Software | Prohlížeče | Firefox

Vyšel Firefox 65, vylepšuje sledování procesů i podporu multimédií

Mozilla ještě na sklonku tohoto měsíce - podle očekávání - uvolnila další finální verzi svého internetového prohlížeče Firefox. Tentokrát jde o sestavení Firefox 65. Ačkoliv nepřináší převratné novinky, několik z nich podle nás stojí za povšimnutí.

Podpora AV1 i WebP

Firefox ve verzi 65 mimo jiné vylepšuje nativní podporu multimediálních formátů. Pro uživatele prohlížeče na systémech Windows přichází déle avizovaná podpora pro kompresní video technologii AV1 - jde o otevřený standard, který má představovat alternativu za patentováno (chráněné) video kodeky. Za formátem stojí prostřednictvím neziskového konsorcia firmy jako Apple, IBM, Google, Microsoft, Intel, Facebook či právě Mozilla.

Dostupná je také nativní podpora (pro všechny platformy), která umožní zacházet s grafickým formátem WebP. Využívá ztrátovou i bezztrátovou kompresi dat, přičemž formát je primárně určen pro webovou grafiku.

Při použití bezztrátové komprese mají být obrázky ve WebP zhruba o čtvrtinu menší (při zachování kvality) než soubory PNG. Při ztrátové kompresi je možné dosáhnout úsporu okolo 25 - 34 procent při srovnání s JPEG formátem. WebP podporuje i transparentnost bez nutnosti radikálního zvětšení výsledného souboru.

Lepší podpora více jazyků

Za povšimnutí stojí i dostupnost 32 a 64bitových instalátorů MSI pro systémy Windows, což by mohli ocenit zejména podnikoví či firemní uživatelé prohlížeče.

Firefox 65 zjednodušuje i život uživatelům pracujícími s více jazykovými verzemi / mutacemi - ať už jde o rozhraní prohlížeče nebo jazyky používané pro zobrazování stránek.

Upravená sekce Jazyk a vzhled stránek v rámci nastavení (Možnosti) nabízí uživatelům možnost jednoduchým způsobem instalovat další jazykové balíčky nebo nastavovat jednotlivé preference při jazycích - vše bez nutnosti stahování dalších jazykových verzí prohlížeče Firefox.

Mozilla v rámci nové verze prohlížeče také vylepšovala zabudované blokování vyskakovacích oken. Po novém by měl systém zabraňovat otevření několika vyskakovacích (pop-up) oken v jeden čas na jedné stránce. Zjednodušovaly se také nastavení blokování obsahu.

Upozorní na zavření oken

Firefox nás také může upozorňovat na zavírání oken (s otevřenými více kartami), což si můžeme upřesnit v nastavení.

Do pozornosti dáváme i vylepšeného Správce úloh, který je přímou součástí prohlížeče. Po novém přes about: performance zobrazuje i velikost paměti využívané pro karty a doplňky.

Současní uživatelé prohlížeče nemusejí stahovat celé nové vydání. Na aktuální verzi mohou projít i přes automatický aktualizační mechanismus. Dostupnost verze 65 lze ověřit přes menu Nápověda - O aplikaci Firefox. Následně se stahuje zhruba 14 MB dat.

Diskuze (27) Další článek: ELONOVINKY: SpaceX staví lesklou raketu z nerezu, vyletět by měla už příští rok

Témata článku: Software, Microsoft, Google, Facebook, Windows, Prohlížeče, Intel, Firefox, IBM, Mozilla, Verze, Okno, Formát, Jazyk, Komprese, Zavírání, Podpor, Mozilla Firefox, Multimédium, Uživatelé, Transparentnost, Možnost, Prohlížeč, Msi notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk