Linux | Operační systémy

Vyšel Linux Mint 20.1 ve třech příchutích. Má nové funkce a dlouhou podporu

Clément Lefèbvre a jeho tým vydali Linux Mint 20.1 „Ulyssa“. Nová verze oblíbené linuxové distribuce vyšla ve třech edicích podle použitého desktopu – Cinnamon 4.8, Mate 1.24 a Xfce 4.14. Všechny jsou založeny na Ubuntu 20.04, Linuxu 5.4 a mají dlouhodobou podporu až do roku 2025.

V distribuci je výchozím prohlížečem aktuální Firefox 84, nově pak do repozitářů přibylo i Chromium. U jiných kancelářských programů však Mint používá starší verze, poštovním klientem je Thunderbird 68.10 (místi verze 7.0) a pro úpravu dokumentů slouží LibreOffice 6.4.6.2 (místo verze 7.0.4).

Tvůrci do systému přidali funkci pro správu webových aplikací. Kterýkoliv web včetně Živě.cz můžete proměnit do podoby aplikace, takže bude v hlavní nabídce, bude připnutý na hlavním panelu včetně náhledu okna a zobrazí se při stisku Alt+Tab podobně jako jiné programy. V nastavení si můžete zvolit, ve kterém prohlížeči se otevře. Standardně u něj budou vypnuté ovládací prvky a adresní řádek, takže bude mít pouze záhlaví okna jako nativní aplikace. U Googlu a jiných velkých stránek si Mint rovnou načte i ikonku, avšak u menších webů je třeba ji vložit ručně.

Klepněte pro větší obrázek
Linux Mint 20.1 s desktopem Cinnamon

Novinkou je funkce Oblíbené soubory. Ty, které často používáte, můžete označit hvězdičkou. Bude k nim pak rychlý přístup z hlavní nabídky, systémové oblasti, správců souborů i programů a jejich dialogů, které využívají framework GTK3.

Mint do instalace zařadil novou aplikaci Hypnotix pro sledování IPTV. V nabídce je několik tisíc internetových televizí včetně několika českých. Přehrávač Celluloid pak má standardně aktivní hardwarovou akceleraci videa.

Opět se mění podpora tiskáren a skenerů a systém se vrací do stavu jako v Linuxu Mint 19.3. Spoléhá se tak na integrované ovladače místo bezovladačových řešení ipp-usb a sane-airscan, které prý přinesly víc problémů než užitku. Kdo ale chce či pro jeho zařízení ovladač není, může si tyto balíčky doinstalovat ručně.

Mint s prostředím Cinnamon 4.8 je pak zase o něco svižnější a má nové funkce. Zlepšuje podporu aplikací ve Flatpaku, na OSD obrazovce ukazuje úroveň hlasitosti při její změně a výsledky vyhledávání v hlavní nabídce jsou řazeny podle relevance.

Linux Mint 20.1 je ke stažení na oficiálním webu, kde jsou dostupná i česká zrcadla. Uživatelé Mintu 20 mohou provést triviální upgrade, před nímž ale tvůrci doporučují udělat zálohu přes Timeshift a vypnout spořič obrazovky.

TIP: Jak ve Windows 10 spustit linuxové aplikace:

Diskuze (11) Další článek: Nvidia láká na 12. ledna, kdy poprvé ukáže i mobilní grafiky řady GeForce RTX 3000

Témata článku: Software, Google, Linux, Open source, Operační systémy, Firefox, LibreOffice, Ubuntu, Thunderbird, IPTV, Alt + Tab, Příchuť, Funkce, Aplikace, Desktop, Linux Minto, Nová funkce, Clément Lefebvre, Verze, Hlavní nabídka, Timeshift, Minto


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5