NoneAtAll
11. 9. 2024 • 20:30

Mam na chate nekolik panelu (co eBay dal) a par baterii ze starych 18650 clanku. Je to spis na hrani a experimenty, ale nabijim s tim elektricky skutr / kolo / vyzinac / vrtacku a bezi nam na to par lampicek, dva notebooky, nabijecky mobilu, 5G modem a podle situace jeste i 27" monitor. Jeden 100w panel je pres menic pripojeny do site a prisypava neco malo pres den na provoz lednicky apod.
Vybaveni prevazne Epever (solar) a GreenCell (menice), ted budu instalovat svuj prvni Victron. Jeden 80W panel bezi uz nekolik let pres levny (a prekvapive dobry) PWM regulator Wincong SL02B z Aliexpressu.
Baterie stavene predevsim s Daly a HiBMS (BMS, ekvalizery), opet Aliexpress.
Pokud je pocasi (a odber), denne dokazu vyrobit tak do 2 kWh. Navratnost jsem nepocital, ale odhadl bych ji asi tak na padesat let :) Muj nejstarsi Epever Tracer ukazuje neco pres 500kWh vyrobenych, takze ten jedinej se uz zaplatil skoro dvakrat...

Jirka1or
11. 9. 2024 • 19:38

Máte na střeše fotovoltaickou elektrárnu?.............Blbost ! A co v zimě a v noci ?Vyrábíte si doma elektřinu?..........Samozřejmě, Ale generátorem BPG, ve sklepě .
Tam nepřekáží .
:-O

Samanthea N (Samanthea Nováková)
11. 9. 2024 • 18:21

Máme 5.4 kWp a 11.2 kWh baterie a v zásadě je to fajn, přes léto jedeme prakticky zadarmo, přebytky jdou na těžbu krypta (Kaspa, takže minimální spotřeba minérů), protože prodávat za 200 czk za MWh je absolutní nesmysl. Akorát se nabízí otázka, do čeho ukládat přebytky, až se těžba přestane vyplácet, což se i na ASIC už docela blíží. Asi pořídíme klimatizaci, bohužel z důvodů jistého nedomyšlení při zateplování (mělo se to udělat současně, teď už to nejde nebo extrémně složitě) jen mobilní.
V zimě naopak FVE moc nepomáhá, topíme tepelným čerpadlem, které při nezatepleném domě zbaštilo klidně 40 kWh denně a při mrazech to šlo až k 90 kWh denně, takže vyrobených 97 kWh v prosinci a 86 kWh v lednu fakt moc nepomůže. Ale od března do října/poloviny listopadu jsme soběstační v rozsahu 45-89% podle měření chytré domácnosti. Takže to slušně šetří.Jinak autíčko na baterky si pořizovat nebudeme, potřebovaly bychom dvě a jedno s parametry nafťáku, tedy velký dojezd, velká síla, velká nosnost a rychlé dobíjení, druhé by klidně stačilo s dojezdem 500 km, ale je to stejně nesmysl, stejně bychom ani v červenci a srpnu nejezdily zadarmo. A upřímně, svého rok starého M-B A Klasse fakt měnit nebudu, když to bude jen trochu možné, budu s ním jezdit do konce života, protože to je snad poslední rozumné auto, které nebonzuje resp. se bonzování dá zablokovat, asistenti jsou rozumní a opravdu pomáhají (nouzové brždění a udržování v pruzích, neřve, neblokuje předjíždění, přitom mě v pruhu udrží, což jsem už jednou využila, když jsem šla do smyku na olejové skvrně a nouzové brždění taky funguje, kamion mi na dálnici vjel přímo do cesty a Medvěd to "zahamtnul" dřív, než jsem stačila reagovat, bylo to asi dva metry přede mnou, fakt ***** kamioňák a naštěstí auto za mnou ten systém zjevně mělo taky, jinak by byl ve mě. A za ním už nikdo delší dobu nebyl). Ale elektromobily v současné podobě se nám fakt nevyplatí. Navíc v létě cestování po Evropě, první den najeto skoro 2000 km, to bychom s elektromobilem jeli asi tak týden...

Josef Zettlitzer
11. 9. 2024 • 16:22

Mám již od 2019, 2,6kwp s pretokem do vody. S ohledem na pořizovací cenu a reálnou vyuzitelnost mám již zaplaceno. Jedná se 1fazove zařízení a vyuzitelnost na běžné spotřebiče pračka sušička myčka a zbytek bojler od dubna do září ohřev vody stačí na celou domácnost a ještě jde cca 800kw za tok do sítě

Petr Jiricek
Petr Jiricek
10. 9. 2024 • 22:29

Jsem kutil a svépomocí jsem před dvěma roky začínal na 3,2kWp, pak 6,5kWp, 13kWp + 16kWh baterie a letošní cíl je 22kWp a 32kWh.
Náklady na vybudování svépomocí 6kWp se rovnájí cca roční faktuře za dodávky 6MWh.
Domácnost je plně autonomní a plánem je co nejvyšší soběstačnost...
Úložiště také svépomocí a rozhodně nevěřím bateriím od výrobců, protože jsem už jich opravoval dost, abych pochopil, že každý výrobce se drží vlastních pravidel a je na míle daleko vzdálen dlouho zavedeným standardům, normám a nebrání se ani ukládat články do zakázaných poloh...

N8GD
10. 9. 2024 • 20:09

FVE se vyplatí tam, kde je spotřeba. Pak už je to jen o otázce, jestli si kvůli FV pořídíte další hračky.
S běžnou roční spotřebou domácnosti do 2 MWh (když se elektřinou netopí) se to absolutně nevyplatí.

vzach
10. 9. 2024 • 15:21

Poprvé jsem si doma vyrobil elektřinu asi v r. 1987. Tenkrát jsme si přivezli z Nizozemí jako dárek malé reklamní fotovoltaické kalkulačky. Měly rozměry asi jako dnešní platební karty, a byly podobně tenké, ale neměly baterie. Stačilo na ně posvítit zblízka asi 60W žárovkou, a už si to vyrobilo tolik elektřiny, že to stačilo jak k zapnutí takové kalkulačky, tak i ke sčítání, odčítání, násobení a dělení. Venku na slunci to fungovalo pochopitelně lépe, ale uvnitř domu to vyžadovalo opravdu intenzivní zdroj světla.
Kdo si dnes opravdu vyrábí elektřinu doma, aby nemusel mít FVE venku třeba na střeše? 😉

CC of blue
10. 9. 2024 • 13:25

FVE mám přes rok. Dvoupatrový dům pro dvě rodiny, střecha je hezká, ale pro panely dost členitá, takže se tam vešlo 6,56 kWp. 6 panelů na JV a 10 na JZ, s tím, že v zimě mi začne pře horizont paneláku svítit až po desáté hodině.
Ale za rok mi to dalo 6,25 MWh, takž účinnost dost slušná.
Spotřeba domu je k 7 MWh, baterie 15 kWh, duben až září se nakupuje kolem 10 procent spotřeby, přebytky v měsíci mezi 60-180 kWh. Takže půl roku skoro ideální pokrytí spotřeby. Účet v téhle půlce roku je mezi 500-800 korun za měsíc.
Za první rok mi při současných cenách vychází návratnost 11 let.
Ale bylo to bráno i jako investice proti inflaci, když jsme měli hodně přes půl milionu na účtech.
Kdybych mohl dát o 3 panely na střechu víc, tak by to asi vycházelo s návratností líp.

Bohumil Tříska
10. 9. 2024 • 9:15

Pořídil jsem si FVE v roce 2022. Výkon je daný velikostí střechy, 6,3 kWp, plus nějaké baterie. Roční výrobu mám podobnou jako celkovou spotřebu, tak jsem vzal virtuální baterii. Trvalo skoro dva roky opakovaných reklamací, než se přišlo na to, že jedna baterie je vadná a než ji vyměnili, od té doby to nevyžaduje žádnou zvláštní pozornost. Beru to jako zálohování sítě (příležitostného výpadku elektřiny si na homeoffice ani nevšimnu), a navíc se náklady časem vrací. Při instalaci tehdy projektantka odhadla návratnost na 9 let.

Pavel Matějka (Pety)
Pavel Matějka (Pety)
10. 9. 2024 • 7:41

Nad FVE je teplota vzduchu v průměru o 5° C vyšší, než v okolí. Tím se údajně přispívá k obraně proti globálnímu oteplování. B-]

KosKarel
10. 9. 2024 • 7:36

Elektřinu vyrábím v případě výpadku pomocí 7,5 kW 3f benzínového generátoru, který je přes síťový přepínač zapojen do rozvaděče. Když je potřeba tak můžu jít během výpadku offgrid. Je to také záloha na zimu, protože máme centrální elektrické topení, bez alternativy a kdyby v zimě vypadl proud, měli by jsme bez generátoru zimu (topení žere 5kW 3f).O panelech jsem uvažoval tak, že bych si pořídil karavanovou klimatizaci na 24V, k tomu na přímo 4x 500W panely a v parném létě by to samo během dne vychladilo podkrovní prostory. Přes zimu bych naopak napojil 24V přímotop. To že by to nedělalo rámus noci je už jen bonus. Do hlavních rozvodů ale panely neplánuju.

Názor byl 1× upraven, naposled 10. 9. 2024 07:38

Pavel Smolík
Pavel Smolík
10. 9. 2024 • 6:52

Panely zlevňují, ale rostou strašáci.Kdysi byl třeba živnostňák na prodej přebytků.
Pak něco s distribučním poplatkem, na to pro absurdnost snad všichni kašlali.Teď dražší tarify od distributorů a dražší pojištění nemovitosti.Z druhé strany jdou záporné ceny energie ve špičce, kdy budou-li ty situace narůstat, klesá návratnost proti spotovému tarifu bez fv - když nesvítí, platí ten totéž, když jsou přebytky, platí jen distribuci.Bojler, EV, to jinak asi dává smysl. Jednotlivci, jinak transformace nás směřuje jako ekonomiku k chudobě a závislosti na Číně.

Zdenďa
10. 9. 2024 • 6:10

Elektřinu vyrábím klasicky sám na rodinném domku těšil jsem se na sdílení elektřiny. Bohužel výměna elektroměru za průchozí není v uvozovkách zadarmo. Příprava pro výměnu přijde na 16 000, děkuji nechci. Návratnost celého systému byla původně 10 let teď už to vypadá tak na 20 let!

Pavel Marek (Pavel MAREK Borovink)
10. 9. 2024 • 1:40

Ano mám cca 1,5 rok. 9,25kWp východ s 14,2kWh baterií. Jsme plně elektrická domácnost. Jen auto zatím ne a některé zahradní zdroje. V létě nám FVE pomáhá zejména s klimatizací, zavlažováním a filtrací bazénu nebo sušení ovoce. Celý rok pak při vaření, praní, sušení prádla, mytí nádobí a ssmozřejmě s počítači a další elektronikou. Návratnost počítáme cirka 12 let. Zatím jsme spokojeni. V létě nadšeni a v zimě trochu pláčeme 🙂 a těšíme se na jaro.

sir_chauncey
10. 9. 2024 • 1:18

Přidám svoji trochu do mlýna. FVE pořízena před rokem a půl. Od té doby jsem nechal v domě nainstalovat klimatizaci a pořídil elektromobil. Doporučuji. Během parných dnů (a že jich bylo) jsme klimatizovali celý dům a nemuseli koukat na spotřebu (6 klimatizačních jednotek). Předchozí roky jsme mívali v domě i přes 30 stupňů, letos dle potřeby, typicky kolem 23. Částečně už od února, plně pak od března nabíjím z FVE náš elektromobil (krom dlouhých cest, které ale jezdím jen velmi zřídka). FVE pokrývá většinu naší spotřeby, která není vůbec malá, a to ještě pár MWh dodáme do sítě. Jasně, přes zimu to moc nevyrobí, hlavně protože je věčně zataženo. Ale zbytek roku super. Návratnost jsem zkalkuloval cca na 12 let.

Petr Prochaska
9. 9. 2024 • 23:35

FVE mám, ale jen z důvodu částečné soběstačnosti. Návratnost je špatná a bude ještě hůř až ještě naroste počet FVE. Za pár let bude FVE na novostavbách povinná, v EU je to již schválené, takže další pravidelný nárůst výkonu FVE. V době, kdy svítí, bude cena elektřiny minimální. V době, kdy nesvítí, bude naopak vysoká. V době, kdy pár dní nesvítí, v Německu nefouká a lidi mají prázdné baterky, bude cena elektřiny astronomická.

Anton Nevesely (balki01)
9. 9. 2024 • 21:34

Ja mám doma na jednom okne takú tú lampku z Lidla, čo má na vrchu solárny panel a na druhom okne svietiaceho vtáka.

blmrtin
blmrtin
9. 9. 2024 • 21:22

Počítá se VAWT kompletně za své, nebo jen dotované solární řešení? V provozu mám 1.5 kW D/S hybrida (6+6) čtvrtým rokem, který vzhledem k umístění drží dlouhodobý výkon min. 537 W (24/7 za 4 roky provozu). Generovat začíná od 2.3 m/s, efektivní zdroj 4 m/s a reálně mi tak utáhne chatu. Naproti tomu je 7.2 kW PV na střeše domu si může o stabilním 24/7 výkonu nechat leda zdát, včetně potřeby úložiště (15 kWh AEG – Panasonic LiFePO4), které není zrovna levné. Špičky zvládá skvěle, ale o stabilním dlouhodobém zdroji energie to není, na druhou stranu klimatizaci v letních pařácích (špička) utáhne.

voltaren
9. 9. 2024 • 21:05

Samozrejme, že si vyrábame. V tejto dobe skorumpovaných pííííp, je to nevyhnutné. Poväčšina má doma malú jadrovú elektráreň 😀 B-]

Určitě si přečtěte

Články odjinud