Vypalování na DVD: dvě strany, dvě vrstvy

Výrobci už na jaro připravují vypalovačky, které dokážou zapsat data do dvou vrstev, Verbatim se pak chystá na oboustranná média. Obojí řešení zvedne kapacitu zápisu na dvojnásobek. Zní to sice dobře, ale ještě se budeme muset pár měsíců počkat.

V současné době se „kopírovači“ a „zálohovači“ filmů na DVD setkávají s velkým problémem: jak dostat dlouhý film z média DVD-9, tedy dvouvrstvého dévédéčka o kapacitě 8,5 GB, na jedno vypalovací médium, které má kapacitu jen 4,7 GB? Řešení jsou tři:

Každá z těchto možností ale má svoje chyby. U první musíte měnit média v mechanice během sledování filmu, druhá vás připraví o část obsahu DVD a konečně třetí sníží kvalitu filmu. Na tohle všechno budeme moci zapomenout s příchodem nové generace DVD médií a vypalovaček.

Oboustranná média

Využít obě strany jednoho média napadlo výrobce už někdy v roce 2002, od roku 2003 jsou na trhu oboustranná média DVD-R. Ta nabízí celkovou kapacitu 9,4 GB, nicméně mají stejně jako běžná média velkou nevýhodu - kopie filmu bude stále rozdělena na dvě části a médium je nutné v polovině sledování filmu v mechanice obrátit. Stejně tak musíte film vypálit na dvakrát, oboustranné vypalovačky se do počítačů zatím nenabízejí. Je to ale stále lepší, než mít film rozkopírovaný na dvou discích. Je ovšem jasné, že takové médium je náchylnější na manipulaci, poškození a navíc jej nelze popisovat. Výrobu dvoustranných médií DVD+R ohlásil nedávno Verbatim, jen se obávám, že cena převýší dvě klasická média 4,7 GB. Pak by jejich koupě postrádala smysl. Dle mého názoru je tato větev vývoje slepá a skončí dříve, než začala. O dvoustranná média zkrátka nebude zájem.

Dvouvrstvá média

Podstatně lepším řešením jsou dvouvrstvá média, která eleminují nutnost při sledování měnit disky nebo je obracet. Dvouvrstvý zápis ale není jednoduchý, proto přichází až nyní, několik let po uvedení prvních zapisovatelných jednostranných médií. Protože se pro zápis do druhé vrstvy používá jiná optika (např. laser musí umět zaostřit při zápisu na druhou vrstvu a rovněž musí mít vyšší výkon), budou si muset zájemci o zápis na dvě vrstvy koupit novou mechaniku. Pioneer sice předvedl dvouvrstvý zápis pouze po upgradu firmwaru na své mechanice A06, nicméně to byl dle mého názoru ojedinělý případ. Šance, že bychom jen upgradovali současné mechaniky, je mizivá. Kromě možných technických problémů bude důvodem pro nákup nových mechanik i snaha výrobců na dvouvrstvém zápisu vydělat další peníze.

Ani zde nezíská převahu formát DVD+R či DVD-R. V minulém roce se standard DVD+R DL (dual layer), případně DVD+R9 dostal pod křídla DVD+RW Alliance, když Philips předvedl vypalování na dvouvrstvé médium. Ta začně dodávat Verbatim, a to už na jaře tohoto roku, stejně jako se v té době objeví první vypalovačky. Předpokládá se, že mezi prvními výrobci bude Benq, HP, Sony a Philips. Ceny budou jistě jaksepatří vysoké, dvouvrstvá média s rychlostí 2,4x pak mohou stát několik set korun. Tedy nic běžné uživatele, ti si počkají minimálně do konce roku, než ceny padnou alespoň na úroveň dvou běžných médií DVD+R. O záznamu na média DVD+RW zatím moc informací není (resp. žádné jsem nenašel).


Struktura dvouvrstvého disku DVD+R9

A jak to bude s kompatibilitou dvouvrstvých vypálených médií s přehrávači? Údajně bude stejná jako u běžných DVD+R médií. Nahrávání ale bude mít jistá omezení. Sice nebude nutné vypálit celé médium, nicméně data budou muset být rozdělena na dvě stejné části. Pokud bude v jedné vrstvě např. 4 GB dat, druhá vrstva musí mít rovněž 4 GB dat. Zbytek média do kraje může být volný, ničemu to prý vadit nebude. Pokud tedy budete vypalovat data o známé velikosti, nebude s tím problém: budou rozdělena na polovinu. Pokud ale budete např. nahrávat televizní vysílání (ve stolním rekordéru), a nenahrajete celý disk, bude nutné do druhé vrstvy uložit „prázdná“ data, aby záznam v obou vrstvách měl identickou velikost. Tato finalizace disku může zabrat až 25 minut (doba nahrávání jedné vrstvy rychlostí 2,4x). Samozřejmě u rychlejších vypalovaček to bude doba kratší. Jen v takovém případě bude médium čitelné. (zdroj: News.com)

DVD-R9?

Pionýrem ve dvouvrstvém zápisu na DVD-R je, shodou okolností, Pioneer. Nicméně okolo nástupu této technologie na trh není zatím tak jasno jako u DVD+R9, Pioneer uvádí, že to bude někdy během tohoto roku. Zatím jsem si také nevšiml, že by někdo ohlásil výrobu komerční dvouvrstvých DVD-R; chybí totiž specifikace DVD Fora. Jisté ale je, že se DVD Forum nenechá rychlým postupem DVD+RW Alliance zahanbit.

Strategie: vyčkávat

V současné době tedy zatím není mnoho důvodů jásat, cenově přístupná dvouvrstvá média se objeví předpokládám až koncem roku, stejně jako patřičně vylepšené mechaniky. Vzhledem k tomu, že pro ukládání běžných dat je 4,7 GB zatím docela dost (uvědomme si, že na DVD zapisujeme teprve jen rok a půl) a že s kopírováním filmů si současné programy už docela dobře poradí (výsledná kvalita komprimovaného filmu není tak špatná), není zatím důvod o dvouvrstvém zápisu příliš uvažovat. 

Diskuze (23) Další článek: RAR 3.30 oficiálně pro Windows, Linux i MacOS X

Témata článku: DVD, Rychlý postup, Celé médium, Druhá vrstva, Str, Film, Zápis, První film, Vypalování, Nový laser, Filmy, Verbatim, Pioneer


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu