pro streaming se používá několik formátů, nejčastěji ale stačí mít nainstalované dva přehrávače - Windows Media Player a Real Player. Windows Media Player je již implementován v operačním systému Windows, a je tedy (zvláště u nás) velmi rozšířen jak pro přijímání, tak pro vysílání signálu. Real Player více využijete při přehrávání například amerických televizí. Přehrávač lze vždy stáhnout na webových stránkách konkrétní televize nebo na těchto odkazech:

Jaké zahraniční televize můžeme sledovat?

Máme tedy vyřešenou technickou stránku příjmu vysílání a můžeme se vrhnout přímo na sledování. Největší výhodou vysílání přes internet pro diváky je ta, že nejsou limitováni místem sledování. Můžete si tak pustit televizi třeba o přestávce v práci nebo ve škole, popřípadě se podívat z České republiky na vysílání třeba íránské televize, kterou jinak vidět nemůžete.

Zahraničních televizí vám můžeme doporučit hned několik (viz níže). Co do formátů televizí vysílaných přes internet převažují ty, které by se daly přirovnat k našim komerčním – Nově nebo Primě. Vysílají různé žánry od filmů a seriálů až po zpravodajství. Na internetu je jich mnoho, struktura vysílání je podobná a zaujmou třeba toho, kdo by chtěl sledovat některé filmy a seriály dříve, než se dostanou do českých televizí.

Oblíbeným typem vysílání je zpravodajství. Příkladem mohou být americká TV Bloomberg (živě) se zprávami nejen finančního charakteru, známá CNN (video ze záznamu), britské BBC (video ze záznamu) a Reuters (živě), dále německá Deutche Welle (živě), čínská CCTV (živě), ruská RBC (živě) nebo Nine News (živě) z opačné strany zeměkoule – z Austrálie.

Velmi často lze na internetu sledovat hudební stanice, např. italskou MusicBox, nizozemskou 3 VOOR 12 vysílající živé koncerty, polskou TV Fly, ruskou rockovou Special, britskou Classic FM s vážnou hudbou, oblíbenou MTV s populární muzikou atd.

Sledovat je možné i různé zajímavé televize, jako je NASA TV (živě), která z Floridy v USA vysílá pořady o kosmonautice a letectví, dánská sportovní 4Sport, britská ATG s extrémními sporty nebo německá Auto TV pro motoristy. Jiné diváky možná zaujme italská náboženská Padre Pio, nebo naopak placená kanadská Naked News, kde můžete sledovat zprávy spoře nebo vůbec neoděných hlasatelek, a britská Playboy TV pro dospělé. Časté jsou také televize vysílající zasedání parlamentu – např. německý Bundestag, britský parlament atd.

České i slovenské televize a vysílání přes internet

I v České republice už poměrně dost televizních společností vysílá přes internet. Pro diváka je ovšem škoda, že živému vysílání u nás brání autorský zákon, a televize tak většinou mohou vysílat pouze pořady vlastní výroby.

ČT1, ČT2

Na webových stránkách České televize si můžete pustit záznam některých pořadů. Ze zpravodajství se jedná především o Události, Zprávy, Předpověď počasí nebo Týden v regionech. Publicistika nabízí např. Otázky (Václava Moravce), Bez obalu a Černé ovce. Nejsledovanější zábavné pořady jsou Uvolněte se, prosím, Game Page, Kinobox, Letem světem, Vypadáš skvěle a Objektiv. Celkem je k dispozici přes 50 pořadů. Mnoho lidí by ocenilo také možnost sledovat sportovní zprávy, ale ČT nedisponuje drahými vysílacími právy.

Odkaz: http://www.czech-tv.cz/vysilani/

TV Nova

Internetové vysílání televize Nova je také omezeno na výběr několika pořadů z vlastní produkce. Kromě Televizních novin patří mezi nejpřitažlivější záznamy pořadů Česko hledá Superstar, Eso, Kotel, Střepiny, Tele Tele nebo lechtivé Peříčko, ale také třeba publicistické pořady jako Na vlastní oči, Sedmička nebo Rady ptáka Loskutáka.

Odkaz: http://www.nova.cz/tvarchiv/

TV Prima

Nejchudší nabídku vysílání přes internet nabízí televize Prima, která se omezuje na čtyři pořady: Zpravodajský deník, Prima vařečka, Receptář prima nápadů a Proti srsti.

Odkaz: http://www.iprima.cz/zpravodajstviasport/?460e=1610

U dalších televizních stanic lze lépe docenit výhody vysílání přes internet, protože tyto stanice nevysílají klasickou cestou, ale jen přes kabelovou televizi nebo přes satelit:

Óčko

Tato česká hudební stanice vysílá populární hudbu (ale nejen to), nonstop živě i přes internet, a je oblíbena především mezi mladšími diváky. Převažují hudební klipy a rozhovory s hosty.

Odkaz: http://o3.volny.cz/live/

TV Brněnská 1

Jedná se o regionální stanici, která vysílá v kabelových rozvodech na jižní Moravě, ovšem živé internetové vysílání je dostupné odkudkoli. Na internetových stránkách je možné sledovat také záznamy některých starších pořadů, např. automobilový Motortip.

Odkaz: http://www.tvb1.cz/live.php

A nakonec tři nové televizní kanály, které zahájily vysílání na internetu letos v květnu a červnu:

ČT24

Zpravodajský kanál České televize začal vysílat 2. května 2005 nejdříve přes internet, nyní je možné ho sledovat i přes satelit a kabelovou televizi. ČT s ním navíc počítá pro nastupující digitální vysílání. 24 hodin denně jsou zde k vidění aktuální zprávy a rozhovory.

Odkaz: http://www.ct24.cz/vysilani/

24CZ

Tento kanál vysílá zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Senátu a dále vybraných výborů i komisí Poslanecké sněmovny.

Odkaz: http://www.24cz-tv.cz/24cz/online.php

Meteo TV

Jedná se o internetovou televizi společnosti Meteopress s.r.o., která 24 hodin denně vysílá informace o počasí, a to nejen v České republice. Jako první televize u nás umožňuje sledování i přes mobilní telefon (s vybranými přístroji).

Odkaz: http://netshow.atlas.cz/meteotv

Slovenské televize

Zákony na Slovensku z pohledu internetového vysílání nejsou tak přísné jako u nás. Proto zde mohou nonstop živě vysílat všechny pořady hned dvě komerční televize, jak Markíza, tak televize Joj.

Odkaz: http://live.markiza.sk/
Odkaz: http://www.joj.sk/tvarchiv/index.html?video=live

Veřejnoprávní Slovenská televize (STV) svým divákům nabízí zhlédnutí jen asi deseti vybraných pořadů, jako jsou Správy, Góly body sekundy, Reportéri, O 5 minút 12, Anjeli strážni, Bumerang a Pošta pre Teba.

Odkaz: http://www.stv.sk/archiv.php?prog=NOVINY

Na stránkách zpravodajské televize TA3 se můžete podívat na aktuální zprávy ze záznamu, některé tematické relace a archiv pořadů s hosty ve studiu.

Odkaz: http://www.ta3.com/spravodajstvo.php

Má vysílání po internetu budoucnost?

Jestli bude televizní vysílání využívané více, nebo se stane jen příjemným doplňkem vysílání klasického (později i digitálního), ukáže až čas. I přes stále se zvyšující rychlosti připojení k internetu ještě dlouho potrvá, než kvalita internetového vysílání bude srovnatelná s klasickou televizí. Avšak spoustě diváků bude vždy příjemné podívat se na televizi z opačného konce světa než se omezovat na stanice dostupné v regionu, ve kterém bydlí.

Troufám si tedy tvrdit, že počet televizí vysílaných přes internet bude čím dál více stoupat, stejně jako kvalita obrazu a zvuku. Omezující podmínkou se však v některých zemích může stát zákonodárství, konkrétně autorský zákon.

Televizních společností umožňujících sledování svých stanic i přes internet je mnoho. V zahraničí proto funguje několik portálů, díky nimž se diváci mohou snadno orientovat. V České republice podle jejich vzoru vznikl portál TVinfo.cz – ten představuje (nejen v článku zmíněné) televize vysílající přes internet také u nás.

Diskuze (74) Další článek: Ke stažení: Český Adobe Reader konečně ke stažení!

Témata článku: Internet, Televize 02, Hlasatel, Prima, Extrémní sport, Televize Prima, TV Prima, První televize, Televize 32, Pořad, Televize a internet, Televize živě, Playboy, Kabelový rozvod, Televize 81, Postupné načítání, Peří, TV +, I televize, RBC, Televize 60, Televize 55, Televize 4 k, ATG, Internet TV


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize