USA | Drony | Armáda | DJI | Parrot

Výrobci domácích dronů dostali za úkol vyrobit špeha pro americkou armádu

Americká armáda loni vyhlásila jedenáctimilionový tendr na vývoj prototypu malého průzkumného dronu, který jen o něco málo překoná technické limity kvadrokoptér vyšší střední třídy, které možná máte doma.

Dron by se měl ve vzduchu udržet alespoň 30 minut, měl by udržet spojení na vzdálenost 3 kilometrů a jeho celková hmotnost nesmí překročit zhruba 1,4 kilogramů (3 libry).

Do výběrového řízení se přihlásila hromada firem, přičemž armáda jich nakonec vybrala šest: Parrot, Skydio, Altavian, Teal Drones, Vantage Robotics a Lumenier. Z velké části jsou to skutečně výrobci běžných komerčních dronů – nikoliv třeba Lockheed Martin a další tradiční armádní dodavatelé.

Za zmínku stojí první dva jmenovaní Parrot a Skydio. O Skydiu jsme v minulosti už psali, americká firma totiž vyvíjí malý sportovní dron s velmi pokročilou autonomií, který vás bude třeba při běhu po celou dobu sledovat bez potřeby jakéhokoliv ručního ovládání.

Nejvíce ale slaví francouzský Parrot – přímý konkurent čínského DJI, ze kterého se v posledních letech stal lídr střední (Mavic) i nejvyšší kategorie (Inspire, Matrice) a na zmíněný Parrot zbyly jen drobky.

Kontrakt s Američany, který po přepočtu činí více než čtvrt miliardy korun, však Francouzům přinese kapitál a příslib rozsáhlejší spolupráce, pokud nezůstane pouze u prototypu.

Kontrakt je zajímavý i optikou Evropy, která má poslední roky u podobných next-gen technologií problém konkurovat právě USA a stále dravější Asii.

A samotné DJI? Jako čínský výrobce se podobného vojenského kontraktu zúčastnit nemohlo. Ostatně, někteří pozorovatelé už dříve varovali, že pokud dojde k prohloubení sporů mezi USA a Čínou, DJI by mohlo být dalším výrobcem na seznamu, své drony totiž dodává nejen běžným domácím uživatelům a filmařům všeho druhu, ale i kritickým infrastrukturám na západě – třeba policejním a záchranným sborům od Paříže po New York.

Diskuze (2) Další článek: Čínská armáda se zbaví operačního systému Windows. Postupně ho nahradí Linuxem

Témata článku: Byznys, Evropa, Čína, USA, Létání, Drony, Armáda, DJI, Kvadrokoptéra, Mavic, Parrot, Matrice, Americká armáda, Inspire, Skydio, Špeh, Kontrakt, Pozorovatel, Lockheed Martin, New York, Paříž, Výrobce, Asie, DOM, Sbor


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 149

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize