Sencor | Elektromobilita | Koloběžka

Vypadá jako Xiaomi, ale dojede dál. Test koloběžky Sencor Scooter Two Long Range

„To je ta od Xiaomi?“ Nejčastější dotaz, který jsem dostával při testu. Není. Ale vypadá tak. I pro mě to byla první otázka, kterou jsem položil lidem ze Sencoru. Berou to tak, že Xiaomi stanovilo standard třídy, oni se jej drží. A výsledek nabízí za nižší cenu.

Zajímavá je i cesta, kterou se koloběžky této české značky dostanou na trh. Rozhodně to není tak, že by někdo v kanceláři ukázal na položku v katalogu a pak jen přelepil gumovou podlážku s prolisem Sencor. Na začátku byla analýza trhu, pak výběr komponent, první prototypy, testy, připomínky, další prototypy, vývoj aplikace, ale práce nekončí ani po stanovení finální podoby a zavedení výroby – čínského partnera je nutné průběžně kontrolovat, aby byla zaručena požadovaná kvalita.

Výsledkem téhle anabáze jsou dva modely:

  • Sencor Scooter One – menší rozměry, výkonem, kapacitou baterie, dojezdem a logicky i cenou. Váží 12,5 kg, motor umístěný v předním kole má výkon 350 W, baterie o kapacitě 7,5 Ah stačí na dojezd až 25 km.
Sencor One Sencor One
nabízí 71 obchodů za ceny od 6 900 Kč
Srovnat ceny na Živě
  • Sencor Scooter Two Long Range 2021 – výkon 400 W, baterie 15 Ah, dojezd až 40 km, hmotnost 16 kg. Nosnost je pro oba modely stejných 120 kg, maximální rychlost je u obou omezená na 25 km/h.
Sencor Two Long Range Sencor Two Long Range
nabízí 55 obchodů za ceny od 9 989 Kč
Srovnat ceny na Živě

Krátce jsem vyzkoušel oba, ale k testu jsem si vybral model Two – jednak jsem se na menší One obtížně skládal (měřím skoro dva metry), ale hlavně mě lákal větší dojezd.

Dojezd

S dojezdem také začnu. Teorie říká „až 40 km“, ale jaká bude realita? Roli hraje několik faktorů: teplota, kvalita povrchu, jízdní režim a rychlost, ale hlavně hmotnost jezdce a převýšení trasy. Udělal jsem dva testy, oba na asfaltové cyklostezce s převýšením 5 metrů na vzdálenosti 1,4 kilometru, celou dobu v rychlejším sportovním režimu, většinou v maaximální rychlosti (níže uvedené průměry jsou snížené o rozjezdy, obrátky a občasné zastávky na občerstvení), teplota byla kolem 20°C, baterie v obou případech začínala na 100 %, test končil v momentě, kdy koloběžka zcela zastavila.

  • Jezdec o hmotnosti 38 kg najel 64 km (průměrná rychlost 21,3 km/h).
  • Jezdec o hmotnosti 88 kg najel 28 km (průměrná rychlost 21,2 km/h).

Hmotnost se tedy ukazuje jako stěžejní parametr. Hmotnost a kopce. Troufnu si tvrdit, že metrákový jezdec v kopcovitém terénu nezvládne ani 20 km. Naopak pokud chcete koloběžku pro dítě, bude dojezd klidně trojnásobný. Obdobné to je i pro koloběžky konkurenčních značek – udávanou hodnotu dojezdu je nutné brát v kontextu.

Používání bez překvapení

Pokud znáte zmíněné koloběžky Xiaomi, na používání modelů od Sencoru nic zásadně nepřekvapí. „Přístrojová deska“ uprostřed řídítek má jediné tlačítko, kterým se koloběžka aktivuje, krátkým stisknutím se zapíná přední svítilna. Abyste se mohli rozjet, stačí otočit „plynem“ a stisknout brzdu, ozve se pípnutí, pak už se jen odrazíte.

Výkon 400 W umí překvapit – zvláště lehčí děti. Doporučuji tedy začít v režimu ECO (přepínají se dvojklikem na buttonek, nebo v mobilní aplikaci), který má velmi mírné reakce a maximální rychlost omezenou na 10 km/h. Až když si jezdec zažije fyziku jízdy, lze přejít na svižnější režim D, který zvedá maximálku na 20 km/h. Plný potenciál využívá až režim S (Sport), který jde až na zákonem povolené maximum 25 km/h. A ještě jeden mód tu je – Walk počítá s tím, že doprovázíte někoho na procházce, takže i při plném plynu jede pouze 5 km/h.

Klepněte pro větší obrázek
Displej je přehledný a jasný. Díváte se na všechny údaje, které na chvíli probliknou po zapnutí. Nahoře aktuální rychlost, pod ní jízdní režimy, zapnutí svítilny, připojení telefonu a režim Walk. Červené ikonky indikují přehřátí či poruchu a dole je pětistupňový indikátor baterie – když se poslední čárka rozbliká červeně, máte posledních pár set metrů.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takhle displej vypadá při jízdě, nic nerozptyluje, nic nepřekáží. Svítilna je dobrá spíše k tomu, že jste vidět, než že byste kdovíjak viděli vy.

Jízda samotná je stabilní, při vyhýbání a jiných manévrech je pochopitelně nutné zpomalit – obvykle stačí ubrat „plyn“, úroveň rekuperace (a tedy brždění motorem) je možné nastavit. Až pro prudší zpomalení jsem sahal po brzdě a k ní mám snad jedinou výhradu k téhle koloběžce. Je kotoučová, brzdí zadní kolo a až příliš snadno jej zablokuje, takže jsem za sebou často nechával černé čáry od pneumatiky. Na druhou stranu možná stačí jen lehké seřízení, přiznávám, že jsem se o to nepokusil.

Pneumatiky jsou dalším zajímavým bodem výbavy. Jsou z masivní gumy. Výhodou je, že nikdy nepíchnete, nemusíte dolévat tmel („mlíko“), který by případné defekty zacelil, jako to radí heavy-users jiných elektrických koloběžek. Nevýhodou je tvrdší jízda.

Klíčovým bodem konstrukce je skládací mechanizmus řídítek a jeho zámek. Působí masivně, ani při značné délce tyče se nepohne snad ani o milimetr, ale než bych jeho funkci popisoval slovy…

Mobilní aplikace (Android, Apple iOS) vypadá, jako by ji někdo programoval v roce 2002, ale funguje. Uděláte v ní stejné věci, jako tlačítkem na displeji koloběžky, plus můžete aktivovat/deaktivovat tempomat, prohlédnete stavové informace, aktualizujete firmware… Ale při jízdě se bez appky obejdete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace není z nejhezčích, ale informace poskytne a hlavně: k jízdě není potřeba.

 Sečteno a podtrženo

…tedy vypadá jako Xiaomi, chová se jako Xiaomi, ale je výkonnější než Xiaomi (300 vs. 400 W), dojede dál než Xiaomi a je o levnější než Xiaomi. Volba je na vás, ale elektrická koloběžka Sencor Scooter Two Long Range prošla redakčním testem se vztyčenou hlavou.


Nejoblíbenější elektrokoloběžky nad 9 000 Kč

Xiaomi Mi 3 Xiaomi Mi 3
nabízí 52 obchodů za ceny od 9 899 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Mi Pro 2 Xiaomi Mi Pro 2
nabízí 40 obchodů za ceny od 12 799 Kč
Porovnat ceny
Sencor Two Long Range Sencor Two Long Range
nabízí 55 obchodů za ceny od 9 989 Kč
Porovnat ceny
Lamax S11600 Lamax S11600
nabízí 40 obchodů za ceny od 11 588 Kč
Porovnat ceny
MS Energy E-romobil E10 MS Energy E-romobil E10
nabízí 25 obchodů za ceny od 12 450 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené koloběžky


Diskuze (28) Další článek: Programování elektroniky: Postavíme si levný 2D LiDAR za pár kaček

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Testy, Android, Prototyp, Xiaomi, Baterie, Sencor, Elektromobilita, Koloběžka, Dojezd, Maximální rychlost, Eco, Hmotnost, Apple iOS, Koloběžky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze hry Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge. Hrdinové, kteří nestárnou

Recenze hry Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge. Hrdinové, kteří nestárnou

Leonardo, Raphaelo, Michelangelo, Donatello, Tříska, April a další jsou opět tady. Dáte jim šanci v pixel artovém beat 'em up retru?

Ladislav Novák
RecenzeArkádyAkce
Velký srovnávací test M.2 SSD. Ceny stále klesají, při nákupu nesledujte pouze rychlost

Velký srovnávací test M.2 SSD. Ceny stále klesají, při nákupu nesledujte pouze rychlost

Mezi SSD s M.2 rozhraními se vyprofilovaly čtyři kategorie, které se liší výkonem a z toho vyplývající cenou. Má smysl kupovat SSD pro starší rozhraní PCIe 3.0?

Jiří Kuruc
Srovnávací testSSD
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy