Linux | Operační systémy

Vyšel Linux Mint 20.1 ve třech příchutích. Má nové funkce a dlouhou podporu

Clément Lefèbvre a jeho tým vydali Linux Mint 20.1 „Ulyssa“. Nová verze oblíbené linuxové distribuce vyšla ve třech edicích podle použitého desktopu – Cinnamon 4.8, Mate 1.24 a Xfce 4.14. Všechny jsou založeny na Ubuntu 20.04, Linuxu 5.4 a mají dlouhodobou podporu až do roku 2025.

V distribuci je výchozím prohlížečem aktuální Firefox 84, nově pak do repozitářů přibylo i Chromium. U jiných kancelářských programů však Mint používá starší verze, poštovním klientem je Thunderbird 68.10 (místi verze 7.0) a pro úpravu dokumentů slouží LibreOffice 6.4.6.2 (místo verze 7.0.4).

Tvůrci do systému přidali funkci pro správu webových aplikací. Kterýkoliv web včetně Živě.cz můžete proměnit do podoby aplikace, takže bude v hlavní nabídce, bude připnutý na hlavním panelu včetně náhledu okna a zobrazí se při stisku Alt+Tab podobně jako jiné programy. V nastavení si můžete zvolit, ve kterém prohlížeči se otevře. Standardně u něj budou vypnuté ovládací prvky a adresní řádek, takže bude mít pouze záhlaví okna jako nativní aplikace. U Googlu a jiných velkých stránek si Mint rovnou načte i ikonku, avšak u menších webů je třeba ji vložit ručně.

Klepněte pro větší obrázek
Linux Mint 20.1 s desktopem Cinnamon

Novinkou je funkce Oblíbené soubory. Ty, které často používáte, můžete označit hvězdičkou. Bude k nim pak rychlý přístup z hlavní nabídky, systémové oblasti, správců souborů i programů a jejich dialogů, které využívají framework GTK3.

Mint do instalace zařadil novou aplikaci Hypnotix pro sledování IPTV. V nabídce je několik tisíc internetových televizí včetně několika českých. Přehrávač Celluloid pak má standardně aktivní hardwarovou akceleraci videa.

Opět se mění podpora tiskáren a skenerů a systém se vrací do stavu jako v Linuxu Mint 19.3. Spoléhá se tak na integrované ovladače místo bezovladačových řešení ipp-usb a sane-airscan, které prý přinesly víc problémů než užitku. Kdo ale chce či pro jeho zařízení ovladač není, může si tyto balíčky doinstalovat ručně.

Mint s prostředím Cinnamon 4.8 je pak zase o něco svižnější a má nové funkce. Zlepšuje podporu aplikací ve Flatpaku, na OSD obrazovce ukazuje úroveň hlasitosti při její změně a výsledky vyhledávání v hlavní nabídce jsou řazeny podle relevance.

Linux Mint 20.1 je ke stažení na oficiálním webu, kde jsou dostupná i česká zrcadla. Uživatelé Mintu 20 mohou provést triviální upgrade, před nímž ale tvůrci doporučují udělat zálohu přes Timeshift a vypnout spořič obrazovky.

TIP: Jak ve Windows 10 spustit linuxové aplikace:

Diskuze (11) Další článek: Nvidia láká na 12. ledna, kdy poprvé ukáže i mobilní grafiky řady GeForce RTX 3000

Témata článku: Software, Google, Linux, Operační systémy, Firefox, Open source, Ubuntu, LibreOffice, IPTV, Thunderbird, Desktop, Funkce, Timeshift, Dlouhá podpora, Hlavní nabídka, Aplikace, XFC, Nová funkce, Clément Lefebvre, Minto, Verze, Linux Minto, Xfce, Příchuť, Alt + Tab, Software na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy