Kamera | Webkamera | Únik dat

Výrobci chytrých kamer Wyze unikla data více než dvou milionů zákazníků

Americký výrobce bezdrátových kamer pro chytré domácnosti Wyze Labs (původně známý pod názvem Wyzecam) přiznal nepříjemný problém. Na veřejnost unikla jeho databáze, obsahující informace o 2,4 milionech zákazníků.

Celý únik probíhal v několika fázích. Jako první byly zveřejněny e-mailové adresy zákazníků a dále všech uživatelů, kteří měli právo sledovat obraz z kamer. Součástí byl také seznam kamer v domácnostech zákazníků a tokeny používané pro připojení k chytrým telefonům a hlasovým asistentům. Tato databáze byla veřejně dostupná od 4. prosince do 26. prosince.

Hesla jsou zřejmě v bezpečí

Informaci o úniku dat zveřejnili minulý týden bezpečnostní experti ze společnosti Twelve Security s tím, že se týká 2,4 milionů zákazníků z celého světa. Následně tuto skutečnost potvrdili i zástupci Wyze Labs, kteří ale jedním dechem dodali, že databáze neobsahovala hesla, údaje týkající se finančních transakcí, ani žádné „vládou regulované“ osobní informace.

Podle Twelve Security byly v publikované databázi k dispozici e-maily uživatelů, názvy přidělené kamerám, názvy bezdrátových sítí, ale i osobní údaje, jako je výška, hmotnost a pohlaví uživatelů. Poslední zmíněné údaje však prý patřily pouze 140 beta testerům používajícím produkty, které jsou teprve ve vývoji.

Produktový ředitel Wyze Dongsheng Song v příspěvku na diskuzním fóru uvedl, že příčinou úniku dat bylo selhání lidského faktoru při migraci databáze. Firma nyní připravuje e-mailové oznámení všem dotčeným zákazníkům, kterým se hodlá za pochybení omluvit.

A ještě jeden...

Později byla objevena druhá databáze, jejíž obsah aktuálně není znám. Firma však tvrdí, že ani v tomto případě neobsahovala hesla ani jiné podobně citlivé informace. V zájmu bezpečnosti došlo k vynucenému odhlášení všech zákazníků s následným požadavkem na nové přihlášení, během kterého byly vygenerovány nové tokeny.

Zajímavostí Wyze Labs je skutečnost, že zakladateli firmy jsou tři bývalí zaměstnanci Amazonu. Na trhu prorazili především levnými chytrými kamerami s cenou pohybující se kolem 20 dolarů (cca 550 Kč vč. DPH), což je řádově méně než většina konkurenčních produktů značek Amazon či Nest.

Diskuze (4) Další článek: Čína potvrdila narození třetího geneticky upraveného dítěte. Jeho tvůrce stráví několik let ve vězení

Témata článku: Software, Hardware, Bezpečnost, Amazon, Kamera, Hacking, Webkamera, Heslo, Únik dat, Soukromí, Nest, Token, Data, Databáze, Wyze, Zak, Milión zákazníků, Chytrá kamera, Zákazníci


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 88

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 40


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11