Výkonný šéf Apple rezignoval

Amelio sliboval, že od třetího čtvrtletí loňského roku bude firma už zisková; místo toho v té době nabrala miliardu ztráty.
Zhruba před rokem jsem čtenářům Computeru sliboval, že se od firmy Apple Computer dočkáme ještě mnoha dramatických zpráv. Že však budou až tak překvapivé a budou udržovat pozornost nás i čtenářů takovou měrou, jsem ale neočekával.

Poslední zpráva z 9. července zní, že svou rezignaci na nejvyšší funkci ohlásil výkonný ředitel firmy Gilbert Amelio a jeho pravá ruka Ellen Hancock. Amelio vydržel u firmy rok a půl a opouští ji po na první pohled velmi neúspěšném působení: Apple ztratila další dvě procenta trhu, utrpěla katastrofickou ztrátu ve výši 1.6 mld. USD a propustila pár tisíc zaměstnanců.

Buďme rádi, že pacient nezemřel

Přes tato čísla je sporné, že Amelio byl špatný ředitel. Více pochybností než jeho řízení vzbuzují fakta, že se u Apple osobně finančně zásobil tak, jako nikdy ve své kariéře předtím: jeho roční plat plus bonusy (za co???) činily několik miliónů dolarů a jeho pracovní smlouva je postavena tak šikovně, že poté, co (zřejmě) dostal výpověď, dostane od firmy jako odškodné neuvěřitelný tříapůlletý plat (!!). Firma dosud existuje pouze proto, že ji živí neuvěřitelně loajální armáda nadšenců, kteří opustí klávesnici od svého Macintoshe tehdy, až jim je vyrvána ze ztuhlých, mrtvých prstů, jak praví vtipně jeden inzerát. Rozhodně proto nebudí důvěru, že osoba nejvyšší, která by měla svým osobním příkladem znovu pozvednout prapor firmy, má své jisté, ať se daří či nedaří a to v takové výši, která je srovnatelná s bossy firem, které na rozdíl od Apple mají miliardové zisky.

Samotný výkon dnes už bývalého ředitele tak špatný není. Překvapivým tahem koupil firmu NeXT, která dodá Applům novou krev - operační systém Rhapsody, a povolal do řad věrných Steve Jobse, zakladatele firmy. Zatímní zprávy o utajovaném OS Rhapsody, které občas proniknou z tábora vývojářů, jsou velice nadějné. Amelio propustil tisíce lidí a prodal některé aktivity - mohl to udělat dříve a mohl tnout více do živého, ale konsolidace firmy zeštíhlováním je jedním z nejtěžších manažerských úkolů vůbec (podívejme se na to, jak to bolí a jak se to nedaří např. v bývalých socialistických podnicích u nás). Amelio zlepšil platební kázeň situaci - v době jeho příchodu skoro nebyly peníze na každodenní činnost Apple - zlepšil kvalitu produktů a snížil nevykryté objednávky prodejců. Dále se mu též podařilo uvést na trh řadu výborných strojů, jako jsou jedny z nejvýkonnějších notebooků na trhu (modely Apple PowerBook jsou taktovány na 240 Mhz - o tom se mezi pécéčky jen sní). Firma současně opustila arénu nejlevnějších strojů a začíná se opět věnovat oblasti, kde byla vždycky silná: výkonné stroje pro grafiku a multimédia, notebooky, webové servery.

A pak jsou už jen skoro samé zápory. Zdá se, že Amelio prováděl své kroky spíše vynucené okolnostmi než aktivní, dopředná rozhodnutí. Sedm měsíců ve funkci financoval vývoj OS Copeland, pak jej škrtem pera zrušil a koupil NeXT. Propustil 3000 zaměstnanců o rok později než měl; rok válčil se svými klonaři a když jim ustoupil, dva nejdůležitější se už pravděpodobně rozhodli tábor Apple opustit. Pozdě rušil neproduktivní oblasti, jako pokusy o internetové standardy (CyberDog), Newtona se pokusil prodat až když se stal skoro neprodejným. Ale nejvíce samozřejmě zneklidnil akcionáře (tedy osoby s rozhodujícím hlasem, kteří jej odvolali) nesplněním svých slibů o ziscích a z toho vyplývajícím poklesem ceny akcií. Amelio sliboval, že od třetího čtvrtletí loňského roku bude firma už zisková; místo toho v té době nabrala miliardu ztráty. A to, že den před svým odvoláním dosáhly akcie firmy nejnižší hodnoty za posledních deset let, také nevypadá jako náhoda.

Je kuriózní, že Amelio přes to všechno splnil svůj hlavní cíl. Když nastupoval do firmy, dostal obligátní otázku: "Jaké jsou vaše plány?" A novináři, který evidentně očekával smělé plány dalšího vzestupu firmy, dal stručnou odpověď: "Zachránit Apple". V den jeho odchodu Apple stále existuje a přes (víceméně očekávaný) prudký pokles podílu na trhu má slušné produkty, už poměrně nedaleké vyhlídky na pořádný operační systém a je pravděpodobně natolik zeštíhlená, že bude v nejbližších obdobích asi možná jen v mírné ztrátě.

Hřáti si na prsou hada

S osobou Steva Jobse se váže zřejmě vůbec nejpozoruhodnější propletenec přesunů a vztahů na nejvyšších místech této firmy, doslova hodný Shakespearova dramatu. Impulzívní Jobs před třinácti lety sebekriticky a kupodivu uznal, že není schopen strategického a marketingového řízení tak velké firmy a povolal na toto místo bývalého ředitele Pepsi Coly Johna Sculleyho. Ten se mu za dva a půl roku odměnil tím, že jej ve spektakulárním dramatu z firmy vyhodil; Jobs obratem prodal veškeré své akcie (přesněji řečeno, nechal si jedinou) a založil trucpodnik, firmu NeXT. O deset let později se situace opakuje v opačném gardu. Šéf firmy Amelio povolává Jobse zpátky a dává mu za firmu NeXT opět velké množství akcií firmy; Jobs sice není u kormidla, ale do dění firmy silně zasahuje, zřejmě i přes své oficiální pravomoci. Ač to ještě nikdo přímo nepřiznal, považuje se za prokázané, že právě Jobs zosnoval propuštění Amelia, tedy člověka, který má "věnoval" přehnaných 400 mil. USD za jeho NeXT a povolal jej zpět...

A co dál?

Za poslední dva roky opustilo loď jménem Apple několik tisíc zaměstnanců; většina jich byla propuštěna z vůle firmy, ale nemalá skupinka špičkových techniků i manažerů odešlo samo (a dnes navrhují software a hardware u Microsoftu, Dellu či Compaqu). Po odchodu Amelia a Hancockové zůstali ve vedení firmy většinou jen čarodějové třetí kategorie: lidé, kteří jsou obvykle ve firmě jen měsíce a ve svých předchozích kariérách nijak nezářili. Vedením firmy je dočasně pověřen finanční šéf firmy Fred Anderson, který je ovšem sám v této funkci jen pár měsíců; správní rada hovoří o tom, že se hledá nový ředitel. Jistě, hvězdou firmy je Steve Jobs, ale ten stále není jejím zaměstnancem ani manažerem, pouze posílil v pozici "klíčového poradce", což s sebou možná nese pravomoci, ale ne odpovědnosti. Mužem číslo dvě co do strategického významu je Avie Tevanian, dnes šéfinženýr firmy řídící (nejen) vývoj Rahpsody. Tevanian je Jobsův člověk, klíčová osoba bývalé firmy NeXT.

Apple dnes stojí před několika problémy; bohužel, všechny byly cítit už v době, kdy na nejvyšší místo nastupoval Amelio. Především je to natolik klesající podíl na trhu (v prodeji údajně už jen 3%), že firmu dnes nelze vůbec považovat za podstatného soupeře hegemonu Microsoft-Intel. Dále je to vzrůstající nedůvěra výrobců klonů a třetích vývojářů. Bez obou se firma neobejde; bez klonařů přijde o slušné licenční poplatky za operační systém, bez třetích vývojářů přijde o základní software, což je ještě horší. Nedávná oznámení, podle níž největší výrobce klonů Apple, firma Power Computing, přestává být Apple zcela věrná a začíná se pouštět do PC s Windows, a dále fakt, že Motorola rovněž uvažuje o ustoupení z pozice producenta počítačů kompatibilních s Apple, jsou velice varovná. Tábor softwarových vývojářů se nadále zmenšuje, ale ti podstatní (Adobe, Metacreations, Macromedia, Claris - a vlastně i Microsoft či Netscape) zůstávají.

Zkusme velmi optimistickou předpověď, že se spory s klonaři urovnají, že firma uvede skvělý nový operační systém a získá do svého čela znovu opravdového Velkého Šéfa. I v tomto případě je ale cítit, že sny o vyhánění Microsoftu ven z trhu jsou planou nadějí; podíl Apple na trhu se v úplně nejoptimističtější variantě může stabilizovat, ale nestoupne. A s třemi procenty trhu se s nekompatibilním řešením podniká strašně těžko.

Druhou možností - která se všeobecně považuje za daleko pravděpodobnější - je to, že Apple koupí nějaký gigant, dá celému spolku zcela jinou příchuť a zcela jiné naděje do budoucna. Akcie Apple zřejmě dále klesnou a možná i spadnou, pokud budou blížící se kvartální výsledky zase špatné (očekává se ztráta okolo 100 mil. USD). Pak už bude firma k mání skoro za hubičku - při ceně akcií okolo 10 USD za kus to je nějakých 1.5 mld. USD. Možný kandidát, o kterém se hovoří nejvíce, je firma Oracle, jejíž šéf se o námluvy už třikrát pokoušel. Spojení s Oracle je zajímavé, i když spolu firmy nemají dnes skoro nic společného. Jde zde zejména o produkty s názvem NC (Network Computer), jejichž nejrůznějším variantám se přece jen dává nemalá budoucnost. Oracle je jejich předním zastáncem a navíc "umí" v technologii klient-server, která je zde podstatná. Nevyrábí však žádný hardware (Apple ano), neprodává žádný hardware (Apple ano), nevyvíjí operační systém (Apple ano) a mezi lidovými zákaznickými vrstvami není skoro známá (Apple dvakrát ano).

A jsou i jiné varianty - samotné jméno Apple i logo firmy je ceněno na stovky miliónů USD a je velkým lákadlem pro zahraniční firmy, které se v bohaté Americe marně snaží uchytit (jmenujme Philips nebo Sony); o konzumentský trh by se ráda opřela firma Sun Microsystems, nota bene dnes, když je cítit odklon od Unixu a když má v rukou Javu!

Zkrátka, další vývoj u firmy Apple bude nadále dramatický; a pokud jsem před rokem slíbil překvapivé zvraty a vývoje, mohu s klidem prohlásit, že tomu bude podobně i nadále.

Váš názor Další článek: Vzrůst obratu firmy Bentley je odhadnut na 37%

Témata článku: Hardware, Apple, APP, Fred, Klíčová osoba, Nejlevnější stroj, Next, Jobs, Gilbert, Výkonný šéf, Slušné číslo, Pepsi, Newton, Šéf, Třetí firma, Plat, Velká naděje, Řez, Ellen, Nejvyšší vedení, Firma, Avia, Drama, Pravá ruka, Nejvyšší zisk


Určitě si přečtěte

Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk