Vylaďte si Windows XP – 1. část

Dnešním dnem na Živě.cz začínáme seriál Vylaďte si Windows XP, v němž každý týden naleznete devět osvědčených postupů pro změnu nastavení Windows. Na své si přijdou jak úplní začátečníci, tak i pokročilí uživatelé.

Tyto a stovky dalších tipů pro Windows, internet a počítače naleznete v naší databázi znalostí na Živě.cz.

V každém díle vám předložíme 9 tipů rozdělených do tří kategorií – první bude určena pro začínající uživatele, druhá pro pokročilejší uživatele, kteří mají se systémem již nějaké zkušenosti a chtěli by se dovědět něco víc, a poslední zejména pro správce systému (tzn. uživatele, kteří si dokážou sami spravovat svůj počítač, provést instalaci Windows atp.).

Zatímco v první části naleznete začátečnické tipy, při nichž nebudou prováděny žádné závažné zásahy do systémového nastavení a nemělo by tedy hrozit ohrožení chodu Windows, v části Pokročilý a Správce budou některé tipy zaměřeny na důležité systémové nástroje a registry Windows, které zajišťují chod celého systému, a nesprávným postupem můžete ohrozit jeho stabilitu.

V každé části budou tipy psány odlišnou formou – zatímco v sekci Začátečník bude každý postup komentován krok za korkem, v části Pokročilý a Správce uvedeme jen heslovitě podstatné informace pro provedení nastavení.

Budete-li mít k určitému tipu nějaké doplňující otázky, použijte k tomu diskusi, kde se vám pokusíme poradit buď přímo my, nebo někteří z našich zkušených čtenářů. Stejně tak můžete do diskuse uvést oblasti, u nichž byste uvítali, kdyby byly v příštích dílech rozebrány.

Na úvod bych ještě rád předešel možným útokům na redakci Živě.cz – vy, naši zkušení čtenáři, si prosím uvědomte, že Živě.cz čtou i začátečníci, kterým se mohou nové (avšak pro vás již notoricky známé) postupy hodit.

Začátečník

Jak na ploše zobrazit systémové ikony

Klepněte pro větší obrázek

Novinkou oproti starším verzím Windows je ve verzi XP práce s pracovní plochou. Toho si uživatelé, kteří už někdy pracovali s Windows 98/ME/2000, určitě všimli. Při prvním přihlášení se na ploše zobrazí pouze ikona Koše, další systémové ikony jsou přístupné z nabídky Start. Pokud vám však toto nastavení nevyhovuje, můžete jej změnit.

 1. Otevřete nabídku Start, klepněte na položku Ovládací panely a poklepejte na ikonu Zobrazení.
 2. V otevřeném okně přejděte na kartu Plocha a v dolní části okna stiskněte tlačítko Vlastní nastavení plochy.
 3. Zůstaňte na záložce Obecné a zaměřte se část okna Ikony na ploše. Zde naleznete seznam jednotlivých ikon, které lze na plochu umístit.
 4. Názvy ikon, které chcete zobrazit, zatrhněte levým tlačítkem myši a stiskněte tlačítko OK jak v tomto okně, tak i v okně Zobrazení – vlastnosti.

Jak nastavit skrývání hlavního panelu

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní panel je jeden ze základních součástí Windows. Nachází se nejčastěji v dolní části obrazovky a mezi jeho hlavní prvky patří tlačítko Start, Oznamovací oblast, panely nástrojů (např. Snadné spuštění) a plocha, na níž jsou zobrazena tlačítka spuštěných programů.

Pokud máte malý monitor, nebo z jiného důvodu nechcete, aby se vám na ploše hlavní panel zobrazoval, proveďte tento postup:

 1. Otevřete nabídku Start, zvolte Ovládací panely a poklepejte na modul Hlavní panel a nabídka Start.
 2. Na záložce Hlavní panel se zaměřte na sekci Vzhled hlavního panelu, kde zatrhněte položku Automaticky skrývat hlavní panel.
 3. Provedené změny uložte klepnutím na tlačítko OK. Tím se hlavní panel skryje mimo obrazovku.
 4. Pro jeho zobrazení umístěte kurzor myši do oblasti, kde má být hlavní panel zobrazen. Tím se panel vysune a bude viditelný až do doby, než umístíte kurzor myši mimo danou oblast.

Proč mi nefunguje modem?

Klepněte pro větší obrázek

Máte v počítači korektně nainstalovaný modem a neustále se vám místo připojení k internetu zobrazuje hlášení Chyba 680: Není oznamovací tón? Nad tímto problémem si láme hlavu většina začínajících uživatelů, a přitom vyřešit jej je docela snadné.

 1. Klepněte na tlačítko Start, vyberte Ovládací panely a poklepejte na ikonu Možnosti telefonu a modemu.
 2. Zobrazte kartu Modemy a v seznamu poklepejte na typ modemu, který je ve vašem počítači nainstalován a přes který se vám nedaří připojit (obvykle bývá v počítači nainstalován jen jeden modem).
 3. Zobrazí se nové okno, v jehož záhlaví bude uvedena značka a typ modemu, kde klepnutím přejděte na záložku Modem.
 4. V části okna Nastavení vytáčení zrušte zatržení u položky Před vytáčení čekat na oznamovací tón a stiskněte tlačítko OK.
 5. Následné vytáčení by již mělo proběhnout bez problémů.

Pokročilý

Jak nastavit automatickou synchronizaci času

Klepněte pro větší obrázek

Windows XP nabízejí standardně funkci, pomocí níž je možné nastavit synchronizaci času počítače s některým z několika časových serverů (tzv. timeserverů) na internetu. Jednoduchým nastavením tak můžete na vašem počítač zabezpečit vždy aktuální čas.

Poznámka: V případě, že je počítač připojen do sítě, probíhá synchronizace automaticky s vaším serverem.

 1. Přihlaste se do systému jako Správce počítače (Administrator).
 2. V Ovládacích panelech poklepejte na ikonu Datum a čas a přejděte na záložku Čas v Internetu.
 3. Aktivujte položku Automaticky synchronizovat s časovým serverem v Internetu a z nabídky Server vyberte (nebo vepište) adresu serveru, s nímž chcete synchronizaci provádět.
 4. K synchronizaci ve výchozím nastavení Windows dochází každých 7 dní. Pokud je počítač připojen k internetu a synchronizaci chcete provést ihned, stiskněte tlačítko Aktualizovat.

Jak zapnout podrobnější nastavení sdílení a zabezpečení složek

Klepněte pro větší obrázek

Windows XP Professional ve výchozím nastavení nabízí jednoduché možnosti nastavení sdílení souborů. Toto „přímočaré“ nastavení je vhodné maximálně pro začátečníky, pokročilým uživatelům přinese jen pouhá omezení … Naštěstí je možné jednoduše aktivovat staré známé prostředí z Windows 2000.

 1. V libovolné složce otevřete nabídku Nástroje a vyberte Možnosti složky.
 2. Přejděte na kartu Zobrazení a v seznamu Upřesnit nastavení zrušte zatržení u položky Použít zjednodušené sdílení souborů.

Jak získat více volného místa na disku

Klepněte pro větší obrázek

Dochází vám volné místo na disku, avšak uložené soubory byste mazali jen neradi? Zkuste se nepotřebných souborů zbavit pomocí nástroje Vyčištění disku.

 1. Na libovolnou jednotku pevného disku klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti.
 2. Přejděte na kartu Obecné a stiskněte tlačítko Vyčištění disku. Chvíli vyčkejte na načtení hlavního okna programu.
 3. Na záložce Vyčištění disku v seznamu označte typy souborů, které se mají odstranit. Zatržením jakékoliv položky nenarušíte stabilitu Windows.
 4. Přejděte na kartu Další možnosti. Zde je možné klepnutím na tlačítko Vyčistit odstranit Nainstalované programy nebo Součásti systému Windows.
 5. Klepnutím na tlačítko Vyčistit v sekci Obnovení systému se objeví okno s žádostí o potvrzení, zda se mají vymazat staré body obnovení (pomocí bodů obnovení je možné v případě problémů se stabilitou Windows uvést systém do stavu, v jakém se nacházel při vytvoření daného bodu obnovení). Stisknutím tlačítka Ano dojde k vymazání všech bodů obnovení, vyjma toho naposledy vytvořeného. Pozbudete tím sice možnost vrátit počítač do několika předešlých stavů; pokud však vezmeme v úvahu, že jeden bod obnovení zabírá od 30 do 100 MB místa, může tímto způsobem získat i půl gigabajtu volného místa na každé jednotce.

Správce

Jak v úvodní obrazovce zobrazit účet Administrator

Pokud se k systému přihlašujete pomocí úvodní obrazovky, možná jste si všimli, že zde není uvedený účet s názvem Administrator, který se vytváří automaticky při instalaci Windows. Absence tohoto účtu je dána tím, že v počítači máte nastavený alespoň jeden další účet s oprávněním Správce počítače. Chcete-li přesto účet Administrator v úvodní obrazovce zobrazit, postupujte následovně:

 1. Spusťte Editor registru (Start | Spustit | regedit).
 2. Přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList.
 3. Zde vytvořte novou proměnnou typu DWORD, kterou pojmenujte jako Administrator a přiřaďte jí hodnotu 1.
 4. Nastavení se projeví při příštím startu.

Jak spustit konzolu Zásady skupiny

Windows XP Professional nabízejí podobně jako Windows 2000 Professional konzolu Zásady skupiny, pomocí níž je možné velmi jednoduchým způsobem provádět složitá systémová nastavení. Ve verzi Home se bohužel tato konzola nenachází, avšak i přesto je možné většinu nastavení provádět pomocí editace systémového registru.

 1. Zobrazte okno Spustit (tlačítko Start | Spustit) a zadejte příkaz gpedit.msc.
 2. Zobrazí se konzola Zásady skupiny, kde stačí v levé části procházet stromovou nabídkou složek a v pravé části poklepáním měnit hodnoty zobrazených položek.
 3. Více o možnostech této konzole se dozvíte v dalších částech.

Jak rychle „restartovat“ Windows

Klepněte pro větší obrázek

V některých případech, kdy instalujete nějaký program nebo provádíte změny v systémovém registru, je nutné pro to, aby změny vešly v platnost, restartovat Windows. Jestli nechcete, restartovat celý systém, můžete zkusit o mnoho rychlejší restart aplikace explorer.exe. Ten však slouží jen pro situace, kdy není nutný systémový restart, a proto jej užívejte s rozvahou. Nesprávné použití může mít za následek narušení instalace Windows.

 1. Uložte si všechny rozpracované dokumenty.
 2. Vyvolejte Správce úloh, kde přejděte na kartu Procesy.
 3. Označte proces explorer.exe, stiskněte tlačítko Ukončit proces a potvrďte zobrazený dialog.
 4. Pomocí Ctrl + Alt + Del znovu spusťte Správce úloh a v menu Soubor vyberte položku Nová úloha (spustit).
 5. Do kolonky zadejte explorer.exe a stiskněte klávesu Enter.

Tyto a stovky dalších tipů pro Windows, internet a počítače naleznete v naší databázi znalostí na Živě.cz.

Diskuze (70) Další článek: Geforce FX5950 Ultra od Gigabyte

Témata článku: Windows, Internet, Windows XP, Windows 7 Professional, Správce, Systémový disk, Pokročilá možnost, Volná plocha, Windows +, Synchronizace, Start, Pokročilý nástroj, Win +, Hlavní panel, Panel, Pokročilý uživatel, Libovolné místo, Tlačítko, Možné útoky, Jednoduchý typ, Nastavení, Nová úloha, Zkušený uživatel, Ovládací panel, Libovolný bod