Kryptoměny | Těžba | Pevné disky

Výrobci pevných disků navyšují produkci. Důvodem je větší poptávka kvůli kryptoměně Chia

Výrobci pevných disků navyšují produkci. Důvodem je větší poptávka kvůli kryptoměně Chia

Kryptoměna Chia rozhodně není první, která přišla se zabezpečením sítě pomocí algoritmů vztažených na kapacitu a rychlosti úložiště, avšak zdá se, že je stále populárnější a znamená to jediné – velký zájem o pevné disky a SSD.

Kvůli zvýšené poptávce musí dokonce výrobci pevných disků jako Western Digital nebo Seagate navyšovat kapacity výrobních linek a to nejvíce, jak jen to je možné. Pro představu, jaká je nyní situace u Chia – celá síť už disponuje celkovou kapacitou 21 EB (exabajty), přičemž teprve v květnu to bylo 13 EB. Růst je tedy velmi rychlý. Samotných 21 EB přitom už představuje přibližně 10 % celkové kapacity, která se vyrobila v rámci prvního čtvrtletí tohoto roku od všech výrobců pevných disků.

Pokud tedy nenastane nějaký neobvyklý propad, jak je u kryptoměn poměrně pravidelné, lze stále očekávat zvýšený zájem těžařů, kteří staví velké těžařské farmy a nakoupené disky se jim mnohdy zaplatí i v rámci několika měsíců. Situace se ale trochu komplikuje a návratnost se prodlužuje s tím, jak stoupá cena disků. U některých modelů cena meziměsíčně stoupla i na dvojnásobek.

Postupně se tak znovu projevuje stejný vzor jako u grafických karet, který by mohl způsobit dlouhotrvající nedostatky a extrémně vysoké ceny úložišť, jež jsou pro kryptoměnu Chia vhodné. Naštěstí nelze dobře použít běžná SSD, která s obrovským množstvím zapsaných dat odchází do křemíkového nebe za velmi krátkou dobu, takže musí těžaři použít odolnější a dražší SSD nebo zmíněné pevné disky s velkou kapacitou.

Bitcoin „lze“ těžit i s tužkou a papírem

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (90) Další článek: Bez souhlasu to nepůjde! Jak novela zákona o elektronických komunikacích převrátí dosavadní logiku cookies

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Těžba, SSD, Pevné disky, Výroba, Seagate, Western Digital, Poptávka, Výrobce, Chia, Kapacita, Pevný disk, Produkce, Velká poptávkaCo vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy