Výměnné systémy: zpráva z bitevního pole

Stále se něco děje: kanadský soudce prohlásil i sdílení za legální (!), žaloby míří do Evropy a EMI ruší kontrakty lokálním umělcům.

Dění v oblasti výměnných systémů a digitální distribuce hudby má nadále vysoké obrátky. I v uplynulých několika týdnech se toho událo tolik, že by to jiné branži vydrželo na půl roku. Následuje souhrn toho nejdůležitějšího s krátkým komentářem Živě.

EMI propouští zaměstnance, ale také ruší kontrakty kapelám. Hudební vydavatel patřící mezi tzv. „majors“ oznamuje rozsáhlé škrty. Firma propustí 1500 zaměstnanců a současně škrtne ze svého portfolia asi 20 % umělců, zejména „výklenkové lokální subjekty“. EMI říká, že tímto krokem uspoří asi devadesát milionů dolarů ročně, ale v prvním roce naopak o 140 mil. dolarů přijde – na odstupném zaplaceném vyhozeným zaměstnancům. Šéf firmy to označuje za „velký krok kupředu“.

Komentář Živě: snižování stavů se hudební společnosti nevyhnou tak jako tak; není to ani tak dáno hudebním pirátstvím, jako měnící se povahou distribuce hudby, která již nevyžaduje takové personální síly jako dříve. Likvidaci možná stovek kontraktů zejména s „lokálními subjekty“ (local acts) zrovna za velký krok kupředu v historii firmy EMI, která naopak v posledních letech udělala spíš řádku kroků dozadu, nepovažujeme. Na druhé straně to ale může zajímavým způsobem podpořit lokální nezávislé vydavatele – pokud bude EMI škrtat portfolio v takových zemích, o kterých si nejsou američtí manažeři příliš jisti, zda jsou v Evropě nebo Asii, jako je třeba Czechia (či Chechnyia?), bude více prostoru i peněz pro místní hudební vydavatele, kteří bývají k trhu citlivější a častěji myslí na kvalitu než na tržby. Závěrem je dobré připomenout, že EMI musela zaplatit za ukončení kontraktu zpěvačky Mariah Carey, která je sice možná hezká, ale hudebně bezvýznamná, cca 35 milionů dolarů. Z toho by se uživila hezká řádka kvalitních domácích kapel.

Vydavatelé se bojí mobilů s příliš kvalitním zvukem. Samsung má připraveny mobilní telefony se schopností přehrávat MP3 ve vysoké kvalitě (MP3 Anycall), ale nepouští je na trh. Důvodem jsou údajně protesty hudebních vydavatelů, kterým se nelíbí, že kvalita je „příliš dobrá“; jsou prý ochotni podpořit mobilní telefony přehrávající MP3, ale jen v kvalitě rozhlasu. „Mobily s přehráváním MP3 jsou schopny zničit domácí hudební průmysl,“ pravil šéf korejské obdoby RIAA a pohrozil, že hudební vydavatelé odmítnou v takovém případě dodávat hudební obsah mobilním operátorům.

Komentář Živě: hudební průmysl se v Koreji začíná lekat i svého stínu. Paranoia už dosahuje vrcholu – hudební průmysl chce více prosperovat tím, že budou lidé méně poslouchat hudbu, popřípadě tím, že sníží její zvukovou kvalitu. A co stereo? Že by si lidé kupovali dva mobily, každý na jedno ucho?

Wal-Mart kupuje Universal a prý chystá paušál. Představa, že by discountový supermarketový gigant držel taktovku nad hudebním vydavatelem, zní na první pohled příšerně. Jenomže podle některých analytiků Wal-Mart spustí prodej online hudby za měsíční pětidolarový paušál (125 Kč!) nabízející neomezený download celého katalogu Universalu (statisíce songů).

Komentář Živě: Wal-Mart můžeme nebo nemusíme mít rádi, ale musíme uznat, že rozumějí byznysu jako málokdo na této planetě, a především chápou, že čím méně překážek, tím lépe. Pokud Wal-Mart skutečně spustí download nelimitovaného množství skladeb za takto nízký paušál, zaslouží si oslavný pochod před ředitelstvím. Ostatní „majoři“ budou totiž rychle následovat.

Kanadský soudce říká, že sdílení je legální (!). I nejotrlejší stahovači dnes uznávají, že sdílení copyrightových materiálů bez souhlasu autora je nelegální (tj. poskytování je nelegální, stahování legální). Kanadský federální soudce s roztomilým jménem Konrad von Finckelstein však vydal rozhodnutí jevící se téměř neuvěřitelně: „umístění hudebních souborů do adresáře, který může být vzdáleně sdílen jiným uživatelem, nepředstavuje porušení copyrightu“. Rozhodnutí přichází jako reakce na žalobu kanadské obdoby RIAA, která chtěla po ISP odhalit identity 29 Kanaďanů, kteří sdíleli hudbu. Finckelstein ještě dodal: „Vydavatelé neprokázali, že (tito uživatelé) hudbu distribuovali. Pouze umístili své osobní kopie do adresářů, ke kterým mohou získat přístup jiní uživatelé.“

Komentář Živě: dodejme jen, že rozhodnutí samozřejmě platí jen pro Kanadu a soudní projednávání bude pokračovat odvoláním a dalšími žádostmi i žalobami ze strany hudebních vydavatelů, takže rozhodnuto není. Do vydání odlišného rozhodnutí ale je Kanada státem, ve kterém je legální sdílet hudbu; komentátoři ihned škodolibě poznamenávají, že nastane obrovský tok dat směrem z Kanady do USA (kde je sdílení zakázáno, downloadování nestíháno). Rozhodnutí ovšem potvrzuje typicky „měkké“ právo pro Kanadu, na rozdíl od nesmírně tvrdého, represivního práva v USA. Kde hledat příčinu a kde důsledek v tom, že v USA je nesmírně vysoká kriminalita a v Kanadě naopak mizivě nízká, už necháme na laskavém čtenáři; jako mírně neférový studijní materiál mu může posloužit Bowling for Columbine.

Další studie tvrdí, že hudební pirátství nesnižuje prodeje. Univerzitní studie z renomovaných ústavů (Harvard Business School a University of North Carolina), ke stažení zde, říká, že „vliv downloadů na tržby za nahranou hudbu je statisticky nerozlišitelný od nuly“. Autoři jiné, již několik let staré studie si zrovna neberou servítky: „(hudební vydavatelé) pořád hledají piráty… tak ať se podívají do zrcadla.“ Pokles prodeje hudby přesto nastal – jaké jsou podle autorů studie důvody? Špatná ekonomika, zmenšení počtu vydávaných alb, zejména bestsellerů, rostoucí konkurence jiných forem interaktivní zábavy, zejména her, a dokonce prý i „nenávist zákazníků plynoucí z toho, že je hudební vydavatelé apriori považují za zloděje“. Autoři tvrdí, že podobné poklesy prodeje už dvakrát v historii nastaly (dávno před internetem) a bylo je možné přičíst obdobným makroekonomickým faktorům jako nyní. Navíc enormní růst nahrané hudby v devadesátých letech lze přičíst tomu, že lidé si nahrazovali vinylové desky a kazety cédéčky, tj. koupili si svou oblíbenou hudbu vlastně podruhé nebo potřetí.

Komentář Živě: argumenty znějí logicky a jsou pravdivé, přesto se však domníváme, že bez pirátství by prodeje hudby neklesly. Proti těmto „poklesovým“ vlivům totiž působí vlivy „růstové“: rostoucí počet domácností vybavených CD přehrávači, ať stolními nebo v počítačích, rostoucí chuť poslouchat hudbu, formát DVD-Audio, fenomén world music atd.

Další žaloby, tentokrát i v Evropě. Agentury zastupující hudebníky (např. IFPI v Evropě) podávají další žaloby, jak v Americe, tak v Evropě. Na našem kontinentě se to konkrétně týká osob v Německu, Itálii a Dánsku; žalob je 247 a další stovky se údajně chystají k podání v dalších zemích. ČR zatím na seznamu není, ale po přistoupení k EU je dosti pravděpodobné, že i k nám nějaká žaloba doputuje.

Komentář Živě: osoby sdílející copyrightované materiály skutečně platné zákony v Evropě i USA porušují. Je otázkou, zdali žaloby budou mít očekávaný výsledek, tj. odstrašení uživatelů těchto systémů. Podle různých průzkumů totiž provoz ve výměnných sítích loni po prvních útocích ze strany RIAA poklesl, ale rychle se vrátil na původní úroveň; v současné době je údajně každý měsíc sdílena na světě miliarda souborů. Je jistě správné upozorňovat na nesprávnost, popřípadě nelegálnost jednání při sdílení souborů, vhodnější je ale nabídnout konkurenceschopnou alternativu – legální download za přijatelnější ceny (viz výše, Wal-Mart) než nyní.

Diskuze (21) Další článek: Rychlý internet v pětině amerických domácností

Témata článku: Bitevní pole, Harvard, Lokální zákon, Hudební pirátství, Song, Legální soubor, Kanada, Bestseller, První komentář, Mariah Carey, Legální hudba, Očekávaný výsledek, IFPI, Paranoia, Bowling, Rostoucí konkurence, Vysoký prodej, Hezká řádka, Hudba, Bit, Nelegální soubor, Enormní množství


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní