Hry | Tipy

Vymeťte herní smetí, jeden launcher stačí. Tipy na software, který dostane všechny hry do jedné knihovny

Pro spouštění a správu her nemusí běžet Steam, Epic, Battle.net GOG a další launchery dohromady. Existují totiž aplikace, které umí knihovny z těchto platforem sloučit do jediné.

Hrajete? Možná i vám se na počítači hromadí aplikace pro spouštění her, které si vyvíjejí jednotlivá on-line tržiště. Ke Steamu a Battle.netu se tak postupně přidal Epic, GOG, Uplay, Wargaming Launcher, Xbox, Humble, Itch.io, Origin a další...

Pokud máte všechny tyto aplikace na počítači nainstalovány a zároveň se spouští po bootu systému, zatěžují hardware. Navíc je škoda, že vaše herní knihovna není přehledně seřazena na jednom místě. To se snaží změnit několik nástrojů, které hry z mnoha platforem spojí na jednom místě.

Poloviční řešení

Hned na začátku je ale potřeba ujasnit, že původní launchery už z technologického principu nelze obejít. I když si celou svou knihovnu importujete do jednoho nástroje, vždy bude při klepnutí na tlačítko Spustit hru nastartován i konkrétní launcher, ke kterému hra náleží. Zpravidla ale bývá rovněž ukončen v okamžiku, kdy hru vypnete. Na pozadí tak většinu času nemusí běžet nic navíc.

Nástroje pro sjednocení herní knihovny zpravidla nabízí i podrobné statistiky hraní a často podporují i ukládání herních úspěchů (tzv. achievementů) z dalších platforem. Opět tak platí, že i tyto údaje najdete pro celou svoji sbírku na jednom místě. Kromě těchto možností by dobrý nástroj měl umět i pracovat s rozšířeními DLC, která jsou u moderních her stále častější součástí a bez jejich správy je spouštění přes aplikaci třetí strany výrazně omezené.

Nejen pro moderní hry

Pro většinu hráčů bude stěžejní funkcí právě spojení moderních herních platforem, do našeho výběru jsme ale zařadili také dva nástroje, které dobře poslouží i retro hráčům. Patříte-li k milovníkům starých her, které už lze spouštět jen pomocí emulátorů, i tyto nástroje vám výrazně usnadní život. Retro tituly totiž dokážou nejen hezky setřídit v jednom seznamu včetně automaticky stahovaných popisků či screenshotů, ale postarat se zároveň o práci s emulátory. Ta totiž bývá pro mnohé z nás tou nejnepříjemnější částí retro hraní. Pokud ale umí aplikace automaticky konkrétní emulátor stáhnout a nainstalovat a hře nastavit i správné spouštěcí parametry, prakticky tím tuto část přeskočíte. Vedle sebe potom můžete mít přehledně setříděné běžné moderní hry, ale i ty staré.

Vzhledem k počtu titulů, které mnozí z nás vlastní, v aplikacích nesmí chybět ani pokročilá správa, jako je třídění, řazení podle několika parametrů nebo třeba možnost ke hrám přidávat štítky pro větší přehled. Hodí se rovněž podpora ovládání v celoobrazovkovém režimu pomocí gamepadu nebo jiného herního ovladače. To pro případ, že herní počítač používáte s televizorem namísto konzole a ovládání myší nepatří k oblíbenému. Tuhle funkci dobře známe ze Steamu jako Big Picture a rovněž další aplikace by ji měly v ideálním případě nabízet. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Windows, Software, Linux, Články z Computeru, Android, Steam, Hry, Tipy, Xbox, Big Picture, Humble, Aplikace, Wargaming, Emulátor, Spouštění, Proton, Platforma, Uplay, Knihovna, Launchbox, Epic Store, GOG, GOG Galaxy, Galaxy, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vyzkoušeli jsme betu One UI 5 nad Androidem 13. Novinek je mnoho, další budou přibývat

Vyzkoušeli jsme betu One UI 5 nad Androidem 13. Novinek je mnoho, další budou přibývat

** Samsung spustil betaverzi One UI 5 nad Androidem 13 ** Beta funguje v Německu, Koreji a v USA, ale stáhnout si ji můžete i vy ** Vy jsme si ji už vyzkoušeli a přidáváme kompletní přehled změn

Martin Chroust
One UIBeta
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť