Výše, dále, rychleji s kabelovým internetem

Uživatelé připojení k internetu přes kabel si mohou mnout ruce nad vyhlídkami na další zvýšení jeho rychlosti. Že by se na obzoru objevilo další kolo nekonečného konkurenčního boje Karnevalu a UPC, jehož základní municí je rychlost downloadu a pokud možno stále stejná částka na faktuře?

„Jakmile bude rychlé připojení k dispozici, nějaký způsob jeho využití se určitě objeví“, říká ředitel pro rozvoj komunikačních služeb Karnevalu, zatímco sledujeme, jak se tučné ISO obrazy jedné linuxové distribuce během dvou minut přesunula ze vzdáleného FTP serveru do počítače v technickém oddělení.

Občasné zvýšení rychlosti kabelového připojení už téměř patří k zavedeným zvykům a slouží obou poskytovatelů zejména jako dobrý marketingový nástroj, s jehož pomocí mohou snadno ukázat svoji technologickou převahu. Ovšem připojení o rychlosti 50 Mb/s, které jsme v centrále Karnevalu měli možnost otestovat, dává tušit, že tentokrát asi nepůjde jen o reklamní trik.

Internet, telefon a televize v jednom kabelu

Jak je takové zrychlení možné? Pro vysvětlení budete muset mírně nahlédnout do teorie.

Standard, který moderní kabelové modemy (tedy ta šedivá krabička, co se vám nejspíš válí pod stolem, pokud již kabelové připojení máte) využívají, má název EuroDOCSIS a stojí za ním organizace CableLabs a European Television Laboratories. CableLabs vznikla koncem roku 1998 s cílem nejen standardizovat a vylepšovat kabelové modemy a připojení, ale hlavně prosadit tehdejší technická doporučení s názvem ITU J. 112. A protože by si takový krkolomné označení samozřejmě nikdo nepamatoval, dostal tento standard uživatelsky přijatelnější název DOCSIS a ve své evropské verzi EuroDOCSIS.

Standard EuroDOCSIS ve své specifikaci 1.1 podporuje řízení kvality služeb (QoS – Quality of Service), které jej přímo předurčuje pro provozování nejrůznějších multimediálních aplikací – hlavně stále populárnější internetové telefonie (VoIP). Jedná se o řízení prioritizace přenosu dat – zjednodušeně řečeno se modem stará o to, aby spolu nějak nekolidoval třeba váš telefonní hovor a stahování elektronické pošty. Nové verze kabelových modemů společnosti Motorola dokonce nabízejí také dvojici zásuvek umožňujících připojit klasické analogové telefony, třeba takové, které máte dnes připojeny k vaší pevné lince.

Tento nový standard také stojí za tak radikálním zvýšením rychlosti. Díky použité technologii (lepší modulace, což je způsob, jakým data po kabelu putují) je zde reálná rychlost downloadu až 50 Mb/s. U uploadu je to z principu připojení trochu slabší. Kabelové rozvody byly totiž navrženy hlavně na příjem signálu a teoretická maximální rychlost uploadu je tak „pouze“ 10,24 Mb/s.

Měřiče rychlosti se zavařily

Za jak dlouho si stáhnete cédéčko?

Na experimentálním 50 Mb/s jsme naměřili reálnou rychlost 4,76 MB/s. To znamená, že 700MB soubor by se stahoval něco málo přes dvě minuty. A jak jste na tom při současných rychlostech připojení? Podívejte se na naše přibližné odhady doby stahování jednoho cédéčka:

2 Mb/s – 50 minut
1 Mb/s – 100 minut
256 Kb/s – necelých sedm hodin

Rychlý internet v kabelové síti jsme viděli na vlastní oči. Ovšem plné využití těchto vysokých rychlostí není vůbec jednoduché a najde se mnoho faktorů, které vám budou zážitek z opravdu vysokorychlostního internetu velmi znepříjemňovat. A začněme pěkně u sebe – na počítači s operačním systémem Microsoft Windows XP velmi záhy narazíte na nemilé omezení rychlosti jednoho datového vlákna, které vám zabrání stahovat rychlostí více než deset megabitů za sekundu.

Například při stahování souboru z FTP serveru jsme se tak pohybovali na pětinové rychlosti – aby data využila celou šířku linku, museli jsme spustit stahování pěti souborů. Je to trochu nepraktické a toto omezení se netýká pouze FTP serverů, ale veškerého internetového provozu. Pokud tedy plánujete pořízení vysokorychlostního internetu, naplánujte si také přechod na jiný operační systém – v Linuxu jsme na tento problém nenarazili. Uvidíme, co v této oblasti přinese nového Windows Vista.

Vysokým rychlostem dat ale nepřejí ani poskytovatelé datových služeb. Drtivá většina webových serverů má ze zlovůle svých administrátorů omezenu maximální rychlost, kterou mohou jejich data do vašeho počítače proudit. Z tohoto důvodu se stávají nepoužitelné všechny dostupné měřiče rychlosti připojení – zkrátka vaše připojení k internetu je rychlejší, než připojení testovaného serveru, tudíž krásně animovaný ukazatel zobrazí rychlost připojení příslušného webového serveru místo rychlosti vaší.

Příliš velký nárůst rychlosti nečekejte ani od nejrůznějších stahovačů obsahu. Jste sice schopen stahovat vyšší rychlostí, ovšem protistrany jsou připojeny rychlostí řádově nižší a neomezený počet spojení vám většina klientů využít nepovolí. Paradoxně to tak budete vy, kdo zrychlí stahování všem ostatním.

Superrychlé připojení? Ale k čemu?

Je jasné, že 50Mb internetu v každé domácnosti se hned tak nedočkáme, protože takto rychlé připojení nutně naráží na technické limity jak operačních systémů. Karneval ale plánuje zvýšit rychlost u některých svých tarifů na velmi pěkných 10 Mb/s, někteří uživatelé si v rámci testování mohli dokonce vyzkoušet až 30 Mb/s. Bez zajímavosti není také reakce společnosti UPC, která oznámila zvýšením stahovacích limitů a rychlosti u svých dražších tarifů.

Asi každého ale napadne, k čemu lze tak rychlý kabel využít. Notorické stahovače a příznivce výměnných sítí tato otázka samozřejmě pobaví. Máme-li se však pohybovat v přísně legální sféře, není dotaz „co s tím“ zrovna nepatřičný. Odpověď by mohl naznačit třeba server Starzone, ovšem záměrně říkáme naznačit, protože Starzone zatím ani zdaleka nedosahuje kvality, která by rozumě uvažujícího uživatele přesvědčila, aby tuto službu začal využívat. Ano, máme na mysli službu videa na přání (video on demand), kdy si z nabídky serveru vyberete filmy, které poté můžete pomocí streamovaného přenosu sledovat. Šéf karnevalu nám potvrdil, že takového projektu se také časem dočkáte. Rozhodně ale půjde o zajímavější nabídku stovek filmů různých žánrů a kategorií, přičemž cena za shlédnutí by se mohla pohybovat už někde kolem třiceti korun.

Blíží se světlé zítřky

Ale abychom vás od použití rychlého internetu neodradili – při současném tempu nárůstu rychlosti připojení můžete s úspěchem předpokládat, že provozovatelé webových serverů své stroje upgradují a navýší rychlost jejich připojení, a že také vznikne mnoho nových služeb poskytujících kvalitní filmový obsah. Koneckonců, nejdříve musí být k dispozici za začátku možná trochu zbytečné „rychlé dráty“, zajímavé služby i zábava pak už přijdou samy.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 3/06.


 

Diskuze (54) Další článek: Boombox Online Radio Player: internetový přehrávač

Témata článku: Windows, Internet, Reálná rychlost, Reálné využití, Technologická převaha, Rychlost, Rychlé připojení, Reálné použití, Marketingový trik, Současné stahování, Rychlý internet, Kabel, Vysoký nárůst, Streamovaný film, Nejrůznější způsoby, Krkolomné označení, Evropská zásuvka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší