Výměnné systémy: zpráva z bitevního pole

Stále se něco děje: kanadský soudce prohlásil i sdílení za legální (!), žaloby míří do Evropy a EMI ruší kontrakty lokálním umělcům.

Dění v oblasti výměnných systémů a digitální distribuce hudby má nadále vysoké obrátky. I v uplynulých několika týdnech se toho událo tolik, že by to jiné branži vydrželo na půl roku. Následuje souhrn toho nejdůležitějšího s krátkým komentářem Živě.

EMI propouští zaměstnance, ale také ruší kontrakty kapelám. Hudební vydavatel patřící mezi tzv. „majors“ oznamuje rozsáhlé škrty. Firma propustí 1500 zaměstnanců a současně škrtne ze svého portfolia asi 20 % umělců, zejména „výklenkové lokální subjekty“. EMI říká, že tímto krokem uspoří asi devadesát milionů dolarů ročně, ale v prvním roce naopak o 140 mil. dolarů přijde – na odstupném zaplaceném vyhozeným zaměstnancům. Šéf firmy to označuje za „velký krok kupředu“.

Komentář Živě: snižování stavů se hudební společnosti nevyhnou tak jako tak; není to ani tak dáno hudebním pirátstvím, jako měnící se povahou distribuce hudby, která již nevyžaduje takové personální síly jako dříve. Likvidaci možná stovek kontraktů zejména s „lokálními subjekty“ (local acts) zrovna za velký krok kupředu v historii firmy EMI, která naopak v posledních letech udělala spíš řádku kroků dozadu, nepovažujeme. Na druhé straně to ale může zajímavým způsobem podpořit lokální nezávislé vydavatele – pokud bude EMI škrtat portfolio v takových zemích, o kterých si nejsou američtí manažeři příliš jisti, zda jsou v Evropě nebo Asii, jako je třeba Czechia (či Chechnyia?), bude více prostoru i peněz pro místní hudební vydavatele, kteří bývají k trhu citlivější a častěji myslí na kvalitu než na tržby. Závěrem je dobré připomenout, že EMI musela zaplatit za ukončení kontraktu zpěvačky Mariah Carey, která je sice možná hezká, ale hudebně bezvýznamná, cca 35 milionů dolarů. Z toho by se uživila hezká řádka kvalitních domácích kapel.

Vydavatelé se bojí mobilů s příliš kvalitním zvukem. Samsung má připraveny mobilní telefony se schopností přehrávat MP3 ve vysoké kvalitě (MP3 Anycall), ale nepouští je na trh. Důvodem jsou údajně protesty hudebních vydavatelů, kterým se nelíbí, že kvalita je „příliš dobrá“; jsou prý ochotni podpořit mobilní telefony přehrávající MP3, ale jen v kvalitě rozhlasu. „Mobily s přehráváním MP3 jsou schopny zničit domácí hudební průmysl,“ pravil šéf korejské obdoby RIAA a pohrozil, že hudební vydavatelé odmítnou v takovém případě dodávat hudební obsah mobilním operátorům.

Komentář Živě: hudební průmysl se v Koreji začíná lekat i svého stínu. Paranoia už dosahuje vrcholu – hudební průmysl chce více prosperovat tím, že budou lidé méně poslouchat hudbu, popřípadě tím, že sníží její zvukovou kvalitu. A co stereo? Že by si lidé kupovali dva mobily, každý na jedno ucho?

Wal-Mart kupuje Universal a prý chystá paušál. Představa, že by discountový supermarketový gigant držel taktovku nad hudebním vydavatelem, zní na první pohled příšerně. Jenomže podle některých analytiků Wal-Mart spustí prodej online hudby za měsíční pětidolarový paušál (125 Kč!) nabízející neomezený download celého katalogu Universalu (statisíce songů).

Komentář Živě: Wal-Mart můžeme nebo nemusíme mít rádi, ale musíme uznat, že rozumějí byznysu jako málokdo na této planetě, a především chápou, že čím méně překážek, tím lépe. Pokud Wal-Mart skutečně spustí download nelimitovaného množství skladeb za takto nízký paušál, zaslouží si oslavný pochod před ředitelstvím. Ostatní „majoři“ budou totiž rychle následovat.

Kanadský soudce říká, že sdílení je legální (!). I nejotrlejší stahovači dnes uznávají, že sdílení copyrightových materiálů bez souhlasu autora je nelegální (tj. poskytování je nelegální, stahování legální). Kanadský federální soudce s roztomilým jménem Konrad von Finckelstein však vydal rozhodnutí jevící se téměř neuvěřitelně: „umístění hudebních souborů do adresáře, který může být vzdáleně sdílen jiným uživatelem, nepředstavuje porušení copyrightu“. Rozhodnutí přichází jako reakce na žalobu kanadské obdoby RIAA, která chtěla po ISP odhalit identity 29 Kanaďanů, kteří sdíleli hudbu. Finckelstein ještě dodal: „Vydavatelé neprokázali, že (tito uživatelé) hudbu distribuovali. Pouze umístili své osobní kopie do adresářů, ke kterým mohou získat přístup jiní uživatelé.“

Komentář Živě: dodejme jen, že rozhodnutí samozřejmě platí jen pro Kanadu a soudní projednávání bude pokračovat odvoláním a dalšími žádostmi i žalobami ze strany hudebních vydavatelů, takže rozhodnuto není. Do vydání odlišného rozhodnutí ale je Kanada státem, ve kterém je legální sdílet hudbu; komentátoři ihned škodolibě poznamenávají, že nastane obrovský tok dat směrem z Kanady do USA (kde je sdílení zakázáno, downloadování nestíháno). Rozhodnutí ovšem potvrzuje typicky „měkké“ právo pro Kanadu, na rozdíl od nesmírně tvrdého, represivního práva v USA. Kde hledat příčinu a kde důsledek v tom, že v USA je nesmírně vysoká kriminalita a v Kanadě naopak mizivě nízká, už necháme na laskavém čtenáři; jako mírně neférový studijní materiál mu může posloužit Bowling for Columbine.

Další studie tvrdí, že hudební pirátství nesnižuje prodeje. Univerzitní studie z renomovaných ústavů (Harvard Business School a University of North Carolina), ke stažení zde, říká, že „vliv downloadů na tržby za nahranou hudbu je statisticky nerozlišitelný od nuly“. Autoři jiné, již několik let staré studie si zrovna neberou servítky: „(hudební vydavatelé) pořád hledají piráty… tak ať se podívají do zrcadla.“ Pokles prodeje hudby přesto nastal – jaké jsou podle autorů studie důvody? Špatná ekonomika, zmenšení počtu vydávaných alb, zejména bestsellerů, rostoucí konkurence jiných forem interaktivní zábavy, zejména her, a dokonce prý i „nenávist zákazníků plynoucí z toho, že je hudební vydavatelé apriori považují za zloděje“. Autoři tvrdí, že podobné poklesy prodeje už dvakrát v historii nastaly (dávno před internetem) a bylo je možné přičíst obdobným makroekonomickým faktorům jako nyní. Navíc enormní růst nahrané hudby v devadesátých letech lze přičíst tomu, že lidé si nahrazovali vinylové desky a kazety cédéčky, tj. koupili si svou oblíbenou hudbu vlastně podruhé nebo potřetí.

Komentář Živě: argumenty znějí logicky a jsou pravdivé, přesto se však domníváme, že bez pirátství by prodeje hudby neklesly. Proti těmto „poklesovým“ vlivům totiž působí vlivy „růstové“: rostoucí počet domácností vybavených CD přehrávači, ať stolními nebo v počítačích, rostoucí chuť poslouchat hudbu, formát DVD-Audio, fenomén world music atd.

Další žaloby, tentokrát i v Evropě. Agentury zastupující hudebníky (např. IFPI v Evropě) podávají další žaloby, jak v Americe, tak v Evropě. Na našem kontinentě se to konkrétně týká osob v Německu, Itálii a Dánsku; žalob je 247 a další stovky se údajně chystají k podání v dalších zemích. ČR zatím na seznamu není, ale po přistoupení k EU je dosti pravděpodobné, že i k nám nějaká žaloba doputuje.

Komentář Živě: osoby sdílející copyrightované materiály skutečně platné zákony v Evropě i USA porušují. Je otázkou, zdali žaloby budou mít očekávaný výsledek, tj. odstrašení uživatelů těchto systémů. Podle různých průzkumů totiž provoz ve výměnných sítích loni po prvních útocích ze strany RIAA poklesl, ale rychle se vrátil na původní úroveň; v současné době je údajně každý měsíc sdílena na světě miliarda souborů. Je jistě správné upozorňovat na nesprávnost, popřípadě nelegálnost jednání při sdílení souborů, vhodnější je ale nabídnout konkurenceschopnou alternativu – legální download za přijatelnější ceny (viz výše, Wal-Mart) než nyní.

Diskuze (21) Další článek: Rychlý internet v pětině amerických domácností

Témata článku: Hezká řádka, Hudba, IFPI, Lokální zákon, Očekávaný výsledek, Harvard, Kanada, Hudební pirátství, Bitevní pole, Song, Paranoia, Vysoký prodej, Legální soubor, Legální hudba, Bowling, První komentář, Nelegální soubor, Bestseller, Mariah Carey, Bit, Enormní množství, Rostoucí konkurence


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu