Vypnou hackeři celý internet?

Už několikrát se hackerům a wormům podařilo vyřadit z provozu velké počty serverů a omezit tak přístup k internetu statisícům uživatelů. Úplné vyřazení Internetu z provozu je ale díky jeho struktuře obecně pokládáno za nemožné. Vědci mají jiný názor.
Dva profesoři Arizonské státní univerzity Adilson Motter a Ying-Cheng Lai zveřejnili výzkumnou zprávu, podle které lze vyřadit z provozu komplexní celosvětové sítě jako je internet nebo rozvodná elektrický síť několika pečlivě zamířenými údery. Ty podle vědců vyvolají lavinu přetížení, která povedou ke kolapsu celého systému.

Tento závěr je postaven na předpokladu, že v rostoucích sítí jako je internet se některé prvky stávají důležitějšími než ostatní. Z globální perspektivy jde o prvky, které nesou nejvyšší zátěž, což znamená, ze nemusí jít zároveň o prvky s největším počtem spojení. Jen několik tisíc počítačů má na starost přenosy většiny dat putujících celým internetem. Útok na tyto servery by pak mohl vyvolat kolaps celé světové sítě, i když lokální spojení by zůstala funkční. Předchozí modely, které zkoumaly odolnost distribuovaných sítí, počítaly pouze se selháními vyskytujícími se mezi sousedícími buňkami sítě. Pohled Adilsona Mottera a Ying-Cheng Lai ukazuje, že nebezpečí je mnohem větší.

Internet je síť s vysoce heterogenním rozložení zátěže, což dramaticky zvyšuje zranitelnost systému po zásahu centrálních bodů, které tuto vysokou zátěž zpracovávají. Jako přirovnání může sloužit třeba model letecké dopravy, kde velká letiště fungují jako centrální body. Vyřazení velkých letišť v Londýně, Los Angeles, New Yorku, Bostonu, Franfurktu, Paříži a Hong-Kongu by okamžitě způsobilo kolaps letecké dopravy. Nejprve by se doprava přemístila na menší letiště ve stejných oblastech, ale ta by kapacitně nestačila, nefungovala by řady řídících věží... A zbytek si asi dokážete představit.

Potencionální útočníci mohou najít místa s vysokou zátěží jednoduchým sledováním chování sítě. Velká část těchto informací je veřejně přístupná, mnoho ISP zveřejňuje grafy zátěže například. Z toho je jasné, že klíčová místa heterogenních sítí musí disponovat mnohem vyšší úrovní ochrany před útoky. Vhodné je také vymyslet inteligentní systémy pro redistribuci zátěže v případě selhání klíčových prvků v síti. Nejlepší ochranou je ale stálé rozložení zátěže na více prvků, což ale znamená vyšší náklady. Vědci k tomuto přidávají analogii se sociálními sítěmi. Sociální kontakty se musí rozšiřovat a stále udržovat což ovšem stojí čas a peníze.

Diskuze (56) Další článek: Xclef MT-200 – zkušenosti s miniaturním MP3/WMA přehrávačem

Témata článku: Internet, Stejný závěr, Sociální síť, Stejná zranitelnost, Hong Kong, Celá síť, Velká zátěž, Vysoká odolnost, Klíčový prvek, Elektrická síť, Největší nebezpečí, Vědec, Los Angeles, Paříž, Boston, Celý internet, Kong, Velká odolnost, Nejvyšší čas

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost