USA | Drony | DJI | Armáda | Parrot

Výrobci domácích dronů dostali za úkol vyrobit špeha pro americkou armádu

Americká armáda loni vyhlásila jedenáctimilionový tendr na vývoj prototypu malého průzkumného dronu, který jen o něco málo překoná technické limity kvadrokoptér vyšší střední třídy, které možná máte doma.

Dron by se měl ve vzduchu udržet alespoň 30 minut, měl by udržet spojení na vzdálenost 3 kilometrů a jeho celková hmotnost nesmí překročit zhruba 1,4 kilogramů (3 libry).

Do výběrového řízení se přihlásila hromada firem, přičemž armáda jich nakonec vybrala šest: Parrot, Skydio, Altavian, Teal Drones, Vantage Robotics a Lumenier. Z velké části jsou to skutečně výrobci běžných komerčních dronů – nikoliv třeba Lockheed Martin a další tradiční armádní dodavatelé.

Za zmínku stojí první dva jmenovaní Parrot a Skydio. O Skydiu jsme v minulosti už psali, americká firma totiž vyvíjí malý sportovní dron s velmi pokročilou autonomií, který vás bude třeba při běhu po celou dobu sledovat bez potřeby jakéhokoliv ručního ovládání.

Nejvíce ale slaví francouzský Parrot – přímý konkurent čínského DJI, ze kterého se v posledních letech stal lídr střední (Mavic) i nejvyšší kategorie (Inspire, Matrice) a na zmíněný Parrot zbyly jen drobky.

Kontrakt s Američany, který po přepočtu činí více než čtvrt miliardy korun, však Francouzům přinese kapitál a příslib rozsáhlejší spolupráce, pokud nezůstane pouze u prototypu.

Kontrakt je zajímavý i optikou Evropy, která má poslední roky u podobných next-gen technologií problém konkurovat právě USA a stále dravější Asii.

A samotné DJI? Jako čínský výrobce se podobného vojenského kontraktu zúčastnit nemohlo. Ostatně, někteří pozorovatelé už dříve varovali, že pokud dojde k prohloubení sporů mezi USA a Čínou, DJI by mohlo být dalším výrobcem na seznamu, své drony totiž dodává nejen běžným domácím uživatelům a filmařům všeho druhu, ale i kritickým infrastrukturám na západě – třeba policejním a záchranným sborům od Paříže po New York.

Diskuze (2) Další článek: Čínská armáda se zbaví operačního systému Windows. Postupně ho nahradí Linuxem

Témata článku: Byznys, USA, Čína, Evropa, Drony, DJI, Létání, Armáda, Mavic, Kvadrokoptéra, Parrot, Asie, Výrobce, Lockheed Martin, Inspire, Pozorovatel, Matrice, Kontrakt, New York, Paříž, Skydio, Americká armáda, Sbor, Špeh


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu