Výměna disku za SSD: když notebook chytí druhý dech

Pokud máte pocit, že je váš notebook příliš pomalý, ale komponenty má stále dostačující, pak stačí menší investice do SSD disku a zrychlení systému bude markantní.
Výměna disku za SSD: když notebook chytí druhý dech
Kapitoly článku

Jak to sviští

Srovnávali jsme v několika parametrech. Jedním z kritérií je samozřejmě výkon vyjádřený v bodech pomocí programu PCMark 7. Dalším testovacím programem byl CrystalDiskMark (v tabulce CDM), který měří rychlost zápisu a čtení. Rozdíl v benchmarkových výsledcích nám moc o reálném přínosu pro náš počítač neřekne. Proto jsme do testu zahrnuli i měření rychlosti spouštění různých aplikací a samozřejmě celého OS Windows.

Spouštění operačního systému je samozřejmě relativní věc a těžko odhadnout, kdy se jeví systém jako spuštěný a kdy už naběhly všechny dílčí aplikace a můžeme s počítačem začít pracovat. Z tohoto důvodu jsme do složky "po spuštění" zahrnuli i jednoduchý textový soubor, který se spustil, jakmile byl celý systém i se všemi aplikacemi spuštěný. Doba startu systému se tak sice oproti běžnému startu prodlouží, ale dostaneme takto přesnější informaci pro porovnání jednotlivých disků.

Disciplína Toshiba Satellite NB10t Acer Aspire V3
Toshiba MQ01ABF050 ADATA Premier Pro SP920 Western Digital WD10JPVX Kingston SSDnow KC300 Kingston HyperX 3K SH103S3
Start 29 s 24.5 s 31 s 24.5 s 24 s
Vypnutí 14.4 s 8.5 s 15 s 9.2 s 9.5 s
Probuzení z hibernace 3 s 2 s 16 s 9 s 9 s
Hibernace 4 s 3 s 12 s 8.3 s  8.6 s
Kopírování z USB 3.0  137 s 133 s 135 s 135 s 133 s
Kpírování mezi adresáří 269 s 73 s 236 s 95 s 78 s
Word 2010 10 s 2.7 s 11.6 s 2.1 s  1.7 s
PhotoShop CC 25 s 18.2 s 15 s 6.1 s  6.6 s
IE 11 6.9 s  2.7 s 8.1 s 1.6 s  1.5 s
Firefox 28.0 5.9 s 4.1 s 7 s 2.3 s 2.6 s
Chrome 10 s 3.6 s 9.6 s 2.4 s 2.5 s
PCMark 7 (system storage) 1 561 bodů 5 100 bodů 1 615 bodů 5 195 bodů 5 148 bodů
CDM 4K read 105 IOPS 4 189 IOPS 97 IOPS 6 045 IOPS 6 410 IOPS
CDM 4K write 205 IOPS 10 135 IOPS 250 IOPS 10 766 IOP 12 799 IOPS

Kopírování z USB 3.0 probíhalo s diskem (5 400 ot./min) připojeným do rámečku. Kopírovali jsme soubor o velikosti 9,3 GB. Čas je pochopitelně u všech disků téměř stejný, protože přenos není limitován rychlostí zápisu nýbrž propustnosti rozhraní USB 3.0. Stejný soubor jsme poté použili pro kopírování do jiného adresáře na testovaném disku. Zde se časy už liší v závislosti na možnostech disku. 

Při pohledu do tabulky zjistíme, že rozdíl je mnohdy více než dvojnásobný. Zejména při spouštění aplikací poznáme veliký rozdíl. Například Word se v případě mechanického disku spustí za více než pětinásobný čas, než je tomu u SSD disku. Jako testovací soubor pro Word jsme použili jednoduchý dokument o velikosti 16 kB. Ve PhotoShopu jsme načítali 41 MB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ADATA Premier Pro SP920 • Toshiba MQ01ABF050 • Western Digital WD10JPVX
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kingston HyperX 3K • Kingston SSDnow KC 300

Na co si dát pozor

Než se rozhodnete k výměně pevného disku ujistěte se, zda váš notebook umožňuje odejmutí spodního krytu a tím snadný přístup k disku. Někdy se musí přes klávesnici, což je trochu obtížnější. V případě, že nejste zkušení uživatelé a k výměně disku by bylo potřeba rozmontovat celý počítač, nechejte si disk raději vyměnit v počítačovém servisu. Stojí to pár stovek.

Pozor také na záruku. Pokud máte notebook ještě v záruce, informujte se u výrobce nebo obchodníka, jak je to s uznáním záruky v případě, že si sami vyměníte disk. Bývá to různé, konkrétně u výrobců testovaných kusů je to takto: Toshiba oficiálně domácí výměnu disku neumožňuje a pokud nechcete přijít o záruku, musíte zajít do autorizovaného servisního střediska a tam si disk nechat za 250 Kč bez daně vyměnit. Acer výměnu disku svépomoci umožňuje a o záruku nepřijdete, ale při reklamaci zkoumá, zda závada nemohla vzniknout při výměně. Pokud ano, máte smůlu.

Co se týče migračního softwaru, tak je konkrétně s našimi disky Kingston dodáván na CD. To bez vestavěné nebo externí optické mechaniky nepřečtete a budete tak nuceni vytvořit si bootovací USB klíč. Dalším řešením je potom využití jiného počítače, v tom případě už bude potřeba dvou rámečků pro každý disk zvlášť.

Pokud máte procesor Intel BayTrail, mezi které se řadí i procesor v testované Toshibě, nepodaří se vám spustit migrační software z CD a ani z USB klíče. Takové procesory totiž nepodporují jiný než UEFI boot. Jediným řešením je tak opět ke klonování disků využít jiný stroj.

Vyplatí se to?

Na to si odpovězte sami. Ale při běžné práci s počítačem ušetříte cenné sekundy a pokud chcete dopřát rychlejší odezvy při každodenním používání, výměnu běžného disku za SSD okamžitě pocítíte, narozdíl třeba od výměny procesoru nebo dokoupení paměti. 

Ukázalo se, že na slabším stroji je zrychlení o něco slabší, limity nastavuje ostatní hardware. Přesto je zrychlení razantní. V případě lépe vybaveného notebooku se daly schopnosti SSD využít naplno a nárůst rychlosti je ještě o něco vyšší. 

Vyšší rychlost prostě dostanete, ale musíte za to zaplatit a budete mít méně místa na data. Cena SSD sice vytrvale klesá, ale vyšší kapacity vyjdou stále draho. Nicméně zbude vám původní plotnový disk s vyšší kapacitou, který můžete vložit do rámečku a používat jako externí disk pro zálohy a objemější data. 

 

Témata článku: Video, Notebooky, Hardware, Testy, Tipy, SSD, Hibernace, Cílový disk, Nový SSD, Plotnový disk, Testovaný disk, Boot, Původní nastavení, Serial, Dech, Pozor, Dali, Acronis, Data, Levný stroj, Testovací soubor, Výměna klávesnice u notebooku, Testovaný kus, Ostatní hardware, Nejnovější aktualizace, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor