Vypalovačky se začínají stávat součástí standardní výbavy počítače

Hlavním hnacím motorem kupodivu není „warez“ software, ale hudba.
Podle našich oblíbených (neboť obvykle velmi přesných) tržních průzkumníků z PC Data stále více výrobců vyrábí standardní, „ceníkové“ počítačové sestavy, jejichž součástí je místo běžné mechaniky CD-ROM vypalovačka; tato technologie se dokonce začíná objevovat i v některých standardních noteboocích. Přitom nejde jenom o špičkové a drahé počítače – například Compaq a Hewlett-Packard se ve svých sestavách s CD-RW už blíží hranici tisíce dolarů a HP se v jednom modelu již pod ni dostala.

Procento počítačů s CD-RW pak stoupá nahoru jako raketa. Zatímco v červenci se v obchodech prodalo jen 1,7 % s vypalovačkou, už v srpnu se toto číslo zdvojnásobilo na 3,8 %, opět zdvojnásobilo na 7,8 % v září a opět zdvojnásobilo (!!!) na 19 % v říjnu. Donekonečna tento trend jistě nepůjde, ale PC Data odhadují, že v předvánočních prodejích se směle dosáhne třiceti procent „nebo i více“. Z jednotlivých výrobců je na tom zřejmě nejlépe Hewlett-Packard, jehož řada Pavilion (u nás se kupodivu neprodává) je už z 40 % prodávána s vypalovací mechanikou.

Důvodem v tomto skutečně neuvěřitelném vzrůstu (nelze si vybavit žádnou jinou oblast, kde by se po čtyři měsíce rostlo o více než 100 % meziměsíčně) je známý „paradigm shift“, změna vnímání zákazníky. Ti dnes vědí, že na rozdíl od dřívějška jsou vypalovačky levné (ještě před dvěma lety stály tolik co počítač), že vlastně svou cenou skoro nezatíží cenu celého počítače, že fungují současně i jako CD-ROM mechaniky, že cena média klesla pod dolar a – což je důležité – že vypalování je snadné, skoro tak snadné jako kopírování.

Přesto však úspěch vypalovaček bude zřejmě pouze dočasný, půjde o mezistádium směřující k implementaci DVD mechanik jako standardního vybavení počítače – pochopitelně mechanik se schopností zápisu dat. Tyto kombinace či technologie jsou dnes ve velmi podobném stavu jako CD-RW před dvěma lety – jsou drahé, obtížně se s nimi pracuje a je jich na trhu pár, takže oslovují jen technické fanoušky. Z vývoje přepisovacích mechanik CD ale můžeme docela kvalifikovaně odhadnout, že i u DVD půjde vývoj velice podobným směrem i tempem.

Váš názor Další článek: Dell rozšiřuje spolupráci s Red Hat

Témata článku: Software, Tempus, Součást, HP Pavilion, Předvánoční prodej, Stav, Software na Heureka.czJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Existují desítky různých hrozeb a útoků. Často se třeba útočí na konkrétní hardware, specifickou verzi softwaru nebo máte to „štěstí“ a jste prostě slavní. Najdou se ale i zcela obecné hrozby, které se mohou a často i týkají každého z nás.

Jakub Michlovský