Vylaďte si Windows XP – 10. část

Z desáté části tipů a triků vybíráme tato témata: Jak zakázat zobrazení spouštěcí obrazovky? Jak nastavit defragmentaci systémových souborů při startu? Jak provádět nastavení nebo spouštět programy jako jiný uživatel? Jak zobrazit seznam nepodepsaných ovladačů? Jak zabránit zapomenutí hesla?

Tyto a stovky dalších tipů pro Windows, internet a počítače naleznete v naší databázi znalostí na Živě.cz.

Začátečník

Jak provádět nastavení nebo spouštět programy jako jiný uživatel

Klepněte pro větší obrázekHlavně v případech, kdy používáte počítač doma, je hotový nerozum se k „obyčejné“ uživatelské práci přihlašovat k systému prostřednictvím účtu správce počítače (Administrátora) s neomezenými možnostmi. O mnoho výhodnější je vytvořit si vlastní účet (např. se standardním oprávněním (skupina Power Users) nebo omezeným oprávněním (skupina Users)). Proč? Můžete se tak vyhnout nechtěným nastavením, která by vám systém jako uživateli z výše jmenované skupiny nepovolil. A navíc – je nutné mít na paměti, že i spuštěné počítačové viry většinou mívají stejná práva jako přihlášený uživatel …

Co však dělat v případech, kdy potřebujete provést konfiguraci systému, u které se neobejdete bez administrátorských práv? Odhlašovat se od systému a přihlásit se jako správce kvůli jednomu nastavení je značně neefektivní – místo toho se může hodit možnost spustit modul v Ovládacích panelech jako jiný uživatel:

 • Klepněte na tlačítko Start a vyberte položku Ovládací panely.
 • Klepněte pro větší obrázekStiskněte klávesu Shift a za jejího stálého držení klepněte na ikonu, prostřednictvím které chcete provést požadované nastavení, pravým tlačítkem myši.
 • Z kontextové nabídky zvolte možnost Spustit jako.
 • V okně Spustit jako vyberte položku Následující uživatel, zadejte požadované uživatelské jméno a do kolonky níže vepište platné heslo.
 • Po stisknutí OK se otevře okno vybraného modulu, v němž budete mít stejná oprávnění, jako byste se k počítači přihlásili klasicky pomocí účtu zadaného v okně Spustit jako.

Podobným postupem je také možné spouštět různé programy (postup je vhodný například u některých instalátorů). Samozřejmě, že když se chystáte k nějaké větší konfiguraci Windows nebo k instalaci několika programů či opravných balíčků, je výhodnější přihlásit se k systému standardním způsobem jako Administrátor.

Jak vymazat historii automatického dokončování formulářů

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekPokud k prohlížení webových stránek používáte Internet Explorer, kde máte aktivní funkci automatického dokončování pro formuláře, pak vám možná také vadí „nekonečný“ seznam položek, který se zobrazí pokaždé, co začnete do políčka na webové stránce vpisovat nějaký údaj.

Jestliže chcete seznam nabízených položek promáznout, nebo úplně vymazat, postupujte následujícím způsobem:

 • Otevřete nabídku Start, klepněte na Ovládací panely a poklepejte na položku Možnosti Internetu.
 • Přejděte na záložku Obsah a v části okna Osobní informace stiskněte tlačítko Automatické dokončování.
 • Klepněte pro větší obrázekChcete-li funkci automatického dokončování pro formuláře vypnout, zrušte zatržení u položky Formuláře.
 • Pro vymazání historie automatického dokončování formulářů stiskněte tlačítko Vymazat formuláře a provedené nastavení uložte klepnutím na OK.

V případě, že chcete nabídku zobrazených položek pouze trochu „promáznout“ od nepotřebných hesel bez toho, abyste vymazali všechna hesla, můžete tak učinit velice jednoduše: Až se vám opět zobrazí nabídka položek, najeďte na požadované heslo, jež požadujete odstranit, kurzorem myši a stiskněte klávesu Delete.

Jak při ukončení prohlížeče odstranit dočasné soubory

Pro zvýšení rychlosti načítání webů ukládá Internet Explorer části navštívených stránek do složky Temporary Internet Files. Pokud v budoucnu opět navštívíte stejné stránky, prohlížeč se nejprve podívá do této složky, zda se v ní nenacházejí již jednou stáhnuté součásti (obrázky, animace atp.). V případě, že ano, nestahuje tato data ze serveru, ale mnohem rychleji je načte z pevného disku. Jestliže se v této složce požadované soubory nenacházejí, pokračuje prohlížeč v jejich stahování ze serveru.

Klepněte pro větší obrázekJe samozřejmé, že toto nastavení přináší zejména uživatelům s pomalým připojením (například pomocí telefonní linky a modemu) nesporné výhody. Některým uživatelům se však ukládání souborů do složky Temporary Internet Files nemusí líbit (z důvodu většího zabezpečení atd.) a spíše by ocenili, kdyby při ukončení prohlížeče došlo k jejímu automatickému vymazání …

 • V horní části Internet Exploreru otevřete nabídku Nástroje | Možnosti Internetu.
 • Zobrazte záložku Upřesnit.
 • V seznamu Nastavení přejděte na sekci Zabezpečení a aktivujte položku Vyprázdnit složku Temporary Internet Files při ukončení prohlížeče.
 • Provedené změny uložte stisknutím tlačítka OK.

Pokročilý

Jak zakázat zobrazení spouštěcí obrazovky

Klepněte pro větší obrázekVe stylu Windows 2000 se i při „náběhu“ Windows XP objevuje logo Windows s grafickým ukazatelem indikujícím načítání systému. Na rozdíl od předchozí verze startovací logo Windows XP vypadá o poznání decentněji a celkově lépe; mimochodem, když už nic, tak alespoň startovací obrazovka Windows XP tak šíleně nebliká jako ta ve Windows 2000.

Pokud však o startovací obrazovku s logem Windows nemáte zájem a raději byste uvítali spouštěcí obrazovku „ve stylu“ Windows NT s blikajícím kurzorem v levé horní části, postupujte tímto způsobem:

 • Klepněte pro větší obrázekStiskněte klávesovou kombinaci Win + Pause.
 • Zobrazte kartu Upřesnit a v části okna Spuštění a zotavení systému klepněte na tlačítko Nastavení.
 • V sekci Spuštění systému stiskněte tlačítko Upravit. Tím se v Poznámkovém bloku otevře soubor boot.ini.
 • Zde vyhledejte položku [operating systems] a na konec řetězce multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect připište přepínač /noguiboot.
 • Výsledek by měl po úpravě vypadat přibližně takto: multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /noguiboot
 • Pro uložení souboru stiskněte klávesovou kombinaci Ctrl + S a uzavřete Poznámkový blok.
 • Provedeného nastavení si můžete všimnout při příštím spuštění Windows.

Jak nastavit defragmentaci systémových souborů při startu Windows

Klepněte pro větší obrázekVe výchozím nastavení Windows by měla být automaticky aktivní funkce defragmentace systémových souborů při startu operačního systému. Oč jde? Při spouštění Windows se systémové soubory automaticky umístí na nejrychlejší část pevného disku hned vedle sebe, takže spuštění systému by mělo být rychlejší. V některých případech, zejména v těch, kdy jste starší verzi Windows inovovali na Windows XP, je tato funkce neaktivní. Není však nic jednoduššího, než si její stav ověřit následovně:

 • Klepněte pro větší obrázekKlepněte na tlačítko Start, vyberte Spustit a zadejte příkaz regedit.
 • Přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction.
 • V pravé části okna vyhledejte položku Enable a ověřte, zda je její údaj hodnoty nastaven na Y.
 • Pokud tomu tak není, poklepejte na položku Enable levým tlačítkem myši a do políčka Údaj hodnoty vepište Y.
 • Ukončete Editor registru a restartujte Windows.

Jak zabránit zapomenutí hesla

Klepněte pro větší obrázekUrčitě mi dáte za pravdu, že zapomenutí hesla k uživatelskému účtu je věc opravdu nemilá. Což o to, když se jedná o „obyčejný“ účet, kterému může (samozřejmě s tím, že uživatel přijde o osobní certifikáty, soubory šifrované metodou EFS, a uložená hesla) nové heslo jednoduše nastavit Administrátor? Jak se však bránit proti tomu, aby heslo nezapomněl sám správce systému?

 • K systému se přihlaste pomocí účtu, u něhož chcete zapomenutí hesla zabránit.
 • Přejděte do Ovládacích panelů a poklepejte na ikonu Uživatelské účty.
 • Na svůj účet klepně levým tlačítkem myši.
 • V levé části okna stiskněte v sekci Podobné úkoly odkaz Zabránit zapomenutí hesla.
 • Klepněte pro větší obrázekSpustí se Průvodce při zapomenutí hesla, který vás vytvořením diskety pro resetování hesla provede. Budete potřebovat jednu naformátovanou 3,5palcovou disketu.
 • Po dokončení průvodce již můžete obavy s zapomenutím hesla hodit za hlavu. V případě, že si na heslo nebudete moci vzpomenout, stačí v úvodní obrazovce klepnout na odkaz Použít disketu pro vytvoření nového hesla.

Mějte však na paměti, že stejně tak jako vy může heslo k vašemu účtu resetovat kdokoliv, kdo se zmocní vytvořené diskety! Proto tuto disketu pečlivě uschovejte a v případě její ztráty ihned vytvořte disketu novou. Všechny starší diskety pro obnovení hesla se tak stanou bezcennými, neboť heslo je možné obnovit jen z nejaktuálnější diskety.

Správce

Jak změnit názvy položek ve spouštěcí nabídce

Klepněte pro větší obrázekPokud máte v počítači nainstalováno více operačních systémů od Microsoftu, pak máte určitě nastaveno zobrazení startovací nabídky, z níž můžete zvolit ten systém, s nímž právě chcete pracovat …

Od několika čtenářů jsem dostal žádost o radu, jak položky uvedené v tomto seznamu přejmenovat. Je to relativně jednoduché – pokud nechcete mít názvy systémů ve výchozím tvaru Microsoft Windows XP Professional, ale ocenili byste něco „živějšího“, proveďte toto nastavení:

 • Klepněte na tlačítko Start a vyberte Spustit.
 • Zadejte příkaz notepad C:\boot.ini.
 • Klepněte pro větší obrázekV části [operating systems] vyhledejte znaménko rovná se. Za ním se nachází název operačního systému, který je uveden ve spouštěcí nabídce.
 • Text mezi uvozovkami označte myší a vepište místo něj popisek, který chcete zobrazit ve spouštěcí nabídce. Zkontrolujte, zda se nový text nachází rovněž uvozený do uvozovek!
 • Pomocí zkratky Ctrl + S uložte soubor, ukončete Poznámkový blok a restartujte počítač. Ve spouštěcí nabídce naleznete nově zadané názvy.

Při editaci souboru boot.ini buďte velice opatrní. V případě nesprávného zásahu může dojít k narušení spouštění operačních systémů!

Klepněte pro větší obrázekJak povolit DMA přenosy

Pokud se vám zdá, že je připojený pevný disk nebo mechanika CD-ROM či DVD-ROM pomalá, čtení a kopírování trvá delší dobu a chyba není na straně hardwaru nebo nečitelného média, může být výkonnostní pokles způsoben tím, že nejsou povoleny DMA (Direct Memory Access) přenosy, které umožňují zařízení přistupovat přímo do operační paměti bez zatížení procesoru.

A jak jejich nastavení ověřit?

 • Klepněte pro větší obrázekV Ovládacích panelech poklepejte na ikonu Systém.
 • Na kartě Hardware stiskněte tlačítko Správce zařízení.
 • Rozbalte větev Řadiče IDE ATA/ATAPI a poklepejte na jeden z kanálů Primární kanál IDE nebo Sekundární kanál IDE.
 • Zobrazte záložku Upřesnit nastavení. Zkontrolujte, zda je u připojeného zařízení (zařízení 0 = master, zařízení 1 = slave) v nabídce Režim přenosu navolena možnost DMA (je-li k dispozici).
 • Provedené změny uložte klepnutím na OK.

Klepněte pro větší obrázekKteré ovladače jsou nepodepsané?

Potřebujete zobrazit seznam a ověřit všechny nepodepsané ovladače nainstalované v sytému Windows XP? Použijte k tomu program Správce ověřovače ovladačů, který je standardní součástí Windows XP.

 • Přejděte do složky C:\Windows\System32 (máte-li systém nainstalován na jiné jednotce, pak zvolte tuto jednotku) a poklepejte na program verifer.exe.
 • V části okna Vyberte úlohu klepněte na položku Vytvořit standardní nastavení a pokračujte klepnutím na Další.
 • Klepněte pro větší obrázekV seznamu Vyberte ovladače, které chcete ověřit zvolte možnost Automaticky vybrat nepodepsané ovladače a stiskněte tlačítko Další.
 • Zveřejní se seznam nepodepsaných ovladačů. Stisknutím tlačítka Dokončit dojde k ověření seznamu.

Tyto a stovky dalších tipů pro Windows, internet a počítače naleznete v naší databázi znalostí na Živě.cz.

Diskuze (19) Další článek: HP a Dell podporují formát Blu-ray

Témata článku: Windows, Internet, Internet Explorer, Windows XP, Levý panel, Znaménko, Program Files, Uživatelská složka, Sekundární zařízení, Položka, Disketa, Ovládací panel, Window, Uvozovky, Enable, Startovací okno, Windows 7 Professional


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF