Výrazná reorganizace v AAC: nejen reakce na nedobré loňské výsledky

U českobudějovické skupiny (ProCA, Libra a Xanadu) dochází k zásadním změnám struktury společnosti.

Jedna z našich předních obchodních společností v oblasti výpočetní techniky měla po vrcholném roce 2001(tržby 6,9 mld., zisk 114 mil.) a velmi dobrém roce 2002 (tržby 7,2 mld., zisk 61 mil.) naopak vloni nejhorší výsledky za řadu let. Firma, která vznikla z jednoho z prvních počítačových assemblerů na českém trhu (Libra) a která je dnes především výrobní (assemblační) a distribuční firmou, v loňském roce ohlásila pokles tržeb (7,1 mld.), ale hlavně utrpěla ztrátu ve výši 8,5 mil. Kč. Jako důvody ztráty firma uvádí mírně klesající marže spolu s neefektivním hospodařením.

Firma se proto rozhodla pro rozsáhlou reorganizaci, která téměř kompletně změní její strukturu – znamená to, že na českém trhu zmizí některá mnoho let známá a významná jména. Veškerou výrobu a prodej počítačů a periferií na sebe vezme dnešní ProCA, která se ovšem přejmenuje a bude vystupovat pod jménem holdingu (AAC). Libra, které se v počítačích v posledních letech moc nedařilo, se bude nadále věnovat spotřební elektronice, což je zejména distribuce Samsungu – firma má podepsanou distribuční smlouvu i pro další období a Samsung se ukazuje jako vynikající volba, neboť ve všech svých produktech postupuje rychle dopředu a přitom zůstává cenově dostupnější než tradičnější značky. Zdá se také, že se firmě docela daří budování vlastní značky spotřební elektroniky Maxton.

Třetí společností, která bude vlastněna AAC, je další přejmenovaná firma AAC Solutions, do které budou umístěny aktivity společnosti Xanadu (kořeny má ve firmě CAD Studio a I-systems) a malé firmy ProMON.

Je to trochu moc přejmenování najednou: zvláště překvapí „zmizení“ značky ProCA, která patřila na českém i slovenském trhu výpočetní techniky k nejznámějším, a domnívám se, že i nejhodnotnějším. Podobně rychlý konec má značka Xanadu, která sice na českém trhu není dlouho, ale ve své branži (zejména CAD, GIS, PLM systémy) patří k velice známým.

I když firma uvádí, že neplánuje rozsáhlé propouštění, je obvyklé, že těmito „škatulaty“ se určitého snížení zaměstnaneckého stavu dosáhne. Firma v loňském roce zvýšila stavy o 30 lidí (celkem 749), ovšem tržby jí poklesly – to jistě není dobrý trend. Ačkoli se celému holdingu podařilo loni prodat téměř sto tisíc počítačů (96 804, o 17 % více než v roce 2002), celkové tržby klesly. Potvrzuje se tedy i v českých podmínkách to, že být „železářem“ není žádný med, pokud ovšem firma nedodává přímo svým zákazníkům – viz dlouhodobě neprofitabilní výroba počítačů u IBM a Hewlett-Packard, na rozdíl od Dellu, který nemá prodejní síť a prodává napřímo. Společnost retailový kanál zatím otevírat nebude, ale zřejmě se s tím v dlouhodobějších plánech počítá.

Na příkladu AAC je rovněž dobře vidět, jak český trh s výpočetní technikou kopíruje tradičně ten světový, ovšem se zhruba dvouletou ztrátou. Zatímco svět měl nejhorší propad v letech 2001-2, u nás je to v letech 2003-4. To však lze obrátit i v pozitivní závěr: protože se světový trh od roku 2003 zvedá, v roce 2004 velmi prudce, dojde u nás k lepším časům pro počítačové výrobce v příštím a zejména v přespříštím roce. Je ale zajímavé, že i v těchto horších časech se u nás objevují a úspěšně rostou noví výrobci (assembleři) počítačů – například značek Barbone, DEXX a DXT Computers – kteří se už z ještě nedávných trošku garážových dob dostali do slušného povědomí, přestože na straně největších výrobců jsou teoreticky všechny výhody (povědomí, zvládnutý nákup komponent, velké asemblační linky).

Diskuze (13) Další článek: Pocket Translator 2005: Nová verze slovníku do dlaně

Témata článku: Promon, Nejhorší stav, Reakce, Třetí společnost, Xanadú, Med, AAC, NEDO, Rychlý konec, Xanadu, Známá společnost, Český výrobce, Reo


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 30

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně