Vynálezce integrovaného obvodu dostal Nobelovu cenu

Jack Kilby, jeden ze dvou nezávisle na sobě pracujících vynálezců integrovaného obvodu, obdržel v neděli 10. prosince 2000 Nobelovu cenu za fyziku. Spolu s ním se o tento titul dělí Zhores I. Alferov a Herbert Kroemer.
Královská švédská akademie věd v neděli 10. prosince 2000 udílela ceny pro letošní rok. Nobelova cena za fyziku byla udělena za „základní práce v informační a komunikační technologii“. Prvním oceněným byl Jack Kilby, jeden ze dvou nezávisle na sobě pracujících vynálezců integrovaného obvodu. Spolu s ním se o tento titul dělí Zhores I. Alferov a Herbert Kroemer. Tito dva vědci získali po čtvrtině titulu za zásluhy v oblasti heterostrukturálních obvodů, používaných ve vysokorychlostní a optoelektronice.

Jack St. Clair Kilby se narodil v Jefferson City (Missouri, U.S.A.) v roce 1923. Od roku 1953 pracoval ve firmě Texas Instruments a v letech 1978 až 1985 působil jako profesor na Texas A&M University.

Zhores I. Alferov se narodil v Bělorusku roku 1930 ve městě Vitebsk, přičemž titul doktora převzal až roku 1970 ny Fyzikálnětechnickém institutu v Leningradu (dnešní St. Peterburg). Ředitelem tohoto institutu je od roku 1987.

Herbert Kroemer se narodil roku 1928 v Německu. Po obdržení titulu doktor fyzikálních věd roku 1952 na Univerzitě v Göttingenu byl zaměstnán v RCA Laboratories v Princetonu v U.S.A. (1954 až 1957), následně Varian Associates, Palo Alto (1959 až 1966). V letech 1968 až 1976 působil jako profesor fyziky na Univerzitě Colorado, následně University of Carolina (Santa Barbara).

Diskuze (1) Další článek: Tiskárna Kyocera 1200 rozšiřitelná na raketovou základnu

Témata článku: Colorado, Jack, Missouri, Santa Barbara, DOS, Obvod, I/O, Leningrad, Vynálezce, Cena, Göttingen, Lenin, Univerzita, Nobelova cena, Alto, Texas


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize