Vyplatí se Český Mobil?

V sobotu třetí mobilní operátor Český Mobil spustil síť a představil své služby. Má smysl o něm při rozhodování o koupi mobilního telefonu uvažovat, nebo dokonce přemýšlet o změně operátora?
V sobotu třetí mobilní operátor Český Mobil spustil síť a představil své služby. Má smysl o něm při rozhodování o koupi mobilního telefonu uvažovat, nebo dokonce přemýšlet o změně operátora?

Důvodem sobotního spuštění sítě Českého Mobilu byla nutnost splnit slib, který se také zapříčinil o vítězství společnosti v tendru o třetího mobilního operátora v České republice. Český Mobil slíbil spustit síť do tří měsíců od podepsání licence – síť, která pokryje 37 % české populace. I přes skeptické pohledy odborníků, kteří tvrdili, že to není možné, se to Českému Mobilu podařilo a závazek dokonce o 5 % překročil.

Právě proto, že šlo hlavně o splnění slibu, byl start sítě nenápadný – neprovází jej žádná reklamní kampaň a sám Český Mobil před využíváním služeb zákazníky zatím spíš varuje a doporučuje, aby počkali do 1. března, kdy by se měl rozjet komerční provoz.

Jak vyhrát veřejnou soutěž
Se spuštěním sítě Český Mobil představil nabídku svých služeb. Je sice velmi pravděpodobné, že postupem času nazná změn, přibudou nové programy, ale základní schéma zde už je … má smysl o Českém Mobilu přemýšlet?

V síti s pracovním názvem Oscar je pět tarifních programů (jejich názvy jsou asi také jen pracovní): Jednička (T1), Dvojka, Trojka, Čtyřka (T2) a Pětka. Tarify označené jako Tx Český mobil loni předložil hodnotící komisi a také na jejich základě byl vyhodnocen jako vítěz tendru. Asi vzpomínáte na 40 volných minut za desetikorunový měsíční paušál, 300 volných minut za pětistovku …

Český Mobil musel tyto lákavé sliby, u kterých si konkurenční operátoři ťukali na čelo, že nejsou reálné, dodržet. Aby se kvůli nim nezhroutil, bylo třeba doplnit je dalšími podmínkami, pro něž jsou nyní tarify T1 a T2 prakticky nepoužitelné:

  • jsou to tarify jen pro fyzické osoby (firmy mají smůlu);

  • u T2 se musíte zavázat k jeho čtyřletému využívání;

  • T1 si každý může aktivovat jenom jednou;

  • minutové sazby u T1 jsou hrozivé a volné minuty hlavně mimo špičku do pevné telefonní sítě.

  • volné minuty nejsou u T1 na rozdíl od ostatních tarifů převoditelné do následujícího měsíce;
Z Jedničky se stal tarifní program, který lze využít jen k posílání textových zpráv (50 haléřů ve špičce, 35 haléřů mimo špičku za jednu SMS je opravdu příjemná cena), nebo jen k přijímání hovorů … třeba pro babičku na chatě. Čtyřku kvůli čtyřletému úvazku nelze nikomu doporučit.

Český Mobil je levnější
Co ostatní tarify: Dvojka, Trojka a Pětka) Odrážejí i ony sliby Českého Mobilu o zlevnění mobilního telefonování? Jejich obrovskou výhodou je absence aktivačního poplatku, který u Paegasu činí 2 395 Kč a u EuroTelu 2 500 Kč. Nevyčerpané volné minuty je možné převádět do dalších měsíců, po jedné minutě se hovor tarifikuje po sekundách.

Minutové sazby jsou velmi přehledné, protože Český Mobil zde nerozlišuje hovory do vlastní sítě, do konkurenční nebo na pevnou síť, nerozlišuje ani čas ve špičce a mimo ni. Někde je levnější než konkurenční operátoři, jinde dražší … ale v průměru a s přihlédnutím k měsíčním paušálům, které jsou v jeho síti suverénně nejnižší, je levnější než Paegas a EuroTel.

Čechy Českému Mobilu?
V současné době rozhodně nepropadejte euforii. Pokud chcete mobilní telefon používat k telefonování a ne k testovacím účelům, ještě se do k Českému Mobilu nehrňte. Jeho slabou stránkou je zatím nedostatečné pokrytí, nemá zaběhlé služby, které nejsou navíc tak propracované a nenabízí volitelné doplňky jako konkurenční operátoři. Útočí jen cenami.

I když se to dalo čekat, jsem mírně rozčarován nabídkou tarifů T1 a T2, které Českému mobilu pomohly vyhrát tendr na třetího operátora. Ve své konečné podobě jsou jen velmi málo použitelné. Český Mobil jejich výhodné ceny, které byly argumentem pro výběrovou komisi, vyrovnal nepřijatelnými podmínkami, kvůli kterým se využívání těchto tarifů vyplatí málokomu.

Je však jasné, že nabídka Českého Mobilu sype ostatním operátorům do cesty žhavé uhlí. Prozatím sice mohou s úsměvem na tváři spoléhat na své zázemí, nicméně dobu změn jejich nabídek vidím už velice blízko.

Analýzu jednotlivých tarifních programů Českého Mobilu najdete v článku na webu časopisu Mobility.

Diskuze (9) Další článek: Pozor na reklamace!

Témata článku: Mobilní telefon, Mobilní telefonování, Mobile, Nedostatečné pokrytí, Česká síť, Reklamní doplněk, Oscar, Mobil, Obrovský smysl, Mobilní telefony na Heureka.czSkládačka i slider v jednom. Koncept hybridu od Samsungu ukazuje zajímavé spojení
Martin Miksa
Flexibilní displejSkládací displejPatent
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Tvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Tvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Returnal je jednou z nejlepších novinek, které jsme si letos mohli zahrát. Studio Housemarque od něj ale ještě nedává ruce pryč.

Martin Nahodil
ReturnalSpekulace
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy