Vyplatí se přejít na Windows 2000?

Předem je potřeba zvážit několik kritérií a hledat kompromis. Před přechodem na Windows 2000 je dobré porovnat priority.
Tomáš Tůma: Předem je potřeba zvážit několik kritérií a hledat kompromis. Před přechodem na Windows 2000 je dobré porovnat priority těchto požadavků:

1) Stabilita a výkon jsou doménou Windows NT a tedy i Windows 2000. Dá se říci, že Windows 2000 jsou velmi stabilní systém už od svých betaverzí, zůstávají jim všechny dobré vlastnosti jádra NT. Pokud jsou vaším požadavkem stabilita a výkon, Windows 2000 jsou dobrou volbou.

2) Multimédia a hry jsou sice hlavní oblastí Windows 9x, ale to vůbec neznamená, že by Windows 2000 tuto podporu neměly. Součástí Windows 2000 je nový Media Player, který umožňuje přehrát jakýkoliv multimediální záznam; snahou Microsoftu je, aby uživatel nemusel použít žádné jiné aplikace. Jak se Windows 2000 mají rády s hrami, popisuji na jiném místě článku, obecně lze říci: Windows 2000 nejsou vhodné pro fanoušky starších počítačových her. Tyto hry používají často techniky, které se neshodují s bezpečnostními mechanismy Windows 2000 a v důsledku toho nepracují korektně. Nové hry však už i díky značné podpoře ze strany Microsoftu bývají kompatibilní a do budoucna bude tento trend téměř nezbytný. S novými hrami by tedy Windows 2000 problémy mít neměly.

3) Vysoké nároky na hardware. Fakt, že Windows 2000 přinášejí mnoho nových funkcí a změn, s sebou nese zvýšení hardwarových nároků. U verze Professional je doporučovaná velikost paměti 64 MB a i to je většinou málo – tehdy Windows opravdu často sahají na disk. Windows 2000 instalujte raději na dostatečně výkonném hardwaru, kde oproti předchozím systémům pocítíte zrychlení. Jako orientace vám může sloužit přehled s minimální konfigurací, ale i ten berte s rezervou.

4) Bezpečnost. Tady Windows 2000 přebírají to dobré z Windows NT, platí zde stejné hodnocení jako u výkonu a stability – s Windows 2000 v tomto ohledu neuděláte chybu. Je možné vytvářet uživatele a jejich profily, zakazovat a povolovat přístup ke složkám a souborům, využívat diskové kvóty a další výhody podporovaného souborového systému NTFS. Jednotliví uživatelé jsou při vhodné administraci dostatečně odděleni. Prostředí klient/server navíc chrání nově pevný autentizační protokol Kerberos. Jeho šifrovací algoritmy prošly již více než 20 lety vývoje a nyní se nacházejí ve verzi 5. Nadále je podporován i protokol NTLM z Windows NT a další.

Hardwarové požadavky
Windows 2000 Professional:
  • procesor Intel Pentium 133 MHz nebo vyšší ( P5 nebo ekvivalentní procesor);
  • 32 MB operační paměti, 64 MB doporučeno (max. 4 GB);
  • pevný disk 2 GB, minimálně 650 MB volného místa;
  • grafická karta VGA nebo lepší (rozlišení 800x600 a výše), odpovídající monitor;
  • klávesnice, myš.
Windows 2000 Server:
  • procesor Pentium 166 MHz nebo vyšší (P5 nebo ekvivalentní procesor);
  • 64 MB operační paměti, 128 MB doporučeno (max. 8 GB);
  • 2GB pevný disk, minimálně 850 MB volného místa;
  • grafická karta VGA nebo lepší (rozlišení 800x600 a výše), odpovídající monitor;
  • klávesnice, myš.
Diskuze (10) Další článek: Actrix Technical nyní také s nálepkou Design 2000

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Kerberos, Window, Vhodný monitor, Windows 7 Professional, Win +, Dobré místo, Win + N, Funkce počítačové klávesnice, Vhodný uživatel, Windows +Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle