Vyměňte spořič

Stanislav Andreji

Na mém počítači Pentium 150 s operačním systémem Windows 95 mám nainstalovanou...

Stanislav Andreji

Na mém počítači Pentium 150 s operačním systémem Windows 95 mám nainstalovanou grafickou kartu Trident 9440, pro kterou používám správný ovladač pro kartu Trident 9440 Lineat Accelerated for PCI V1.31.08. Můj problém spočívá v tom, že když mám aktivní spořič obrazovky, stáhne se mi obraz o 1 – 1,5 cm z levé i pravé strany monitoru, jinak řečeno se mi zúží obraz. To ale uvidím, až když přeruším činnost spořiče obrazovky. Původní velikost obrazovky se vrátí až tehdy, když spustím nějakou aplikaci pod DOSem, nejčastěji Norton Commander a následně ji ukončím; pak se mi vrátí obraz do původního stavu. Dala by se tato chyba odstranit?

Odpověď: Většina monitorů na našem trhu obsahuje paměť, kde se uschovává nastavení pro různá rozlišení. Samotný režim změny rozlišení je identifikován monitorem podle horizontální a vertikální obnovovací frekvence. Pokud mají dvě rozlišení stejné hodnoty obnovovacích frekvencí, tak se často stává, že si vzájemně ovlivňují nastavení obrazu. Operační systém Windows 95 nastavuje obnovovací frekvence při startu grafického uživatelského prostředí. Bohužel se však může stát, že nějaká aplikace změní obnovovací frekvence monitoru, ale Windows 95 již nejsou schopny znovu původní hodnoty natavit. Takže je nutné Windows 95 restartovat, nebo je přinutit ručně ke změně obnovovací frekvence (Ovládací panely/Obrazovka). Na záložce Nastavení najdete tlačítko Další vlastnosti a zde je někdy možné nastavit odlišnou obnovovací frekvenci. Pokud vlastníte například karty Matrox nebo Diamond, tak se vám po instalaci ovladače přidá většinou samostatná záložka, kde je možné nastavit samostatně obnovovací frekvence.

Další možností je spustit nějakou aplikaci, která obnovovací frekvenci vrátí na původní nastavení. Může to být nějaká aplikace pro DOS či jiná, která změní rozlišení grafické karty a monitoru. Pokud se takto nastavené hodnoty shodují se správně nastavenými, Windows 95 samozřejmě nebudou nic namítat a budete mít obraz v pořádku. Pokud chcete tento problém zcela odstranit, můžete změnit váš spořič obrazovky a vybrat si takový, který nemění nastavení monitoru. A konečně můžete nastavit při vašem stávajícím spořiči správně nastavení monitoru a pak, když jej aktivujete, budete mít nastavení v pořádku. Jediný malý problém může být, že obnovovací frekvence nastavená jiným programem může být nízká a potom bude obraz nestabilní a bude "blikat"; v tom případě je nutné spustit jiný program nebo spořič přestat používat.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Windows, Obnovovací frekvence, Nastavení, Trident, Vertikální start, Nestabilní hodnota, Správný ovladač, Samostatná záložka, Frekvence, Spořič


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11