Roboti

Vylepšený robot Tesla Optimus tančí v novém videu stejně trapně jako Elon Musk

Generální ředitel Tesly publikoval na sociální síti X video upgradované verze humanoidního robota Optimus. Na záběrech lze vidět, že robot prošel důležitým vývojem a od prvních prototypů se výrazně posunul. Optimus druhé generace představuje značný pokrok ve schopnostech i sofistikovanosti a naznačuje budoucnost, kdy roboti překročí hranice tovární haly a potenciálně se začlení do našeho každodenního života.

Nová verze se dokázala oprostit od původního průmyslového vzhledu. Robot se nyní vyznačuje zjednodušeným a štíhlejším tělem, zhubl 10 kilogramů a má sportovně působící nohy inspirované lidskou anatomií s lepší pohyblivostí kloubů. Elegantnější vzhled není jen kosmetickou záležitostí – druhá generace se může pyšnit o 30 % rychlejší chůzí, což představuje výrazné zlepšení oproti nejistým krokům jeho předchůdců.

Tančí jako Elon Musk

Video v závěru obsahuje humornou pasáž, v níž Optimus napodobuje taneční schopnosti Elona Muska, které často předváděl na akcích, během kterých Tesla uváděla nové produkty. Robotovy taneční kroky jsou zatím trochu neobratné, ale s pokračujícím vývojem by se mohly zlepšit.

Elon Musk poprvé oznámil Optimuse v roce 2021 s tím, že cílem robota je „eliminovat nebezpečné, opakující se a nudné úkoly“. V září roku 2022 Tesla ukázala prototyp Optimusu a v květnu 2023 pak odhalila jeho zásadní aktualizaci.

Nejnovější video ukazuje, jak Optimus zlepšil svou rovnováhu a ovládání těla a dokáže se pohybovat přirozeněji a ladněji. Nejvýraznějším pokrokem je vývoj jeho „zcela nových rukou“. Zatímco první generace měla problémy i s jednoduchou manipulací, druhá umí zacházet s křehkými předměty s úžasnou přesností. Záběr, na kterém robot obratně manipuluje s vajíčkem, dokazuje jeho zlepšenou schopnost a naznačuje možnosti širšího využití v budoucnosti.

Robot manipuluje s vajíčkem Robot manipuluje s vajíčkem

Humanoidní roboti mají budoucnost

Musk vkládá do humanoidních robotů velké naděje a věří, že svou hodnotou předčí automobilový byznys a plně samořídící technologie Tesly. „Ti, kteří jsou prozíraví nebo pozorně naslouchají, pochopí, že Optimus bude mít nakonec větší hodnotu než automobilový byznys a větší hodnotu než plně samořídící technologie. Jsem o tom pevně přesvědčen,“ řekl Musk při debutu robota.

Musk také očekává, že Optimus bude schopen zastávat rozmanité úkoly pro své lidské majitele, jako je vykonávání různých pochůzek, donáška nákupů nebo dokonce hraní her. Tesla Optimus je momentálně stále ve stádiu vývoje, ale už nyní vyvolává mezi fanoušky velký zájem a vzrušení.

Tesla plánuje začít využívat roboty ve vlastních výrobních provozech, a jakmile se prokáže jejich užitečnost, hodlá je vyrábět sériově a prodávat. Musk očekává, že by poptávka mohla dosáhnout deseti až dvaceti miliard kusů.

Diskuze (28) Další článek: Zemní plyn migruje pod věčně zmrzlou půdou. Když unikne, dojde k prudkému nárůstu emisí metanu

Témata článku: , ,