Software | Prohlížeče | Firefox

Vyšel Firefox 65, vylepšuje sledování procesů i podporu multimédií

Mozilla ještě na sklonku tohoto měsíce - podle očekávání - uvolnila další finální verzi svého internetového prohlížeče Firefox. Tentokrát jde o sestavení Firefox 65. Ačkoliv nepřináší převratné novinky, několik z nich podle nás stojí za povšimnutí.

Podpora AV1 i WebP

Firefox ve verzi 65 mimo jiné vylepšuje nativní podporu multimediálních formátů. Pro uživatele prohlížeče na systémech Windows přichází déle avizovaná podpora pro kompresní video technologii AV1 - jde o otevřený standard, který má představovat alternativu za patentováno (chráněné) video kodeky. Za formátem stojí prostřednictvím neziskového konsorcia firmy jako Apple, IBM, Google, Microsoft, Intel, Facebook či právě Mozilla.

Dostupná je také nativní podpora (pro všechny platformy), která umožní zacházet s grafickým formátem WebP. Využívá ztrátovou i bezztrátovou kompresi dat, přičemž formát je primárně určen pro webovou grafiku.

Při použití bezztrátové komprese mají být obrázky ve WebP zhruba o čtvrtinu menší (při zachování kvality) než soubory PNG. Při ztrátové kompresi je možné dosáhnout úsporu okolo 25 - 34 procent při srovnání s JPEG formátem. WebP podporuje i transparentnost bez nutnosti radikálního zvětšení výsledného souboru.

Lepší podpora více jazyků

Za povšimnutí stojí i dostupnost 32 a 64bitových instalátorů MSI pro systémy Windows, což by mohli ocenit zejména podnikoví či firemní uživatelé prohlížeče.

Firefox 65 zjednodušuje i život uživatelům pracujícími s více jazykovými verzemi / mutacemi - ať už jde o rozhraní prohlížeče nebo jazyky používané pro zobrazování stránek.

Upravená sekce Jazyk a vzhled stránek v rámci nastavení (Možnosti) nabízí uživatelům možnost jednoduchým způsobem instalovat další jazykové balíčky nebo nastavovat jednotlivé preference při jazycích - vše bez nutnosti stahování dalších jazykových verzí prohlížeče Firefox.

Mozilla v rámci nové verze prohlížeče také vylepšovala zabudované blokování vyskakovacích oken. Po novém by měl systém zabraňovat otevření několika vyskakovacích (pop-up) oken v jeden čas na jedné stránce. Zjednodušovaly se také nastavení blokování obsahu.

Upozorní na zavření oken

Firefox nás také může upozorňovat na zavírání oken (s otevřenými více kartami), což si můžeme upřesnit v nastavení.

Do pozornosti dáváme i vylepšeného Správce úloh, který je přímou součástí prohlížeče. Po novém přes about: performance zobrazuje i velikost paměti využívané pro karty a doplňky.

Současní uživatelé prohlížeče nemusejí stahovat celé nové vydání. Na aktuální verzi mohou projít i přes automatický aktualizační mechanismus. Dostupnost verze 65 lze ověřit přes menu Nápověda - O aplikaci Firefox. Následně se stahuje zhruba 14 MB dat.

Diskuze (27) Další článek: ELONOVINKY: SpaceX staví lesklou raketu z nerezu, vyletět by měla už příští rok

Témata článku: Software, Microsoft, Google, Prohlížeče, Windows, Facebook, Intel, Firefox, IBM, Mozilla, Prohlížeč, Transparentnost, Komprese, Multimédium, Jazyk, Zavírání, Uživatelé, Mozilla Firefox, Okno, Verze, Formát, Možnost, Msi notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu