Vymetáme zákoutí Googlu: tipy na přesné vyhledávání

Používáte na Googlu pouze vyhledávací pole a vše ostatní necháte náhodě a... Googlu? Tak to pozor, vyhledávač toho dnes umí mnohem více. Dvanáct tipů pro lepší hledání.

Pryč jsou ty doby, kdy stačilo, aby měl Google výborný algoritmus a jednoduché možnosti hledání. Dnes toho musí vyhledávač umět tolik, že k objevení všech jeho funkcí málem potřebujete další vyhledávač. Přiznejte se, jak moc znáte zákoutí Googlu?

Klepněte pro větší obrázekPřímočaré fulltextové vyhledávání stále tvoří většinu požadavků na Google. Vedle něj ale rychle rostou funkce, postavené na sociálním vyhledávání nebo vyhledávání podle času a místa.

Nejdříve se ale zastavme u úplných základů. Za domácí úkol si vyzkoušejte, jaké formáty vyhledávání Google umožňuje. Většina uživatelů používá klasický fulltext a vyhledávání obrázků – maximálně ještě hledání videa. Přitom se můžete stejným způsobem probírat knihami, zprávami, blogy, diskuzemi... Obzvlášť vypečené je vyhledávání v mikroblozích (takže na Twitteru), kde se můžete posunovat v čase a prostoru.

U každého formátu vyhledávání si ještě projeďte parametry (vlevo dole). Většina „triků“ spočívá v tom, že si osvojíte práci s celým sloupkem a při vyhledávání nevypínáte mozek.

A teď už konkrétních tipy.

1. Buďte mezinárodní

Pokud chcete mít k dispozici aktuální funkce, používejte anglický Google. Lokalizovaná verze je vždy o kousek pozadu – ne o moc, ale ochudíte se o ty nejzajímavější možnosti.

2. Putujte v čase

Hledáte aktuální články? Pravidelně vyhledáváte webové novinky o svém oboru? Potřebujete najít materiály z určité doby? V parametrech vyhledávání najdete funkci hledání podle času. Standardně se vyhledává v obsahu ze všech období, můžete se ale rozhodnout omezit svůj požadavek časem zveřejnění. K dispozici máte filtr od nejnovějších webových stránek po stránky za poslední rok. Uživatelské pohodlí dotváří možnost omezit hledání na vámi navržené časové období.

3. Hledejte podle místa

Není žádné tajemství, že výsledky vyhledávání se liší podle toho, kde jste. Google odhadne vaše umístění automaticky, ale pokud chcete vědět, co byste objevili na jiném místě v rámci Česka, můžete svoje umístění manuálně změnit. Obzvlášť užitečné je to v kombinaci s vyhledáváním na mapě (v levém sloupku ho najdete pod názvem Místa).

Klepněte pro větší obrázek
V Googlu můžete hledat lokalizovaně

4. Podívejte se do sociálních sítí

Sociální vyhledávání má téměř nekonečné možnosti využití. Zahlédli jste u někoho na Facebooku jakousi poznámku, která by se vám teď hodila? Chcete si cosi pořídit a potřebujete si udělat názor?Nejdřív najděte mezi svými přáteli ty, kdo o čemsi něco ví. Jde to i pomocí Googlu.

Nevystačíte si ale s českým Googlem, musíte přepnout na anglickou verzi. Při základním fulltextovém vyhledávání mezi parametry (vlevo dole) přibude možnost Social. Místo celého webu se teď vyhledává jen v tom, co zmínili vaši přátelé na Facebooku, Twitteru, nebo co se objevilo ve vašem Google Readeru. Tedy v jejich updatech i v článcích a webových stránkách, na které odkazují.

Klepněte pro větší obrázek
Hledání obsahu od přátel (vaše kontakty na Gmailu, GTalku aj.)

Výsledky si pak ještě můžete profiltrovat podle konkrétního uživatele (zmínky o X od Y). Vyhledávání v jejich profilech je už bohužel nad síly Googlu.

5. Prohlédněte si související fráze

Kromě klasického zobrazení výsledků si můžete vyzkoušet Kolo informací (najdete v parametrech, vlevo dole). V jednoduchém grafu zjistíte, které fráze jsou ve vyhledávání nejblíže vašemu slovu. Pro ně si pak můžete nechat vygenerovat další buňku grafu. Projdete se tak třeba po cestě „jelen – hotel jelen – hotel jelen benešov nad ploučnicí – penzion oxana benešov nad ploučnicí“ a po cestě vytvoříte pěkný graf. Celou dobu vám na pravé straně budou vyskakovat klasické výsledky vyhledávání, takže kolo informací využijete jako doplněk základního vyhledávání.

Další variantou (v anglické verzi) je zobrazení vyhledávání na časové ose. Protože ale zrovna teď nefunguje, nedostane v článku víc prostoru, než tuhle zmínku.

Klepněte pro větší obrázek
Kolo informací: cesta od jelena k penzionu Oxana v Benešově nad Ploučnicí

6. Obrázky hledejte podle detailů

Vyhledávání obrázků Google dotáhl téměř k dokonalosti. Kombinace rozšířeného vyhledávání (těsně pod vyhledávacím políčkem) a parametrů (vlevo dole) umožní najít třeba fotografii jelena o velikosti 1280×800 pixelů, laděnou do zelena. Myslete na to, až budete potřebovat konkrétní fotku pro vlastní využití. K tomu ostatně směřuje i další tip.

Klepněte pro větší obrázek
Zelené fotky jelena s přesnou velikostí 1280×800 pixelů

7. Hledejte podle autorských práv

Přes rozšířené vyhledávání se dostanete taky k nastavení práv u vyhledávaného obsahu. Při hledání fotek, které chcete sami použít, si nastavte jednu ze čtyř možností typu „lze volně užívat nebo sdílet“.

Klepněte pro větší obrázek
Neporušovat autorské právo je docela snadné

8. Vyhledávejte podle místa webu

Při hledání můžete specifikovat, v které zemi se má vyhledávat (předchozí nastavení místa se týkalo vás, teď jde o umístění webu). Pokud nehledáte zvíře, ale polského fotbalistu jménem Jeleń, nastavte v rozšířeném vyhledávání konkrétní region.

9. Podívejte se na podobné stránky

Do třetice rozšířené vyhledávání. Úplně dole najdete pole Podobné, které vyhledá podobné weby. Praktické využití je malinko diskutabilní (podle čeho Google podobnost určuje?), ale třeba se vám někdy bude hodit. Stejného výsledku dosáhnete zapsáním „link:“ a adresy přímo do okna vyhledávání.

Vyhledávání podobných obrázků je zatím natolik experimentální, že ho Google na svou hlavní stránku nepustil. Užitečné zatím není, ale efektní ano. Podívejte se.

10. Najděte odkazy na svou stránku

Užitečné je i sousední políčko Odkazy. Zadejte do něj adresu webu, který vás zajímá. Ve výsledcích vyhledávání se pak zobrazí weby, které na něj odkazují. Pro okno vyhledávání tentokrát potřebujete slovíčko „link:“.

11. Hledejte na Twitteru

Odkaz Mikroblogy (vlevo nahoře) vyhledává na Twitteru. Tentokrát nejen mezi vašimi přáteli, ukazuje updaty všech uživatelů. Mezi parametry se přepnete na vyhledávání ve svém okolí nebo v okolí libovolného jiného místa. Vpravo nahoře zase najdete časovou osu, která vás přesune v čase. Prostě perfektní servis pro vyhledávání novinek, a to nejen těch aktuálních. Pátrání po jejich začátcích a koncích ulehčí odkaz Celá konverzace.

V mezinárodní verzi Googlu se na místě odkazu Mikroblogy zobrazuje nápis Realtime; prozrazuje tím, k čemu je funkce určena, ale stále jde pouze o vyhledávání na Twitteru.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání v reálném čase: od stáda jelenů po jelení steaky

12. Získejte informace hned, jak se na webu objeví

Vyhledávání v reálním čase (Mikroblogy) vám podsouvá ještě možnost monitorovat hledaný výraz. Úplně dole najdete odkaz Vytvořit e-mailové upozornění... Díky tomu můžete mít neustálý (i když ne úplně dokonalý, služba má svoje mouchy) přehled, co se o vybraném tématu píše. Odkaz váš přesměruje na službu Google Alerts.

Ale to už je jiná pohádka.

Diskuze (13) Další článek: Tweriod vám řekne, kdy máte psát na Twitter

Témata článku: Google, Web, Vyhledávače, Přesné vyhledávání, Podobné parametry, Steak, E-mailové upozornění, Reální čas, Uživatelské pohodlí, Přítel, Úplný základ, Vyhledávaný text, Užitečná funkce, Benešov, Lokalizovaná verze, Nejzajímavější možnost, Základní vyhledávání, Jednoduché rozšíření, Podobný výsledek, Vyhledávání, Vybrané téma, Jelen, E-mailová konverzace, Podobná možnost, Podobná cesta


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky