Grafické karty | Čipy | Paměti

Vylepšený standard pro paměti HBM2 navyšuje kapacitu i rychlost

Nové rychlé paměti typu HBM2 našly skvělé uplatnění v náročných oblastech jako jsou grafické a výpočetní karty, kde je rychlost a propustnost pamětí klíčová pro efektivní paralelní zpracování velkého množství dat. Asociace JEDEC nyní představila vylepšenou verzi standardu, která přináší větší kapacitu i rychlost.

Zatímco současná generace HBM2 má omezení kapacity 8 GB (8 jader v rámci balení) na jeden čip a propustnost 256 GB/s, s novým standardem bude možné v rámci jednoho čipu mít kapacitu až 24 GB (12 jader v balení), tedy třikrát více. Zvýšila se i propustnost, která může být nově až 307 GB/s přes 8kanálové 1024bitové rozhraní.

Lze očekávat, že díky novému standardu se dočkáme i vylepšených grafických a výpočetních karet od Nvidie nebo AMD, které mají v současnosti maximálně 32 GB paměti HBM2. Při stejném počtu čipů tak budou moci mít až 96 GB paměti HBM2.

V roce 2020 se očekává hromadné spuštění výroby pamětí HBM3, které nabídnout propustnost až 512 GB/s na jeden čip a další zlepšení v podobě kapacity, spotřeby a ceny. Ve vzdálené budoucnosti kolem roku 2022 až 2024 se očekává příchod pamětí HBM4, které přinesou samozřejmě zvýšení kapacity a propustnosti přes 4 TB/s.

Diskuze (1) Další článek: Windows 10 dostanou Sandbox – bezpečnou zónu pro spouštění aplikací

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,