Grafický editor

Vyšel Gimp 2.10.20. K Photoshopu má zase o kousek blíž

Svobodný bitmapový editor Gimp čeká velký evoluční skok na trojkovou verzi, ale ještě předtím vyšla větší aktualizace současné dvojkové linie. Gimp 2.10.20 si můžete stáhnout pro Windows, Linux a macOS.

Oproti předchozí verzi opravuje více než 30 chyb a přináší několik užitečných novinek. Ořezy jsou již nedestruktivní, takže se při použití nativního formátu XCF lze vrátit k původní velikosti plátna.

Pokud panel s nástroji zúžíte na jeden sloupec, po najetí myši na některou z ikonek se rovnou objeví celá skupina nástrojů, aniž by bylo třeba kliknout. Kupříkladu když pod štětcem jsou schovány i tužka, rozprašovač apod.

Přibyly nové filtry bloom, focus blur, lens blur a variable blur. Vinětace má nový dialog pro úpravy filtru přímo na plátně. Filtry psané pro rozhraní GEGL nově přímo v dialogu mají nastavení prolnutí, tedy typ a stupeň krytí.

Gimp také zlepšuje podporu photoshopového formátu PSD, konečně umí exportovat i soubory s 16bitovými barvami. Přibyly také další drobnosti, viz seznam změn.

Diskuze (5) Další článek: Windows 7 dostávají nečekanou aktualizaci, přidá do systému nový prohlížeč Edge

Témata článku: Windows, Software, Open source, Filtr, Fotky, Grafický editor, Adobe Photoshop, Kousek, Photoshop, Linux a macOS, Gimp, Nástroj, GEGL, Plátno, BlurPsychonauts 2: kultovní bláznění je zpět | Recenze

Psychonauts 2: kultovní bláznění je zpět | Recenze

Pokračování ikonické akční adventury je zpět a zklamáni rozhodně nejsme!

Ladislav Novák
Akční adventuraRecenze
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost