Linux | Operační systémy

Vyšel Linux Mint 20.1 ve třech příchutích. Má nové funkce a dlouhou podporu

Clément Lefèbvre a jeho tým vydali Linux Mint 20.1 „Ulyssa“. Nová verze oblíbené linuxové distribuce vyšla ve třech edicích podle použitého desktopu – Cinnamon 4.8, Mate 1.24 a Xfce 4.14. Všechny jsou založeny na Ubuntu 20.04, Linuxu 5.4 a mají dlouhodobou podporu až do roku 2025.

V distribuci je výchozím prohlížečem aktuální Firefox 84, nově pak do repozitářů přibylo i Chromium. U jiných kancelářských programů však Mint používá starší verze, poštovním klientem je Thunderbird 68.10 (místi verze 7.0) a pro úpravu dokumentů slouží LibreOffice 6.4.6.2 (místo verze 7.0.4).

Tvůrci do systému přidali funkci pro správu webových aplikací. Kterýkoliv web včetně Živě.cz můžete proměnit do podoby aplikace, takže bude v hlavní nabídce, bude připnutý na hlavním panelu včetně náhledu okna a zobrazí se při stisku Alt+Tab podobně jako jiné programy. V nastavení si můžete zvolit, ve kterém prohlížeči se otevře. Standardně u něj budou vypnuté ovládací prvky a adresní řádek, takže bude mít pouze záhlaví okna jako nativní aplikace. U Googlu a jiných velkých stránek si Mint rovnou načte i ikonku, avšak u menších webů je třeba ji vložit ručně.

Klepněte pro větší obrázek
Linux Mint 20.1 s desktopem Cinnamon

Novinkou je funkce Oblíbené soubory. Ty, které často používáte, můžete označit hvězdičkou. Bude k nim pak rychlý přístup z hlavní nabídky, systémové oblasti, správců souborů i programů a jejich dialogů, které využívají framework GTK3.

Mint do instalace zařadil novou aplikaci Hypnotix pro sledování IPTV. V nabídce je několik tisíc internetových televizí včetně několika českých. Přehrávač Celluloid pak má standardně aktivní hardwarovou akceleraci videa.

Opět se mění podpora tiskáren a skenerů a systém se vrací do stavu jako v Linuxu Mint 19.3. Spoléhá se tak na integrované ovladače místo bezovladačových řešení ipp-usb a sane-airscan, které prý přinesly víc problémů než užitku. Kdo ale chce či pro jeho zařízení ovladač není, může si tyto balíčky doinstalovat ručně.

Mint s prostředím Cinnamon 4.8 je pak zase o něco svižnější a má nové funkce. Zlepšuje podporu aplikací ve Flatpaku, na OSD obrazovce ukazuje úroveň hlasitosti při její změně a výsledky vyhledávání v hlavní nabídce jsou řazeny podle relevance.

Linux Mint 20.1 je ke stažení na oficiálním webu, kde jsou dostupná i česká zrcadla. Uživatelé Mintu 20 mohou provést triviální upgrade, před nímž ale tvůrci doporučují udělat zálohu přes Timeshift a vypnout spořič obrazovky.

TIP: Jak ve Windows 10 spustit linuxové aplikace:

Diskuze (11) Další článek: Nvidia láká na 12. ledna, kdy poprvé ukáže i mobilní grafiky řady GeForce RTX 3000

Témata článku: Software, Google, Linux, Open source, Operační systémy, Firefox, LibreOffice, Ubuntu, Thunderbird, IPTV, Hlavní nabídka, Příchuť, Timeshift, Nová funkce, XFC, Linux Minto, Alt + Tab, Clément Lefebvre, Minto, Funkce, Aplikace, Desktop, Verze


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty