Internet | Router | Síť

Výpadek Cloudflare ochromil část zahraničního internetu. Příčinou byla chybná konfigurace routeru

Americký poskytovatel síťových služeb Cloudflare čelil v závěru uplynulého týdne 27 minut dlouhému výpadku, jehož následkem nefungovala celá řada služeb. Dotkl se například webů jako Discord, Patreon, GitLab, Medium či Zendesk. Patrně nejparadoxnější byla nedostupnost služby Downdetector, zabývající se monitorováním dostupnosti webových stránek a dalších služeb.

Mnohé weby používají řešení od Cloudflare jako ochranu proti síťovým útokům (např. DDoS) – výpadek se tak projevil jejich nedostupností. Provozovatel služby poměrně záhy identifikoval příčinu potíží a začal pracovat na její opravě. Později o celé události informoval na firemním blogu.

Výpadek Cloudflare

Technický ředitel John Graham-Cumming uvedl, že důvodem výpadku byla chyba konfigurace routeru na páteřní síti. Jejím následkem došlo k poklesu provozu zhruba na polovinu a s ohledem na architekturu se problémy projevily jen v určitých oblastech.

Na počátku všeho byla snaha o vyřešení nesouvisejícího problému na síti mezi Newarkem a Chicagem. Administrátoři kvůli němu aktualizovali nastavení routeru v Atlantě, nicméně tato konfigurace obsahovala chybu. Jejím následkem bylo přesměrování veškerého provozu páteřní sítě právě na atlantskou infrastrukturu.

Na tak masivní provoz však nebyl router v Atlantě připraven, takže celkem logicky následovalo jeho přetížení. Následkem toho pak selhávala komunikace s okolními síťovými prvky, připojenými k páteřní síti Cloudflare.

Nepříjemné následky

Následný výpadek postihl nejen americké lokality San Jose, Dallas, Seattle, Los Angeles, Chicago, Washington, DC, Richmond, Newark, či Atlantu, ale také evropský Londýn, Amsterdam, Frankfurt, Paříž, Stockholm, Moskvu a Petrohrad či brazilské São Paulo, Curitibu a Porto Alegre. V ostatních lokalitách se údajně problémy neprojevily.

Cloudflare bere všechnu vinu na sebe a zdůrazňuje, že k výpadku nedošlo z důvodu útoku nebo jakéhokoli narušení sítě. „Omlouváme se za tento výpadek – již jsme provedli změnu globální konfigurace páteře, která zabrání opětovnému výskytu.“ uvádí v oficiálním prohlášení.

Váš názor Další článek: Netflix stále těží z koronaviru a blíží se k 200 milionům předplatitelů

Témata článku: Internet, Router, Výpadek, Poskytovatelé internetu, Síť, Medium, Los Angeles, Frankfurt, Páteřní síť, Zendesk, Paříž, Následek, San Jose, Londýn, Atlanta, Moskva, Discord, Sao Paulo, Stockholm, Petrohrad, Richmond, Dallas, Newark, Seattle, Chicago


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 128


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11