Hry | Tipy

Vymeťte herní smetí, jeden launcher stačí. Tipy na software, který dostane všechny hry do jedné knihovny

Pro spouštění a správu her nemusí běžet Steam, Epic, Battle.net GOG a další launchery dohromady. Existují totiž aplikace, které umí knihovny z těchto platforem sloučit do jediné.

Hrajete? Možná i vám se na počítači hromadí aplikace pro spouštění her, které si vyvíjejí jednotlivá on-line tržiště. Ke Steamu a Battle.netu se tak postupně přidal Epic, GOG, Uplay, Wargaming Launcher, Xbox, Humble, Itch.io, Origin a další...

Pokud máte všechny tyto aplikace na počítači nainstalovány a zároveň se spouští po bootu systému, zatěžují hardware. Navíc je škoda, že vaše herní knihovna není přehledně seřazena na jednom místě. To se snaží změnit několik nástrojů, které hry z mnoha platforem spojí na jednom místě.

Poloviční řešení

Hned na začátku je ale potřeba ujasnit, že původní launchery už z technologického principu nelze obejít. I když si celou svou knihovnu importujete do jednoho nástroje, vždy bude při klepnutí na tlačítko Spustit hru nastartován i konkrétní launcher, ke kterému hra náleží. Zpravidla ale bývá rovněž ukončen v okamžiku, kdy hru vypnete. Na pozadí tak většinu času nemusí běžet nic navíc.

Nástroje pro sjednocení herní knihovny zpravidla nabízí i podrobné statistiky hraní a často podporují i ukládání herních úspěchů (tzv. achievementů) z dalších platforem. Opět tak platí, že i tyto údaje najdete pro celou svoji sbírku na jednom místě. Kromě těchto možností by dobrý nástroj měl umět i pracovat s rozšířeními DLC, která jsou u moderních her stále častější součástí a bez jejich správy je spouštění přes aplikaci třetí strany výrazně omezené.

Nejen pro moderní hry

Pro většinu hráčů bude stěžejní funkcí právě spojení moderních herních platforem, do našeho výběru jsme ale zařadili také dva nástroje, které dobře poslouží i retro hráčům. Patříte-li k milovníkům starých her, které už lze spouštět jen pomocí emulátorů, i tyto nástroje vám výrazně usnadní život. Retro tituly totiž dokážou nejen hezky setřídit v jednom seznamu včetně automaticky stahovaných popisků či screenshotů, ale postarat se zároveň o práci s emulátory. Ta totiž bývá pro mnohé z nás tou nejnepříjemnější částí retro hraní. Pokud ale umí aplikace automaticky konkrétní emulátor stáhnout a nainstalovat a hře nastavit i správné spouštěcí parametry, prakticky tím tuto část přeskočíte. Vedle sebe potom můžete mít přehledně setříděné běžné moderní hry, ale i ty staré.

Vzhledem k počtu titulů, které mnozí z nás vlastní, v aplikacích nesmí chybět ani pokročilá správa, jako je třídění, řazení podle několika parametrů nebo třeba možnost ke hrám přidávat štítky pro větší přehled. Hodí se rovněž podpora ovládání v celoobrazovkovém režimu pomocí gamepadu nebo jiného herního ovladače. To pro případ, že herní počítač používáte s televizorem namísto konzole a ovládání myší nepatří k oblíbenému. Tuhle funkci dobře známe ze Steamu jako Big Picture a rovněž další aplikace by ji měly v ideálním případě nabízet. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Diskuze (1) Další článek: Rudá záře nad Atlantikem. Podivné skvrny viděné z letadla nejspíš způsobily rybářské lodě

Témata článku: Software, Windows, Linux, Android, Steam, Hry, Xbox, Články z Computeru, Tipy, Proton, Galaxy, Big Picture, Uplay, Spouštění, Aplikace, Knihovna, Emulátor, Wargaming, GOG Galaxy, Humble, SME, GOG, Epic Store, Platforma, Launchbox, Software na Heureka.cz