Internet | Router | Síť

Výpadek Cloudflare ochromil část zahraničního internetu. Příčinou byla chybná konfigurace routeru

Americký poskytovatel síťových služeb Cloudflare čelil v závěru uplynulého týdne 27 minut dlouhému výpadku, jehož následkem nefungovala celá řada služeb. Dotkl se například webů jako Discord, Patreon, GitLab, Medium či Zendesk. Patrně nejparadoxnější byla nedostupnost služby Downdetector, zabývající se monitorováním dostupnosti webových stránek a dalších služeb.

Mnohé weby používají řešení od Cloudflare jako ochranu proti síťovým útokům (např. DDoS) – výpadek se tak projevil jejich nedostupností. Provozovatel služby poměrně záhy identifikoval příčinu potíží a začal pracovat na její opravě. Později o celé události informoval na firemním blogu.

Výpadek Cloudflare

Technický ředitel John Graham-Cumming uvedl, že důvodem výpadku byla chyba konfigurace routeru na páteřní síti. Jejím následkem došlo k poklesu provozu zhruba na polovinu a s ohledem na architekturu se problémy projevily jen v určitých oblastech.

Na počátku všeho byla snaha o vyřešení nesouvisejícího problému na síti mezi Newarkem a Chicagem. Administrátoři kvůli němu aktualizovali nastavení routeru v Atlantě, nicméně tato konfigurace obsahovala chybu. Jejím následkem bylo přesměrování veškerého provozu páteřní sítě právě na atlantskou infrastrukturu.

Na tak masivní provoz však nebyl router v Atlantě připraven, takže celkem logicky následovalo jeho přetížení. Následkem toho pak selhávala komunikace s okolními síťovými prvky, připojenými k páteřní síti Cloudflare.

Nepříjemné následky

Následný výpadek postihl nejen americké lokality San Jose, Dallas, Seattle, Los Angeles, Chicago, Washington, DC, Richmond, Newark, či Atlantu, ale také evropský Londýn, Amsterdam, Frankfurt, Paříž, Stockholm, Moskvu a Petrohrad či brazilské São Paulo, Curitibu a Porto Alegre. V ostatních lokalitách se údajně problémy neprojevily.

Cloudflare bere všechnu vinu na sebe a zdůrazňuje, že k výpadku nedošlo z důvodu útoku nebo jakéhokoli narušení sítě. „Omlouváme se za tento výpadek – již jsme provedli změnu globální konfigurace páteře, která zabrání opětovnému výskytu.“ uvádí v oficiálním prohlášení.

Váš názor Další článek: Netflix stále těží z koronaviru a blíží se k 200 milionům předplatitelů

Témata článku: Internet, Router, Poskytovatelé internetu, Výpadek, Síť, Cloudflare, Medium, Petrohrad, Chicago, Moskva, Sao Paulo, Zendesk, Los Angeles, Porto Alegre, Londýn, Discord, Washington, Richmond, Seattle, Stockholm, Atlanta, Paříž, Frankfurt, Páteřní síť, DowndetectorNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Age of Empires 4 si zahrajeme v říjnu, podívejte se na nový trailer

Age of Empires 4 si zahrajeme v říjnu, podívejte se na nový trailer

Na PC Gaming Show jsme se dozvěděli celou řadu informací o nadcházejících PC hrách.

Michal Maliarov
Age of Empires 4Video
Vše, co o něm víme. Canon EOS R3 je na spadnutí!
Helena Vyplelová
BezzrcadlovkyCanon
3D tisk táhne. Rozhovor se zakladatelem firmy Prusa Research a vývojářem 3D tiskáren Josefem Průšou

3D tisk táhne. Rozhovor se zakladatelem firmy Prusa Research a vývojářem 3D tiskáren Josefem Průšou

Otec originálních českých 3D tiskáren Josef Průša nedávno získal titul Podnikatel roku. Stal se nejmladším držitelem tohoto ocenění. Jakým směrem se bude jeho firma dál ubírat? A najde si ještě čas na „bastlení“?

Jan Spěšný
3D tiskRozhovory
Interlakes vypadá jako herní Válka světů, kterou jsem vždy chtěli

Interlakes vypadá jako herní Válka světů, kterou jsem vždy chtěli

Survival hra, která jako by z oka vypadla slavnému románu? To zní dobře!

Michal Maliarov
SurvivalVideo