USB

Vynálezce USB přiznal: Hledání správné strany konektoru je otravné

Universal Serial Bus neboli USB je pravděpodobně nejslavnější konektor posledních dvou dekád. Dnes jím zapojíte prakticky vše od externího disku, přes mobily až po mini vysavač. Vedle typického vzhledu ho mají lidé v paměti hlavně kvůli jedné vlastnosti - absenci reverzibility, tedy nekonečnému hledání, jakou stranou ho zapojit. Že je to otravné, přiznal nyní i spoluvynálezce USB Ajay Bhatt. 

Bhatt to řekl v rozhovoru pro americkou veřejnoprávní stanici NPR, kde mluvil o začátcích USB a proč původní standard vypadal tak, jak vypadal. Věnoval se zejména problému 90. let, kdy bylo třeba přijít s jedním univerzálním konektorem, aby všechna zařízení a periferie neustále nevyžadovaly specifický kabel. Bhatt tehdy vedl v Intelu tým, který nový standard vyvíjel. 

„Když se na to podívám zpětně, samozřejmě že to nebylo tak jednoduché, jak by mělo být,“ sdělil Bhatt s tím, že USB původně mělo být uživatelsky přívětivější. „Nejvíce otravná je absence reverzibility,“ přiznal. 

Vysvětlil zároveň, proč rozhodnutí neudělat USB schopné připojit se z obou stran padlo. Podle něj šlo o to, aby nový konektor byl co nejlevnější, což by reverzibilita neumožnovala. Přáli si to zejména partneři Intelu. „USB, které byste mohli připojit z obou stran, by vyžadovalo dvojnásobek spojů a drátů, takže dvojnásobek nákladů,“ zmínil Bhatt. 

Toto všechno samozřejmě platí o původním USB typu A, které se sice ještě používá, ale postupně ho nahrazuje novější USB-C. To se může chlubit mnohem větší přenosovou rychlostí a univerzálností než všechny předchozí varianty, ale hlavně je konečně oboustranné. Je tedy možné, že budoucí generace si nikdy nevyzkouší, jaké to bylo hledat správnou stranu USB. Pro všechny ostatní to ale navždy bude výrazná vzpomínka.

Diskuze (57) Další článek: Fotogalerie: První noční start nejsilnější rakety současnosti. Falcon Heavy rozzářil floridské nebe

Témata článku: Intel, USB, Hledání, Konektor, Str, Bhatt, NPR, Vynálezce, Stráň


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11