Kamera | Únik dat | Webkamera

Výrobci chytrých kamer Wyze unikla data více než dvou milionů zákazníků

Americký výrobce bezdrátových kamer pro chytré domácnosti Wyze Labs (původně známý pod názvem Wyzecam) přiznal nepříjemný problém. Na veřejnost unikla jeho databáze, obsahující informace o 2,4 milionech zákazníků.

Celý únik probíhal v několika fázích. Jako první byly zveřejněny e-mailové adresy zákazníků a dále všech uživatelů, kteří měli právo sledovat obraz z kamer. Součástí byl také seznam kamer v domácnostech zákazníků a tokeny používané pro připojení k chytrým telefonům a hlasovým asistentům. Tato databáze byla veřejně dostupná od 4. prosince do 26. prosince.

Hesla jsou zřejmě v bezpečí

Informaci o úniku dat zveřejnili minulý týden bezpečnostní experti ze společnosti Twelve Security s tím, že se týká 2,4 milionů zákazníků z celého světa. Následně tuto skutečnost potvrdili i zástupci Wyze Labs, kteří ale jedním dechem dodali, že databáze neobsahovala hesla, údaje týkající se finančních transakcí, ani žádné „vládou regulované“ osobní informace.

Podle Twelve Security byly v publikované databázi k dispozici e-maily uživatelů, názvy přidělené kamerám, názvy bezdrátových sítí, ale i osobní údaje, jako je výška, hmotnost a pohlaví uživatelů. Poslední zmíněné údaje však prý patřily pouze 140 beta testerům používajícím produkty, které jsou teprve ve vývoji.

Produktový ředitel Wyze Dongsheng Song v příspěvku na diskuzním fóru uvedl, že příčinou úniku dat bylo selhání lidského faktoru při migraci databáze. Firma nyní připravuje e-mailové oznámení všem dotčeným zákazníkům, kterým se hodlá za pochybení omluvit.

A ještě jeden...

Později byla objevena druhá databáze, jejíž obsah aktuálně není znám. Firma však tvrdí, že ani v tomto případě neobsahovala hesla ani jiné podobně citlivé informace. V zájmu bezpečnosti došlo k vynucenému odhlášení všech zákazníků s následným požadavkem na nové přihlášení, během kterého byly vygenerovány nové tokeny.

Zajímavostí Wyze Labs je skutečnost, že zakladateli firmy jsou tři bývalí zaměstnanci Amazonu. Na trhu prorazili především levnými chytrými kamerami s cenou pohybující se kolem 20 dolarů (cca 550 Kč vč. DPH), což je řádově méně než většina konkurenčních produktů značek Amazon či Nest.

Diskuze (4) Další článek: Čína potvrdila narození třetího geneticky upraveného dítěte. Jeho tvůrce stráví několik let ve vězení

Témata článku: Hardware, Software, Amazon, Bezpečnost, Hacking, Heslo, Kamera, Únik dat, Webkamera, Soukromí, Nest, Chytrá kamera, Data, Databáze, Zákazníci, Milión zákazníků, Token


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu