USA | Drony | Armáda | DJI | Parrot

Výrobci domácích dronů dostali za úkol vyrobit špeha pro americkou armádu

Americká armáda loni vyhlásila jedenáctimilionový tendr na vývoj prototypu malého průzkumného dronu, který jen o něco málo překoná technické limity kvadrokoptér vyšší střední třídy, které možná máte doma.

Dron by se měl ve vzduchu udržet alespoň 30 minut, měl by udržet spojení na vzdálenost 3 kilometrů a jeho celková hmotnost nesmí překročit zhruba 1,4 kilogramů (3 libry).

Do výběrového řízení se přihlásila hromada firem, přičemž armáda jich nakonec vybrala šest: Parrot, Skydio, Altavian, Teal Drones, Vantage Robotics a Lumenier. Z velké části jsou to skutečně výrobci běžných komerčních dronů – nikoliv třeba Lockheed Martin a další tradiční armádní dodavatelé.

Za zmínku stojí první dva jmenovaní Parrot a Skydio. O Skydiu jsme v minulosti už psali, americká firma totiž vyvíjí malý sportovní dron s velmi pokročilou autonomií, který vás bude třeba při běhu po celou dobu sledovat bez potřeby jakéhokoliv ručního ovládání.

Nejvíce ale slaví francouzský Parrot – přímý konkurent čínského DJI, ze kterého se v posledních letech stal lídr střední (Mavic) i nejvyšší kategorie (Inspire, Matrice) a na zmíněný Parrot zbyly jen drobky.

Kontrakt s Američany, který po přepočtu činí více než čtvrt miliardy korun, však Francouzům přinese kapitál a příslib rozsáhlejší spolupráce, pokud nezůstane pouze u prototypu.

Kontrakt je zajímavý i optikou Evropy, která má poslední roky u podobných next-gen technologií problém konkurovat právě USA a stále dravější Asii.

A samotné DJI? Jako čínský výrobce se podobného vojenského kontraktu zúčastnit nemohlo. Ostatně, někteří pozorovatelé už dříve varovali, že pokud dojde k prohloubení sporů mezi USA a Čínou, DJI by mohlo být dalším výrobcem na seznamu, své drony totiž dodává nejen běžným domácím uživatelům a filmařům všeho druhu, ale i kritickým infrastrukturám na západě – třeba policejním a záchranným sborům od Paříže po New York.

Diskuze (2) Další článek: Čínská armáda se zbaví operačního systému Windows. Postupně ho nahradí Linuxem

Témata článku: Byznys, USA, Evropa, Čína, Drony, Armáda, Létání, DJI, Mavic, Kvadrokoptéra, Parrot, Asie, Paříž, Americká armáda, Špeh, Lockheed Martin, Inspire, Skydio, Matrice, Kontrakt, New York, Výrobce


Určitě si přečtěte

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch