Vyrobte si z Linuxu Windows XP

Microsoft za pár dnů ukončí podporu Windows XP. Do jeho barev ale můžete celkem snadno převléci třeba linuxovou distribuci. Rozdíl na první pohled skoro nikdo nepozná.

Už za pár dnů skončí podpora Windows XP ze strany Microsoftu. Někteří uživatelé jen mávnou rukou a budou systém používat zvesela dál na vlastní riziko, část si nejspíše pořídí novější Windows a je docela možné, že se najde i zástup těch, kteří se poohlédnou jinde – ve světě Linuxu.

Klepněte pro větší obrázek
Windows XP s tématem Luna tak, jak jej každý zná

Ten nabízí nepřeberné množství distribucí s familiárním grafickým prostředím a zároveň i distribuce optimalizované pro starší a méně výkonné počítače. To se týká třeba distribuce Lubuntu a obecně pak systémů s jednodušším grafickým prostředím LXDE.

Ačkoliv je základní chování a ovládání okenních grafických prostředí prakticky identické napříč desktopovými operačními systémy, mnozí by možná uvítali, kdyby jim Linux připomínal stará XPčka. Geekové se nad tímto požadavkem jistě jen pousmějí, může to však být úleva třeba pro vaše rodiče, kteří jsou zvyklí na určitý design a rozložení prvků.

Požadavek, aby linuxová distribuce vypadala co nejpodobněji jako Windows, je poměrně rozšířený, na internetu totiž najdete nespočet webů, které nabízejí všemožné balíčky s tématy, které se pokusí linuxový desktop co možná nejvíce přebarvit do odstínů Redmondu.

Dnes se na jeden takový komplexní balíček podívám a udělám si prehistorická XPčka z populární distribuce Linux Mint.

Přebarvujeme Linux na Windows XP

Na počítač jsem si nainstaloval čerstvou kopii Linux Mint. Jedná se o populární distribuci, která vychází z tradičního Ubuntu, namísto jeho exotického grafického prostředí Unity ale nabízí Cinnamon, které se drží klasické koncepce, že vlevo dole má být nabídka Start, hlavní panel a v pravém rohu pak oznamovací oblast s hodinami. Díky tomuto rozvržení, které je identické s Windows, už pak pouze stačí nainstalovat balíček s tématem, drobnou utilitu pro změnu jednotlivých stylů a je hotovo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá Linux Mint s prostředím Cinnamon. Dobře se na něj podívejte.

Patřičné téma lze nainstalovat pomocí interního balíčkovacího systému z repozitáře nooslab, který je třeba nejprve vložit do databáze. Do terminálu tedy stačí postupně zadat tyto příkazy.

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes
sudo add-apt-repository ppa:noobslab/icons
sudo apt-get update
sudo apt-get install win-xp-theme
sudo apt-get install win-icons

Balíček win-xp-theme obsahuje soubory samotného tématu, win-icons pak kompletní sadu ikon z Windows 7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nainstalování a nastavení stylu Windows XP

V dalším kroku musíte nové téma nastavit, což provedete třeba s pomocí programu Gnome Tweak Tool (v češtině Vylaďovací nástroj), který můžete dohledat a nainstalovat ve správci softwaru. V aplikaci pak v sekci Motiv stačí pro jednotlivé nastavení vybrat ze seznamu patřičný styl. Tedy Win7-icons pro ikony a Win-XP-Theme pro rámy oken atp. Pokud nebude výsledek vypadat dobře, můžete styly různě kombinovat – někde tedy necháte systémové nastavení a jinde použijete styl Windows.

Klepněte pro větší obrázek 
Toto není Windows XP s tématem Luna. Toto je Linux Mint

Vylaďovací nástroj se postará o rám oken a ikony, nicméně ještě je třeba přebarvit hlavní panel. Jeho téma nastavíte přímo v jeho konfiguraci, která je dostupná přes kontextové menu. V sekci Motivy opět stačí vybrat Win-XP-Theme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Přebarvená nabídka Start, správce souborů a Firefox

Pak už zbývá nastavit pouze tapetu – té výchozí z Windows XP je plný internet – a doladit některé neplechy a drobnosti. Mně se například nezměnila ikona domácí složky, čili jsem ji musel nastavit ručně. Není to žádný problém a ikony z balíčku Windows 7 najdete v adresáři /usr/share/icons/Win7-icons rozřazené do tematických složek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Může to připomínat Windows XP, ale je to Linux Mint – „Exposé“ ve Windows XP není

Spouštíme aplikace z Windows

Barvičky jsou jedna věc, pod nimi je ale i nadále schovaný Linux. Pokud jste si ze světa Windows oblíbili některé aplikace, s trochou štěstí je můžete spustit i na Linuxu pomocí starého dobrého Wine. Wine emuluje systémová volání Windows, když tedy stáhnete nějaký instalační EXE balíček a budete mít asociované otevírání přípony *.EXE s programem Wine, ten se jej pokusí spustit. V domovském adresáři se vám vytvoří adresářová struktura z Windows včetně výchozího C:\, programy se nainstalují do jeho složky Program Files.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chcete Total Commander? Dobrá, žádný problém... 

Databáze programů spustitelných skrze Wine se sice nadále rozšiřuje, přesto však často narazíte na chybu, kdy Wine zahlásí, že se program pokouší volat WinAPI funkci, které nerozumí a máte smůlu. Ledacos vyřeší pokročilá konfigurace Wine, ale zbytek už leda klasická virtualizace celých Windows třeba pomocí VirtualBoxu přímo na Linuxu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pomocí Wine sice spustíte hromadu programů, to ale ještě neznamená, že budou rychlé a že vždy zareagují tak, jak mají. Zoner Photo Studio jsem tedy spustil, práce s ním je ale ve Wine velmi pomalá. Utíkáte-li z Windows na Linux, bez Gimpu to nepůjde.

Jede Silverlight

Silverlight – někdejší úhlavní konkurent Flash Playeru – je sice už dávno na ústupu a i sám Microsoft preferuje spíše HTML5, nicméně čas od času můžete narazit na web, který tuto technologii používá třeba pro přehrávání živých videopřenosů.

Na Linuxu je sice k dispozici stará a spíše pochybná implementace Silverlightu jménem Moonlight, existuje ale lepší řešení – Pipelight. Pipelight se chová jako plug-in do webového prohlížeče, který dokáže přehrát Silverlight a to právě s pomocí Wine. Pipelight jednoduše spustí silverlightovou aplikaci v prohlížeči pomocí Winu. Vyzkoušel jsem to a funguje to – tedy alespoň pro základní Silverlight.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Narazili jste na web, který vyžaduje Silverlight? Také žádný problém...

Člověk z Windows je také zvyklý na své klasické TrueType fonty. Ty základní jsou součástí balíčku ttf-mscorefonts, který je také k dohledání v katalogu aplikací, nicméně pokud budete instalovat Wine, tak jej za vás nainstaluje tak jako tak.

A to je vlastně vše. Vše ostatní pro surfování zde funguje včetně Flash Playeru, Javy a tak podobně. K plné výbavě vám bude vlastně chybět jen Internet Explorer, všechny ostatní velké prohlížeče jsou ale multiplatformní.

Lubuntu W7 remaster

Jak už jsem napsal výše, pro slabší stroje, na kterých dodnes běží Windows XP, může být nakonec nejvhodnější linuxovou distribucí Lubuntu s prostředím LXDE. Průměrný uživatel přecházející z Windows by si měl s LXDE bez problému poradit, i zde však můžete použít některý z mnoha „transformačních balíčků“, který promění LXDE do barev Windows.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lubuntu W7 remaster (Zdroj: juhele.blogspot.cz)

Jeden takový sestavuje i Jan Helebrant a píše o něm na svém blogu, kde najdete i elementární návod krok za krokem. Další téma pro Lubuntu jménem Lubuntu XP three flavors pak hledejte na webu Gnome-look.org.

Nejlepší je léčba šokem

Ukázky výše dokládají, že jsou grafické linuxové distribuce dostatečně tvárné k tomu, abyste je přebarvili do Windows XP a to téměř k nepoznání. Osobně jsem ale spíše zastáncem léčby šokem. Přebarvený Linux je stále Linux a nikdy to nebude Windows. I ten nejběžnější Franta uživatel není tak hloupý, aby během několika okamžiků nenašel přes veškerou snahu hromadu ergonomických odlišností, takže jsem hluboce přesvědčený, že bude nejlepší, když do toho spadne pěkně po hlavě a začne používat Linux s jeho nativním vzhledem a prostředím. Pak to už pro něj nebude divně se chovající Windows, ale prostě jiný systém s odlišným ovládáním a změnu tak spíše přijme.

A co vy? Děláte z operačních systémů chameleony, nebo je používáte takovým způsobem, jak zamýšlel jejich autor? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (175) Další článek: Brýle Meta SpaceGlasses: vidět svět jako Ironman

Témata článku: Software, Windows, Linux, Operační systémy, Windows XP, Moonlight, Mint, Franta uživatel, Luna, Prostředí Unity, Blogspot, Adresářová struktura, Win +, Exotický svět, Silverlight, Windows +, Cinnamon, TTF, Windows na Linux, VirtualBoxu, Window, Win7, Pokročilá konfigurace, Look, WIN + X, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě