Výměna disku za SSD: když notebook chytí druhý dech

Pokud máte pocit, že je váš notebook příliš pomalý, ale komponenty má stále dostačující, pak stačí menší investice do SSD disku a zrychlení systému bude markantní.
Kapitoly článku

Kromě samostatných SSD jsou k dostání různé sady, které obsahují vše, co je potřeba pro snadný přechod na nový disk. V našem návodu si vyzkoušíme dva SSD disky od výrobce Kingston, který má tyto sady vyřešeny asi nejlépe, a jeden disk od ADATA, jakožto levnější alternativní zástupce.

Vyměňovat je budeme za plotnové disky ve dvou různých noteboocích. Každý notebook zastupuje jinou kategorii, abychom si předvedli, jaký rychlostní dopad bude mít nový disk jak u levného stroje s méně výkonným hardwarem, tak u výkonného.

Klepněte pro větší obrázek

Klonování ve standardu

Krabička s nově koupeným SSD s přechodovým kitem obsahuje mimo samotný disk také 3,5" rámeček pro umístění do velké skříně, SATA kabel a napájecí kabel ke zdroji. Pokud umístíme SSD do notebooku, pak nic z toho nebude potřeba. Využijeme ale externí rámeček přes USB a migrační software Acronis True Image HD. V případě disku Kingston HyperX máme rámeček s rozhraním USB 3.0 a u Kingston KC300 pouze USB 2.0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obsah přechodových kitů u SSD Kingston

S diskem ADATA se v balení nachází jen SSD a 3,5" rámeček do velkých skříní. Migrační software Acronis si můžete zdarma po zaregistrování stáhnout na stránkách výrobce. Podobné řešení nabízí také například Intel a další výrobci SSD, investice do softwaru pro klonování obsahu stávajícího disku proto zpravidla není potřeba (před koupí si to ale vždy raději ověřte na webu výrobce).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ADATA nabízí klonovací software ke stažení. V krabičce najdete redukci na 3,5" a nalepovací vložku pro případ potřeby standardní tloušťky
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Balení HyperX obsahuje redukci vybavenou efektním modrým lakem, externí rámeček s konektivitou USB 3.0 a malou baterku
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Balení SSD řady KC300 je skromnější

Pomůže slabému a zrychlí již rychlého?

Disky vystřídáme ve dvou počítačích. Acer Aspire V3-571G-73838G1 představuje výkonný stroj se čtyřjádrovým procesorem i7-3632QM a 8 GB operační paměti. Jako zástupce malých levných notebooků máme Toshibu Satellite NB10t s procesorem Intel Celeron N2810 a 2 GB RAM. Oba počítače mají standardně plotnové disky s rychlostí otáčení 5 400 ot./min bez urychlovacího SSD. Operační systém je na obou strojích totožný, a to Windows 8.1 s nejnovějšími aktualizacemi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Malá, levná Toshiba Satellite NB10t-A-103

Po vyzkoušení v obou strojích budeme mít jasno, jak dalece SSD dokáže urychlit práci na slabém hardwaru a také, zda má smysl vedle Core i7 a velké paměti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Acer Aspire V3-571G je už docela výkonný stroj s Core i7 a 8 GB RAM. SSD však do standardní výbavy nedostal.

Disk proti disku

Kromě měření na různých noteboocích získáme také měření na různých discích a bude vidět, jak velké jsou rozdíly mezi disky různých technologií a značek za prakticky stejnou cenu. Testovaný disk ADATA má oproti konkurentům vyšší kapacitu, ale ve srovnatelné verzi 128 GB je o několik stovek levnější.

Duel Kingstonů pak odhalí, jak si vede papírově o něco slabší model z řady KC300 oproti řadě HyperX určené fajnšmekrům. KC300 je postaven na jiných čipech a slibuje důraz na spolehlivost a životnost, HyperX se žene za rychlostí.

  1. Toshiba MQ01ABF050 - původní disk v Toshibě: 500 GB, Serial ATA (6 Gb/s), 5 400 ot./min
  2. Western Digital WD10JPVX - původní disk v Aceru: 1 TB, Serial ATA (6Gb/s), 5 400 ot./min
  3. Kingston SSDnow KC 300: 120 GB, Serial ATA (6 Gb/s), SandForce SF-2281, Datasheet, cena: 2 600 Kč
  4. Kingston HyperX 3K SH103S3/120G: 120 GB, Serial ATA (6 Gb/s), SandForce SF-2281, Datasheet, cena: 2 500 Kč
  5. ADATA Premier Pro SP920: 256 GB, Serial ATA (6 Gb/s), Marvell, Datasheet, cena: 3 300 Kč (ve verzi 128 GB stojí 1 900 Kč)

Šroubovák do ruky

Postup výměny disku v notebooku je ve většině případů docela jednoduchý, jen je vždy vhodné dopředu zjistit, kudy se k disku dostanete. Pomohou servisní manuály na webu výrobce anebo návodná videa na YouTube. Najdete je tam snad pro každý notebook, my jsme natočili naše dva kousky.

Výměna disku u notebooku Toshiba:

Výměna disku u notebooku Acer:

Výrobci radí při výměně odpojit napájení a pro jistotu raději i baterii. Jakmile máte vypnutý a odpojený počítač před sebou, můžete se pustit do vyjmutí disku. Zpravidla odstraníte spodní víko a získáte přístup do útrob notebooku. Pevný disk bývá fixován různými způsoby k tělu počítače a je tedy potřeba toto uchycení odšroubovat.

V tento moment byste měli mít původní disk kompletně demontován. Nyní opačným postupem nainstalujeme nový SSD disk do počítače. Až máte hotovo, tak původní disk s operačním systémem umístíte do rámečku a připojíte přes USB k počítači. Do optické mechaniky vložíte CD se softwarem Acronis True Image HD a spustíte počítač. Pokud se migrační software nespustí, bude potřeba v BIOSu nastavit CD mechaniku jako první v žebříčku bootovacích médií. Pokud váš systém podporuje UEFI boot a máte ho v BIOSu nastaven, je potřeba ho změnit na Legacy boot a také vypnout Secure boot.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení BIOSu

Po tomto nastavení a restartu PC by se měl načíst klonovací software Acronis. V úvodu si vyberete preferovaný jazyk, čeština bohužel není podporována. V dalším kroku klepněte na volbu Clone Disk. Otevře se nové okno, ve kterém necháte volbu Automatic a pokračujeme výběrem zdrojového disku, na kterém je OS. Dále zvolíme cílový disk (SSD uvnitř počítače) a potvrdíme. Po několika desítkách minut operace doběhne do konce a vyskočí hláška o úspěšném klonování disku. V tuto chvíli je vše hotovo. Nyní už jen uvést BIOS do původního nastavení a restartovat počítač.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Postup v klonovacím softwaru Acronis True Image HD

Témata článku: Video, Hardware, Notebooky, Testy, SSD, Tipy, Hibernace, Marvell, Adata, Nový SSD, Nové okno, Testovaný kus, Cílový disk, Nejnovější aktualizace, Různí výrobci, Pozor, Dech, Data, SF, DEC, Původní nastavení, Původní disk, Paměti ram do notebooku, Výměna klávesnice u notebooku, Testovaný disk, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk