Vypalování na DVD: dvě strany, dvě vrstvy

Výrobci už na jaro připravují vypalovačky, které dokážou zapsat data do dvou vrstev, Verbatim se pak chystá na oboustranná média. Obojí řešení zvedne kapacitu zápisu na dvojnásobek. Zní to sice dobře, ale ještě se budeme muset pár měsíců počkat.

V současné době se „kopírovači“ a „zálohovači“ filmů na DVD setkávají s velkým problémem: jak dostat dlouhý film z média DVD-9, tedy dvouvrstvého dévédéčka o kapacitě 8,5 GB, na jedno vypalovací médium, které má kapacitu jen 4,7 GB? Řešení jsou tři:

Každá z těchto možností ale má svoje chyby. U první musíte měnit média v mechanice během sledování filmu, druhá vás připraví o část obsahu DVD a konečně třetí sníží kvalitu filmu. Na tohle všechno budeme moci zapomenout s příchodem nové generace DVD médií a vypalovaček.

Oboustranná média

Využít obě strany jednoho média napadlo výrobce už někdy v roce 2002, od roku 2003 jsou na trhu oboustranná média DVD-R. Ta nabízí celkovou kapacitu 9,4 GB, nicméně mají stejně jako běžná média velkou nevýhodu - kopie filmu bude stále rozdělena na dvě části a médium je nutné v polovině sledování filmu v mechanice obrátit. Stejně tak musíte film vypálit na dvakrát, oboustranné vypalovačky se do počítačů zatím nenabízejí. Je to ale stále lepší, než mít film rozkopírovaný na dvou discích. Je ovšem jasné, že takové médium je náchylnější na manipulaci, poškození a navíc jej nelze popisovat. Výrobu dvoustranných médií DVD+R ohlásil nedávno Verbatim, jen se obávám, že cena převýší dvě klasická média 4,7 GB. Pak by jejich koupě postrádala smysl. Dle mého názoru je tato větev vývoje slepá a skončí dříve, než začala. O dvoustranná média zkrátka nebude zájem.

Dvouvrstvá média

Podstatně lepším řešením jsou dvouvrstvá média, která eleminují nutnost při sledování měnit disky nebo je obracet. Dvouvrstvý zápis ale není jednoduchý, proto přichází až nyní, několik let po uvedení prvních zapisovatelných jednostranných médií. Protože se pro zápis do druhé vrstvy používá jiná optika (např. laser musí umět zaostřit při zápisu na druhou vrstvu a rovněž musí mít vyšší výkon), budou si muset zájemci o zápis na dvě vrstvy koupit novou mechaniku. Pioneer sice předvedl dvouvrstvý zápis pouze po upgradu firmwaru na své mechanice A06, nicméně to byl dle mého názoru ojedinělý případ. Šance, že bychom jen upgradovali současné mechaniky, je mizivá. Kromě možných technických problémů bude důvodem pro nákup nových mechanik i snaha výrobců na dvouvrstvém zápisu vydělat další peníze.

Ani zde nezíská převahu formát DVD+R či DVD-R. V minulém roce se standard DVD+R DL (dual layer), případně DVD+R9 dostal pod křídla DVD+RW Alliance, když Philips předvedl vypalování na dvouvrstvé médium. Ta začně dodávat Verbatim, a to už na jaře tohoto roku, stejně jako se v té době objeví první vypalovačky. Předpokládá se, že mezi prvními výrobci bude Benq, HP, Sony a Philips. Ceny budou jistě jaksepatří vysoké, dvouvrstvá média s rychlostí 2,4x pak mohou stát několik set korun. Tedy nic běžné uživatele, ti si počkají minimálně do konce roku, než ceny padnou alespoň na úroveň dvou běžných médií DVD+R. O záznamu na média DVD+RW zatím moc informací není (resp. žádné jsem nenašel).


Struktura dvouvrstvého disku DVD+R9

A jak to bude s kompatibilitou dvouvrstvých vypálených médií s přehrávači? Údajně bude stejná jako u běžných DVD+R médií. Nahrávání ale bude mít jistá omezení. Sice nebude nutné vypálit celé médium, nicméně data budou muset být rozdělena na dvě stejné části. Pokud bude v jedné vrstvě např. 4 GB dat, druhá vrstva musí mít rovněž 4 GB dat. Zbytek média do kraje může být volný, ničemu to prý vadit nebude. Pokud tedy budete vypalovat data o známé velikosti, nebude s tím problém: budou rozdělena na polovinu. Pokud ale budete např. nahrávat televizní vysílání (ve stolním rekordéru), a nenahrajete celý disk, bude nutné do druhé vrstvy uložit „prázdná“ data, aby záznam v obou vrstvách měl identickou velikost. Tato finalizace disku může zabrat až 25 minut (doba nahrávání jedné vrstvy rychlostí 2,4x). Samozřejmě u rychlejších vypalovaček to bude doba kratší. Jen v takovém případě bude médium čitelné. (zdroj: News.com)

DVD-R9?

Pionýrem ve dvouvrstvém zápisu na DVD-R je, shodou okolností, Pioneer. Nicméně okolo nástupu této technologie na trh není zatím tak jasno jako u DVD+R9, Pioneer uvádí, že to bude někdy během tohoto roku. Zatím jsem si také nevšiml, že by někdo ohlásil výrobu komerční dvouvrstvých DVD-R; chybí totiž specifikace DVD Fora. Jisté ale je, že se DVD Forum nenechá rychlým postupem DVD+RW Alliance zahanbit.

Strategie: vyčkávat

V současné době tedy zatím není mnoho důvodů jásat, cenově přístupná dvouvrstvá média se objeví předpokládám až koncem roku, stejně jako patřičně vylepšené mechaniky. Vzhledem k tomu, že pro ukládání běžných dat je 4,7 GB zatím docela dost (uvědomme si, že na DVD zapisujeme teprve jen rok a půl) a že s kopírováním filmů si současné programy už docela dobře poradí (výsledná kvalita komprimovaného filmu není tak špatná), není zatím důvod o dvouvrstvém zápisu příliš uvažovat. 

Diskuze (23) Další článek: RAR 3.30 oficiálně pro Windows, Linux i MacOS X

Témata článku: DVD, Str, Verbatim, Pioneer, VRS, Filmy, Druhá vrstva, Vypalování, Stráň, Nový laser, Film, První film, Rychlý postup, Zápis, Celé médium


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti